Ważne zmiany w naszych Xboxach. Microsoft bierze pod uwagę koszty energii i emisję dwutlenku węgla

Energooszczędny Xbox

Microsoft planuje stać się firmą o zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Cel ten wymaga także drobnych zmian w naszych domowych konsolach od „Zielonych”. Część z nich już wkrótce wprowadzą nadchodzące aktualizacje oprogramowania.

Xbox będzie bardziej przyjazny środowisku. Microsoft zapowiada zmiany

Energooszczędny Xbox
Według Microsoftu każde dwa Xboxy przełączone do trybu oszczędzania energii zaoszczędzą równowartość dwutlenku węgla usuniętego przez jedno drzewo posadzone i rosnące przez dekadę.

Na początku Microsoft we wpisie na swoim oficjalnym blogu przypomniał, co do tej pory zrobił w kwestii ochrony środowiska. Według firmy jej produkt jest pierwszą konsolą oferującą pobieranie i aktualizacje gier z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. Mówiąc konkretniej, sprzęt potrafi dostosować opcje pobierania oraz aktualizacji do momentu, w którym może korzystać z jak największej ilości energii wyprodukowanej przez odnawialne źródła.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Funkcja ta wymaga szczegółowych danych dotyczących produkcji energii dla każdego kraju, więc z pewnością nie będzie dostępna globalnie. Nie wiemy też, jak to przełoży się na Polskę, gdzie nasz kraj dopiero co rozpoczął długą drogę uwalniania się od węgla. Na razie rozwiązanie jest też w fazie testów poprzez program Xbox Insider, ale wkrótce stanie się ogólnodostępne.

To jednak nie jest jedyna nowość, jaka nas czeka w najbliższym czasie. Microsoft poinformował też o aktualizacji oprogramowania dla Xbox Series X|S, która jednorazowo przełączy nasze konsole w tryb oszczędzania energii. Zmiana ta będzie oczywiście odwracalna, a jej celem jest zmniejszenie zużycia energii w momencie, gdy sprzęt jest wyłączony. Uaktualnienie to również jest sprawdzane przez testerów. Gigant z Redmond zapewnia nas, że nie pogorszy ono jakości wrażeń z zabawy podczas rozgrywki.

Co ważne, do testów nowych rozwiązań posłuży tu też starsza konsola Microsoftu, czyli Xbox One. Jej użytkownicy zauważą nowe opcje trybu zasilania, w tym oszczędzania energii. W ten sposób firma wypróbuje na „żywym organizmie” różne ustawienia komunikatów, aby ustalić najlepszy sposób informowania graczy o zmianie.

Niedogodnością działania konsol w tym trybie będzie wolniejsze uruchamianie się. Warto wspomnieć, że pozwoli on użytkownikom Xboxów One na pobieranie aktualizacji oraz gier w nocy, podobnie jak w przypadku Xboxów Series X|S.

„Aktywne godziny” i tryb uśpienia dla Xboxa Series X|S i Xboxa One

Kolejną z nowości sprawdzanych w programie Xbox Insider jest opcja „Aktywnych godzin” oraz tryb uśpienia. Po wybraniu omawianego trybu nowa funkcja umożliwi nam wybranie godzin aktywności konsoli. Dzięki temu nasze Xboxy mają uruchamiać się szybko i w wybranych godzinach będą możliwe do zdalnego wybudzania. Gdy godziny aktywności dobiegną końca, konsola się wyłączy.

Głównym plusem tego trybu jest ilość pobieranego prądu. Standardowo jest to około 10-15 watów. Nowa opcja zredukuje natomiast tę liczbę do 0,5 wata.

Zobacz też: Jaki smartwatch damski kupić?

Aktywne godziny zostaną automatycznie włączone i początkowo dostosowane do poprzednio zebranych danych na temat godzin, w których najczęściej poświęcaliśmy czas na grę. W konsolach Xbox One będzie istnieć możliwość skonfigurowania swoich aktywnych godzin, które domyślnie będą ustawione na „zawsze aktywne”.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.