Kiedyś wielki rywal Diablo, dziś cień samego siebie. Twórcy Wolcen wyłączają serwery gry

Koniec Wolcen

Na przestrzeni lat wiele studiów próbowało porządnie nadszarpnąć pozycją serii Diablo w segmencie gier hack’n’slash. Odbywało się to z lepszym bądź gorszym skutkiem i jak na razie tylko Path of Exile stanowi sensowną alternatywę, a ostatnio takie aspiracje ma też Last Epoch. Są jednak takie produkcje, którym się to niestety nie udało i jedną z nich jest Wolcen, który niebawem zakończy swój sieciowy żywot.

Twórcy oficjalnie kończą wsparcie dla Wolcen

Wolcen: Lords of Mayhem
Wolcen

Najnowszy komunikat deweloperów Wolcen raczej niespecjalnie spodobał się większości graczy, bo zgodnie z jego przekazem, studio, dokładnie 3 września 2024 roku, zamyka serwery gry, zaprzestając jednocześnie dalszego jej rozwoju. Powodem takiej decyzji mają być „fundamentalne przeszkody, uniemożliwiające dalsze ulepszanie produkcji w obecnym stanie technicznym”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z ciężkim sercem ogłaszamy następujące zmiany: od 3 września 2024 roku Wolcen nie będzie posiadać już funkcji gry dla wielu graczy. Dodatkowo, rozwój gry i wsparcie dla niej zostaną wstrzymane. Ta decyzja pozwoli nam skupić się na nowych projektach przy zachowaniu w pamięci wszystkiego, czego nauczył nas Wolcen. Jesteśmy zmotywowani, by z najwyższą dbałością o szczegóły tworzyć nowe doświadczenia i przygody – mamy nadzieję, że weźmiecie w nich udział.

Wolcen Studio

Jakie były ów przeszkody, które uniemożliwiły dalszy rozwój gry? Nie sposób stwierdzić, jednak decyzję tą mogło spowodować niedostateczne zainteresowanie tytułem w ostatnim czasie. Według statystyk SteamDB w ostatnim roku w grze bawiło się nie więcej niż 356 osób (11 marca 2024), a aktualnie gra nawet nie przebija bariery 200 graczy jednocześnie.

Wolcen liczba graczy
Liczba graczy Wolcen w ostatnim roku (dane: SteamDB)

Komentarze graczy dalekie są od zrozumienia sytuacji deweloperów i często przewija się w nich frustracja, niezrozumienie i ogólne rozczarowanie. Inni zwracają uwagę na fakt, że trzeba z dużym uznaniem podchodzić do tego, iż gra dopiero teraz zamyka swoje serwery, skoro od dawna nic nie wskazywało na żadną poprawę.

Mimo że serwery gry zostaną wyłączone, tak twórcy zapewnili graczom dostęp do trybu offline, gdzie zachowane będą stworzone postacie oraz postępy. Jest to pewne pocieszenie, ale nadal ogólne rozczarowanie, jakim stał się Wolcen jest ogromne. Będzie Wam szkoda tej gry, czy może w ogóle nie zwracaliście na nią uwagi? Dajcie znać w komentarzach poniżej albo na Facebooku.

Źródło: SteamDB, Steam

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKA PROMOCJA MOŻE SIĘ JUŻ NIE POWTÓRZYĆ!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.