Wiedźmin 4 powstaje! CD Projekt RED potwierdza prace nad nową grą z serii

Wiedźmin 4

Tej wiadomości chyba nikt się dziś nie spodziewał. CD Projekt RED ogłosiło, że trwają prace nad nową grą z serii Wiedźmin. Oczywiście tytuł „Wiedźmin 4” jak na razie jest stosowany umownie, bo firma w żaden sposób go nie potwierdziła. Jednocześnie Polacy opisują nowy projekt jako „początek nowej sagi w ramach franczyzy”, więc głównym bohaterem raczej nie będzie Geralt z Rivii.

Wiedźmin 4 zapowiedziany

Wiadomość o tym, że Wiedźmin 4 powstaje, jest spełnieniem najskrytszych marzeń wielu graczy. Oczywiście na ten moment nie wiadomo o grze zupełnie nic, poza tym, że będzie kolejnym przedstawicielem niezwykle cenionej na całym świecie serii.

Przeczytaj też: Najlepsze telewizory do Xbox Series X|S

Jednocześnie studio CD Projekt RED poinformowało, że podpisało strategiczną umowę z Epic Games. Idąc tym tropem, Wiedźmin 4 nie powstaje na silniku RED Engine, a na Unreal Engine 5. Paweł Zawodny, CTO CD Projekt RED, skomentował temat przyszłych gier studia oraz silnika Unreal Engine 5 w następujący sposób:

Jednym z kluczowych filarów RED 2.0 — transformacji, którą obecnie przechodzi studio — jest większy nacisk na technologię i właśnie to działanie leży u podstaw naszej współpracy z Epic Games. Naszym celem nie było po prostu pozyskanie licencji na silnik; razem z naszymi partnerami widzimy tę współpracę jako pierwszy krok w długiej i owocnej współpracy. W przypadku wcześniejszych gier studia, rozwój i przygotowanie REDengine pod dany tytuł wymagało znacznych zasobów i nakładu pracy. Dlatego niezwykle ważne było dla nas, aby w przypadku kolejnej gry CD PROJEKT RED wyznaczyć kierunek technologiczny tak szybko, jak to możliwe. Współpraca, którą nawiązaliśmy podniesie efektywność w procesie produkcji, a także jej przewidywalność. Jednocześnie dzięki niej otrzymamy dostęp do narzędzi do tworzenia gier z najwyżej półki. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć jakie niesamowite przygody uda nam się stworzyć w Unreal Engine 5!

– Paweł Zawodny, CTO CD Projekt RED

Na temat współpracy obu firm swoje „trzy grosze” dorzucił także Tim Sweeney, CEO Epic Games.

Przy tworzeniu Unreal Engine 5 jednym z naszych celów było umożliwienie zespołom deweloperskim tworzenia dynamicznych otwartych światów łączących niespotykaną dotychczas skalę i jakość oprawy graficznej. Cieszymy się, że możemy współpracować z CD PROJEKT RED i wspólnie przesuwać granice tego, co możliwe jest w dziedzinach rozgrywki i opowiadania historii w grach. Wierzymy, że na naszych działaniach skorzysta na przestrzeni kolejnych lat cała społeczność twórców gier.

– Tim Sweeney, CEO Epic Games

Co ważne, współpraca CD Projekt RED z Epic Games nie oznacza, że Wiedźmin 4 na PC (lub jakkolwiek inaczej będzie się nazywała nowa gra z serii) będzie tytułem dostępnym wyłącznie w Epic Games Store. Na Twitterze studio poinformowało bowiem, że nie ma mowy o ekskluzywności dla żadnego ze sklepów. Na ten moment to wszystko, co wiemy o nowej odsłonie Wiedźmina. Kiedy pojawią się kolejne informacje, na pewno o nich napiszemy.

Jeżeli natomiast chodzi o Cyberpunka 2077, to nadchodzący dodatek w dalszym ciągu powstanie na RED Engine. Przejście na Unreal Engine 5 dotyczy tylko przyszłych gier polskiego studia.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.