Xbox zaczął sprzedawać części zamienne do kontrolerów i pokazuje, jak naprawiać je samodzielnie w domu

Xbox kontrolery

Już w 2021 roku Microsoft poinformował, że sprawdzi, jak może pomóc użytkownikom w samodzielnej naprawie sprzętu i konsol. Teraz sprawa ta powoli się materializuje. Firma zaczęła bowiem sprzedawać części zamienne do kontrolerów i opublikowała poradniki, w których uczy, jak reperować je samodzielnie.

Ruszył Xbox Repair and Replacement Parts. Microsoft sprzedaje części do kontrolerów i uczy, jak je naprawiać

Xbox Series S
Xbox Series S

Xbox Repair and Replacement Parts jest częścią Microsoft Store. Gracze znajdą tam na razie większość niezbędnych akcesoriów, które są potrzebne do naprawy kontrolerów Xbox.

Mowa tu więc o górnym panelu obudowy, płytkach drukowanych czy nowych przyciskach. Niestety ta część sklepu jest jeszcze niedostępna w Polsce, ale być może pewnego dnia trafi też do naszego kraju.

Poza tym udostępniono również filmy, które pokazują, jak można przeprowadzić naprawę uszkodzonego pada. Jeden z nich instruuje na przykład, w jaki sposób zdjąć obudowę pada Xbox Elite Series 2, wyjąć jego baterię oraz zdementować i ponownie złożyć składające się na niego części.

Warto zaznaczyć, że Microsoft jest pierwszą dużą firmą technologiczną, która pochyliła się nad coraz głośniejszym „prawie do naprawy”. Jednocześnie firma nadal niestety należy do grup lobbystów, którzy nie są zbytnio przychylni pomysłowi wprowadzenia stosownych zapisów na ten temat do amerykańskiego prawa.

W tym miejscu można wspomnieć o m.in. Entertainment Software Association, czyli stowarzyszeniu branży gier wideo w USA. „Zieloni” są członkami tej organizacji, która otwarcie sprzeciwia się możliwości samodzielnej naprawy uszkodzonego sprzętu.

Zobacz też: Najlepsze gry na PS5 dla dzieci

Kup Xbox Series X

Z drugiej strony Xbox Repair and Replacement Parts oznacza, że być może w tej kwestii Microsoft utworzył wyłom w murze, przez który przejdą następnie kolejni giganci z branży. Oby rzeczywiście tak było, bo skorzystają na tym przede wszystkim gracze.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.