Najlepsze gry na PS5 dla dzieci. TOP 15 tytułów, które przypadną do gustu najmłodszym i nie tylko

Najlepsze gry na PS5 dla dzieci

Wbrew popularnej opinii, nie wszystko w wirtualnym świecie obraca się wokół przemocy lub treści dla dorosłych. Biorąc pod lupę obszerną bibliotekę PlayStation 5, znajdziemy masę tytułów, które w kreatywny sposób łączą przyjemne z pożytecznym i oferują naszym pociechom wiele zabawnych wspomnień. W niniejszym zestawieniu zebraliśmy najlepsze gry na PS5 dla dzieci pobudzające wyobraźnię nie tylko najmłodszych odbiorców, ale także bardziej doświadczonych członków rodziny. Zapraszamy do lektury naszego rankingu!

Najlepsze gry dla dzieci na PS5

Na łamach portalu XGP.pl omawiliśmy już między innymi najlepsze produkcje dla małoletnich graczy na Xbox One oraz tytuły dla najmłodszych na Nintendo Switch, a tym razem przyszła kolej na fajne gry dla dzieci na PS5. Kluczową kwestią dla rodziców powinna być klasyfikacja wiekowa PEGI, czyli ogólnoeuropejski system oceniania treści dla odbiorców z różnych grup wiekowych. Pod uwagę wzięliśmy 3 kategorie:

 • PEGI 3 – gry dla dzieci w wieku od 3 lat.
 • PEGI 7 – gry dla dzieci w wieku od 7 lat.
 • PEGI 12 – gry dla dzieci od 12 roku życia.

Powyższe oznaczenia nie powinny być jednak traktowane bezkrytycznie — ostateczną decyzję na temat danej gry pozostawiamy opiekunom. Jeśli interesują nas pozycje z niniejszego (lub innego) rankingu, zawsze możemy skonsultować się z oficjalną stroną PEGI, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach danego tytułu. Co ważne: wspomniana organizacja nie ocenia produkcji pod kątem poziomu trudności.

Warto także rzucić okiem na zestawienie najlepszych gier dla dzieci na PS4, ponieważ w ramach kompatybilności wstecznej tytuły z poprzedniej generacji uruchomimy również na PlayStation 5. Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z listą produkcji dla najmłodszych na PS3. Mimo że konsola Sony 9. generacji nie obsługuje emulacji dużo starszego odpowiednika, gamingowa usługa Japończyków umożliwia strumieniowanie sporej części biblioteki poczciwego PlayStation 3. Dzięki naszemu poradnikowi ze sposobami na tani PS Plus skorzystamy z growej subskrypcji w dużo niższej cenie.

To by było na tyle, jeśli chodzi o krótki wstęp. Poniższa lista zawiera 15 najlepszych gier na PS5 z różnych gatunków, które wzbudzą zainteresowanie nie tylko wśród dzieci, ale także weteranów interaktywnej rozrywki. Na koniec warto zaznaczyć, że kolejność tytułów jest zupełnie przypadkowa.

1. Minecraft

Minecraft
Minecraft

Mało które gry dla dzieci na PS5 pobudzają kreatywność w takim stopniu jak Minecraft. Nie bez powodu tytuł spod szyldu Mojang Studios jest obecnie najlepiej sprzedającą się produkcją w historii interaktywnej rozrywki. Świat sześciennych bloków możemy określić jako wirtualne płótno, na którym każdy gracz, niezależnie od wieku, może dać się ponieść swoim najśmielszym fantazjom.

Minecraft oferuje praktycznie nieograniczone możliwości budowania otaczającego nas środowiska. Omawiana produkcja to tak zwana piaskownica, w której nasz wirtualny plac zabaw generowany jest proceduralnie tuż po wciśnięciu przycisku „start”. Rozległe krajobrazy możemy zwiedzać i formować wedle uznania, zaczynając od tworzenia małych domków, a kończąc na wznoszeniu zabytkowych budowli lub rozległych miast.

Kolejnym elementem rozgrywki jest eksploracja — pokaźny świat został wypełniony różnorodnymi biomami, w których znajdziemy ukryte jaskinie, surowce oraz jedzenie. Minecraft może się także pochwalić mechanikami znanymi z gier survivalowych. Wykopane bloki zużyjemy bowiem nie tylko do budowania, ale także tworzenia ciekawych przedmiotów, na przykład zbroi, przydatnych narzędzi lub posiłków.

Jeśli rozpoczęliśmy rozgrywkę na wyższym poziomie trudności, musimy również dbać o poziom życia oraz głodu. „Wisienką na torcie” Minecrafta jest znakomity tryb multiplayer, który umożliwia wspólną zabawę z innymi. Sieciowa opcja rozgrywki pozwala nawiązywać nowe znajomości i angażować się we wspólne przedsięwzięcia budowlane.

Zwiastun Minecraft
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

Kup Minecraft (PS4 & PS5)

2. LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów to przygodowa gra akcji, w której mamy okazję przeżyć wydarzenia znane z 9 głównych epizodów Star Wars w interaktywnym świecie zabawkowych klocków. Tak jak inne fajne gry na PS5 dla dzieci, omawiany tytuł gwarantuje wiele godzin dobrej zabawy. Zaczynając od „Mrocznego Widma” z Anakinem w roli głównej, a kończąc na przygodach Rey i spółki, kosmicznych bitew oraz świetnej fabuły z pewnością nam nie zabraknie.

Twórcy udostępniają graczom ponad 300 grywalnych figurek Lego. Do wyboru mamy najpopularniejsze postacie z filmów z logo Gwiezdnych Wojen, takie jak Obi-Wan Kenobi, Darth Vader czy Luke Skywalker. Każdy bohater lub bohaterka należy do jednej z 10 dostępnych klas z różnymi umiejętnościami i stylem gry. W trakcie eksploracji warto zbierać rozsiane na mapie monety, które wykorzystamy do ulepszenia statystyk lub perków ulubionych figurek.

Mechanika walki w Sadze Skywalkerów została znacznie przebudowana w porównaniu do starszych gier Lego. Miecze świetlne charakteryzują się szeroką gamą kombinacji, strzelanie z „blasterów” sprawia dużo więcej frajdy, a walka w zwarciu nie ogranicza się już do wciskania jednego przycisku. Wrogowie potrafią przewidzieć nasze ciosy i skutecznie je zablokować, warto zatem używać różnych ataków na zmianę.

Miłym dodatkiem jest także możliwość swobodnego podróżowania w ogromnej galaktyce wypełnionej słynnymi lokacjami. Na mapie znalazły się aż 24 planety, które odwiedzimy w dowolnym momencie poza główną ścieżka fabularną.

Przejmując stery na przykład Sokoła Millennium lub wahadłowca Kylo Rena możemy polecieć między innymi na Coruscant czy Tatooine. Ze względu na jakość omawianej produkcji oraz mnóstwo ciekawej zawartości Saga Skywalkerów uważana jest za jedną z najlepszych gier z uniwersum Star Wars.

Zwiastun LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8/10

Kup LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów (PS5)

3. Rocket League

Rocket League
Rocket League

Kolejną propozycją gry na PS5 dla dzieci jest darmowy Rocket League, czyli tytuł łączący świat piłki nożnej z pojazdami napędzanymi silnikami odrzutowymi. Jako gracze zasiadamy za sterami rakietowych aut, a naszym podstawowym celem jest wbicie piłki do siatki przeciwnej drużyny oraz obrona własnej bramki. Dynamiczne mecze rozgrywają się na futurystycznych arenach i trwają przynajmniej 5 minut.

Dzięki systemowi rankingowemu Rocket League dopasowuje zawodników o podobnym poziome umiejętności, zatem gracze mogą doskonalić swoje techniki, ciesząc się uczciwą rywalizacją. W miarę postępów na arenie samochodowej piłki nożnej awansujemy do kolejnych dywizji, a najbardziej utalentowani gracze mogą wziąć udział w międzynarodowych wydarzeniach e-sportowych.

Warto również wspomnieć o personalizacji samochodów, dzięki której dopasujemy nasz pojazd pod kątem malowania, karoserii lub dodatkowych akcesoriów. Unikatowe itemy zdobywamy także jako nagroda za wyniki podczas rozgrywek rankingowych, co z pewnością wpływa na poczucie satysfakcji z naszych umiejętności.

Zwiastun Rocket League
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2015
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

4. No Man’s Sky

No Man’s Sky
No Man’s Sky

Omawiając fajne gry na PS5 dla dzieci, nie sposób pominąć No Man’s Sky, polegającego na przemierzaniu otwartego świata o olbrzymiej skali. W rozległej galaktyce znajdziemy miliardy planet — tylko od nas zależy, które z nich odwiedzimy i w jaki sposób potoczy się historia. Twórcy z Hello Games oferują graczom wiele możliwości, lecz nie stawiają żadnych konkretnych celów.

Jednym z najważniejszych zadań kolonizatora kosmosu jest eksploracja niezbadanych planet w poszukiwaniu zasobów. Po opuszczeniu statku kosmicznego możemy podróżować pieszo lub usiąść za sterami różnych „egzopojazdów”. Kosmiczne łaziki warto dodatkowo ulepszać, aby przygotować się na surowe warunki otaczającego nas świata czy też ułatwić pozyskiwanie rzadziej spotykanych materiałów.

Wydobyte surowce możemy sprzedać w centrach handlowych lub wykorzystać do rozbudowy bazy kosmicznej oraz tworzenia nowych przedmiotów. Na różnorodnych planetach znajdziemy również zamieszkujące je formy życia, które możemy dokładnie zbadać, a nawet oswoić, choć oczywiście nie wszystkie stworzenia darzą nas sympatią. Agresywne drapieżniki odstraszymy bronią lub sprytem, odwracając ich uwagę smakowitym jedzeniem.

Posiadaczy headsetów do wirtualnej rzeczywistości z pewnością ucieszy fakt, iż omawiana produkcja to jedna z najlepszych gier na VR. Futurystyczna technologia oferuje dużo wyższy poziom immersji i jedyne w swoim rodzaju wrażenia, choć nie jest niezbędna, aby świetnie się bawić w No man’s Sky.

Zwiastun No Man’s Sky
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,9/10

Kup No Man’s Sky (PS5)

5. Astro’s Playroom

Astro’s Playroom
Astro’s Playroom

Jeśli interesują nas fajne gry na PS5 dla dzieci wykorzystujące potencjał kontrolera DualSense, Astro’s Playroom będzie znakomitym wyborem. Platformówka opracowana przez Japan Studios została określona mianem jednego z najlepszych tytułów startowych na sprzęt Sony, między innymi właśnie ze względu na współpracę z nową technologią zastosowaną w gamepadach.

Głównym bohaterem omawianej produkcji jest Astro Bot, który udaje się w podróż po świecie inspirowanym zarówno historią marki PlayStation, jak i podzespołami obecnymi w 9. generacji japońskiej konsoli. Podczas rozgrywki odwiedzimy 4 główne etapy reprezentujące nowinki technologiczne PS5, takie jak tropikalna dżungla GPU czy też autostrada dysku SSD. Zwiedzając świetnie zaprojektowany poziomy, warto również rozglądać się w poszukiwaniu ukrytych „znajdziek”, które nawiązują do innych hitów PlayStation Studios.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, gwiazdą wieczoru są bez wątpienia oryginalne funkcje DualSense. Astro’s Playroom wykorzystuje między innymi wbudowane w pada haptyczne wibracje, adaptacyjne spusty czy też czujniki ruchu, które w połączeniu z wciągającą rozgrywką zapewniają wiele wyjątkowych wrażeń niespotykanych dotąd na innych urządzeniach gamingowych.

Dzięki zastosowanej technologii gracze mogą na przykład dmuchnąć w mikrofon, aby zakręcić wirtualnym wiatraczkiem lub poczuć na własnych dłoniach opór różnych mechanizmów i teksturę powierzchni, na których biega nasz uroczy protagonista. Jednym słowem — dobrodziejstwa kontrolera DualSense robią niesamowite wrażenie i z pewnością wzbudzą zainteresowanie nie tylko najmłodszych graczy. Na koniec warto przypomnieć, że Astro’s Playroom jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników PlayStation 5.

Zwiastun Astro’s Playroom
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 9/10

6. Farming Simulator 22

Farming Simulator 22
Farming Simulator 22

Farming Simulator 22 pozwala nam zapoznać się z realiami agrokultury w interaktywnym świecie gier wideo. Tytuł opracowany przez Giants Software to jeden z najpopularniejszych symulatorów na rynku, który od premiery w 2021 roku zgromadził rzeszę wiernych fanów w różnych przedziałach wiekowych.

Kluczowym elementem rozgrywki popularnego „FS 22” jest prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego, na którego sukces składa się wiele czynników ekonomicznych. Karierę rozpoczynamy od małej farmy z podstawowymi narzędziami i pełną swobodą podejmowanych działań. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na hodowlę zwierząt, prowadzenie złożonych łańcuchów produkcyjnych, czy może uprawę tradycyjnych roślin, musimy bacznie obserwować między innymi stan konta bankowego, ceny w skupach lub warunki pogodowe, aby osiągnąć sukces.

W podstawowej wersji Farming Simulator 22 znajdziemy ponad 400 maszyn i narzędzi wszystkich najlepszych producentów z branży rolnictwa, w tym ofertę polskich przedsiębiorstw, takich jak AGRO-MASZ lub Unia. Nawet jeśli nie mamy odpowiedniej sumy na koncie bankowym, zawsze możemy wziąć kredyt na wymarzony nabytek, albo kupić na przykład nieco tańszy sprzęt używany. Warto również wspomnieć o ciekawych modach do „FS22”, które oferują masę dodatkowej zawartości lub usprawnień rozgrywki — część twórczości fanów zainstalujemy również na PS5.

Zwiastun Farming Simulator 22
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 6,1/10

Kup Farming Simulator 22 (PS5)

7. FIFA 23

FIFA 23
FIFA 23

FIFA 23 to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów piłki nożnej. Niezależnie od tego, czy wolimy rozgrywkę jednoosobową, czy może rywalizację w trybach sieciowych, produkcja EA Sports gwarantuje niezliczone godziny dobrej zabawy w wirtualnym świecie futbolu.

Jedną z kluczowych atrakcji omawianej gry dla dzieci na PS5 jest obszerna lista licencjonowanych drużyn i zawodników. Gracze mogą wybierać spośród setek zespołów reprezentujących ponad 90 lig z całego świata, w tym składy z La Liga, Premier League czy też polskiej Ekstraklasy. Oprócz tego w FIFA 23 znalazły się również kluby żeńskie, co wydarzyło się po raz pierwszy w historii piłkarskiej serii.

Twórcy udostępniają nam również mnóstwo trybów rozgrywki. Jedną z wielu form zabawy jest między innymi: kariera, w której możemy poprowadzić nasz ulubiony klub, wcielając się w rolę menadżera, Volta Football, czyli futsalowe mecze 5 na 5, czy chociażby sieciowy Ultimate Team pozwalający stworzyć własną drużynę z ulubionymi zawodnikami.

FIFA 23 to połączenie arcade’owej rozgrywki z pewną dawką realizmu. Twórcy zadbali o intuicyjne sterowanie, które pozwala wykonywać precyzyjne strzały i podania oraz widowiskowe sztuczki. W trybach dla jednego gracza dostosujemy również poziom trudności przeciwników, dzięki czemu nawet najmniej doświadczeni gracze mogą się poczuć jak gwiazdy piłki nożnej.

Co więcej, dzieło EA Sports znane jest z wysokiej jakości grafiki oraz iście telewizyjnej prezentacji. Licencjonowane stadiony, modele zawodników, animacje oraz dźwięk zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej oddać atmosferę prawdziwego futbolu. W grze usłyszymy także prawdziwych komentatorów sportowych, w tym polski duet Tomasza Smokowskiego i Jacka Laskowskiego.

Zwiastun FIFA 23
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 2,2/10

Kup FIFA 23 (PS5)

8. Need for Speed Unbound

Need for Speed Unbound
Need for Speed Unbound

Need For Speed Unbound to 25 odsłona popularnej serii gier samochodowych spod szyldu Electronic Arts. Głównym motywem owej produkcji są wyścigi uliczne, choć tym razem twórcy zdecydowali się na unikalny styl graficzny inspirowany kreskówkami. Warto jednak zaznaczyć, że kolorowe efekty da się nieco zniwelować w ustawieniach, jeśli interesuje nas bardziej realistyczna oprawa wizualna.

Wyścigi w Unbound toczą się w fikcyjnym mieście Lakeshore, które zostało zaprojektowane na podstawie Chicago. Twórcy udostępniają nam kilka trybów rozgrywki, w tym kampanię fabularną, gdzie możemy wybrać postać męską lub żeńską. Nasz aspirujący kierowca pada ofiarą spisku — jako gracze musimy ponownie wspiąć się po szczeblach wyścigowej hierarchii, by odzyskać dawną chwałę i odegrać się na naszych wrogach.

W przerwie od rywalizacji możemy zwiedzać otwarty świat wedle uznania i zdecydowanie warto to zrobić. Zaczynając od tętniącego życiem śródmieścia, a kończąc na malowniczych krajobrazach wybrzeża, każdy centymetr Lakeshore robi spore wrażenie i wręcz emanuje „uliczną” energią. Do eksploracji zachęcają także piękne graffiti rozsiane po różnych zakamarkach mapy, pełniąc funkcję „znajdziek”.

W salonie NFS Unbound znajdziemy ponad 140 licencjonowanych aut. Oczywiście ulubiony samochód możemy zmodyfikować w warsztacie tuningowym — do wyboru mamy między innymi ulepszenia silnika, skrzyni biegów i oczywiście widowiskowe dopalacze nitro. Do gry powrócił poziom obławy znany z poprzedniej części „NFS-a”. Owa mechanika reprezentuje nasz rozgłos wśród organów ścigania, co przypomina system gwiazdek znany z dzieł Rockstara lub tytułów podobnych do GTA.

Zwiastun Need for Speed Unbound
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 6,2/10

Kup Need for Speed Unbound (PS5)

9. Smite

Smite
Smite

Oparty na darmowym modelu biznesowym Smite czerpie swoją inspirację z różnych mitologii, w tym na przykład greckiej czy egipskiej, oferując przy tym wciągającą rozgrywkę charakterystyczną dla gatunku MOBA. Wkraczając do świata opanowanego przez starożytnych bogów, możemy poznać zarówno fascynujące historie, jak i sprawdzić nasze umiejętności przeciwko innym graczom lub jednostkom kontrolowanym przez sztuczną inteligencję.

Do naszej dyspozycji udostępniono ponad 100 ikonicznych postaci, w tym bohatera wojny trojańskiej, Achillesa, czy na przykład Thora, nordyckiego boga piorunów. Jak łatwo się domyślić, każdy heros ma zestaw unikalnych umiejętności, a także słabe strony, co zachęca do opracowania odpowiedniej taktyki podczas walki. Charakterystyczną cechą omawianej produkcji jest także silny nacisk na umiejętności zręcznościowe — w przeciwieństwie do wielu innych przedstawicieli gier MOBA, w Smite sporą rolę odgrywa refleks oraz ręczne celowanie.

Celem podstawowego trybu gry jest współpraca z innymi członkami drużyny w celu zniszczenia bazy przeciwników. Aby tego dokonać, musimy przedrzeć się przez pole bitwy i stawić czoła różnym wyzwaniom — odpowiednia strategia, znajomość mechanik rozgrywki oraz praca zespołowa odgrywają tutaj kluczową rolę. Oprócz tego w Smite znajdziemy kilka dodatkowych form zabawy, w tym Arenę przypominająca klasyczne deathmatche i oczywiście rundy rankingowe, w których członkowie bitew dobierani są na podstawie umiejętności.

Zwiastun Smite
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2016
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

10. Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank: Rift Apart
Ratchet & Clank: Rift Apart

Nasza lista nie może się obejść bez imponującej graficznie strzelanki z ikonicznym Ratchetem i jego kumplem Clankiem w rolach głównych. Nierozłączne duo międzygalaktycznych bohaterów staje w obliczu nowego zagrożenia ze strony złowrogiego Doktora Nefariousa, z którego armią zmierzymy się, przeskakując między alternatywnymi wymiarami.

Wkrótce po rozpoczęciu epickiej batalii spotykamy również żeńską wersję lombaksowej maskotki Sony, niejaką Rivet — heroina dołącza do naszej drużyny, aby udaremnić nikczemne plany znanego niektórym antagonisty. Tak jak inne fajne gry na PS5 dla dzieci Rift Apart dostarcza najmłodszym cennych lekcji życiowych w zabawny i przystępny sposób. Najważniejszymi motywami przygód kosmicznych herosów jest wytrwałość we wspólnym dążeniu do celu oraz moc przyjaźni między bohaterami.

Dzięki możliwościom PlayStation 5 omawiana produkcja gwarantuje zapierające dech w piersiach efekty wizualne, które są przez wielu stawiane na równi z filmami animowanymi Disneya czy Pixara. Ogromne wrażenie robi nie tylko środowisko, w którym się poruszamy (również dzięki technologii Ray Tracing), ale także szczegółowo dopracowane modele postaci. Co więcej, Rift Apart wykorzystuje możliwości wewnętrznego dysku SSD, dzięki czemu mamy okazję podziwiać niemalże natychmiastowe przejścia między zróżnicowanymi poziomami.

Grafika to jednak nie wszystko, co wpływa na dobrą zabawę. Pod kątem samej rozgrywki dzieło zespołu Insomniac Games również nie zawodzi. Twórcy zapewniają graczom mieszankę platformówki, rozwiązywania zagadek i satysfakcjonującej walki. Każdy poziom oferuje różne wyzwania, w których rozwiązaniu pomogą nam ciekawe gadżety oraz bronie.

Zwiastun Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,5/10

Kup Ratchet & Clank: Rift Apart (PS5)

11. Stray

Stray
Stray

Niezależni twórcy również mogą tworzyć fajne gry na PS5 dla dzieci, a najlepszym tego przykładem jest trzecioosobowa przygodówka pod tytułem Stray. Głównym bohaterem jest rudowłosy kot, który w niefortunnych okolicznościach został odseparowany od swoich przyjaciół, trafiając do slumsów postapokaliptycznej metropolii.

Zwinność dachowców była źródłem inspiracji ciekawie zaprojektowanych poziomów, w których często przemieszczamy się wertykalnie lub przeciskamy się przez niewielkie szczeliny. Aby znaleźć drogę do domu, musimy stawić czoła różnym wyzwaniom, na przykład unikać wykrycia przez niebezpiecznych wrogów lub rozwiązać mnóstwo zagadek środowiskowych.

Podczas przygody towarzyszy nam dron B-12, który pomaga futrzanemu bohaterowi przetłumaczyć język tubylców, włamać się do systemów zabezpieczeń lub odszyfrować ukryte na mapie wspomnienia. Historię podupadłej cywilizacji poznajemy w małych, niespecjalnie szczegółowych fragmentach, a zatem istnieje wiele sposobów na interpretację realiów otaczającego nas świata.

Na pochwałę zasługuje bardzo dobra ścieżka dźwiękowa oraz jakość oprawy audiowizualnej, co w połączeniu z klimatycznymi przerywnikami filmowymi tworzą spójną całość i bez problemu dorównuje wysokobudżetowym produkcjom. Tytuł opracowany przez Annapurna Interactive to jedna z najcieplej przyjętych gier indie w historii, którą docenili zarówno gracze, jak i krytycy podczas różnych plebiscytów gamingowych.

Zwiastun Stray
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,4/10

Kup Stray (PS5)

12. Untitled Goose Game

Untitled Goose Game
Untitled Goose Game

Untitled Goose Game to świetny przykład gry dla dzieci na PS5, która zachęci do eksperymentowania i rozwiązywania problemów na różne sposoby. Omawiany tytuł to jedna z najciekawszych produkcji skradankowych — naszym głównym celem jest uprzykrzanie życia mieszkańców niewielkiej wioski i pozostawanie w ukryciu, co zwykle prowadzi do komicznych sytuacji.

Kampania została podzielona na wiele poziomów, w których tubylcy wykonują różne dość typowe czynności. Wcielając się w postać tytułowej gęsi, musimy bacznie obserwować otoczenie, a następnie opracować sprytny plan na podstawie rutynowych działań mieszkańców. Oczywiście do naszej dyspozycji udostępniono także wiele kryjówek, warto zatem pozostać w cieniu mebli ogrodowych lub skradać się w gąszczu wysokich traw, aby uniknąć schwytania przez wyczulonych wrogów.

W miarę postępów gry poziom trudności rośnie, ponieważ lista psikusów do wykonania staje się coraz bardziej skomplikowana. Oprócz tego twórcy zachęcają graczy do eksperymentowania w celu odkrycia sekretnych zadań. Na pochwałę zasługuje lokalny tryb kooperacyjny, który umożliwia „terroryzowanie” wioski w towarzystwie drugiego gracza.

Zwiastun Untitled Goose Game
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

Kup Untitled Goose Game (PS4 & PS5)

13. Fall Guys

Fall Guys
Fall Guys

Następną propozycją ciekawej gry dla dzieci na PS5 jest sieciowa platformówka Fall Guys. Produkcja z sympatycznymi fasolkami w roli głównej przeszła na model free-to-play, dzięki czemu zagramy w nią bezpłatnie na wszystkich kompatybilnych urządzeniach.

Rozgrywka w omawianym tytule polega na pokonywaniu serii torów przeszkód w pojedynkę lub jako drużyna złożona z maksymalnie 4 zawodników. Kolorowe trasy zostały wypełnione różnymi wyzwaniami, z którymi musimy się uporać jak najszybciej, aby dotrzeć na linię mety i awansować do kolejnego etapu. Każda runda eliminuje bowiem część zawodników z końca stawki — w wielkim finale zwycięży tylko jeden zawodnik lub najlepszy zespół.

Warto również wspomnieć, że twórcy regularnie organizują ciekawe wydarzenia sezonowe oraz długoterminowe wyzwania, za które zdobywamy elementy kosmetyczne dla naszych postaci. Fall Guys znane jest ze współpracy z różnymi markami, dzięki czemu wśród setek kostiumów znajdziemy na przykład skórkę Sonica, Robin Hooda lub Aloy — głównej bohaterki produkcji spod szyldu Horizon, bez wątpienia zaliczających się do najlepszych gier z otwartym światem.

Zwiastun Fall Guys
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 6,9/10

14. Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI
Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI to strategiczna gra turowa, w której naszym celem jest zbudowanie potężnego imperium na przestrzeni różnych okresów historycznych. Mapa świata została przedstawiona na heksagonalnej siatce, gdzie rozpoczynamy jako jeden z ponad 60 legendarnych dowódców z małą grupą osadników pod swoimi skrzydłami. Aby zwiększyć swą siłę na arenie międzynarodowej, musimy budować różne jednostki na terenie państwa, takie jak farmy, kopalnie, czy dzielnice mieszkalne.

Oczywiście na rozwój cywilizacji wpływa nie tylko rozsądne wykorzystanie ziem, którymi zarządzamy, ale także stosunki dyplomatyczne z sąsiednimi przywódcami. W miarę postępów rozgrywki konkurencyjni liderzy mogą zostać sprzymierzeńcami lub rywalami w drodze do dalszej ekspansji.

Co więcej, badanie nowych technologii ma równie duży wpływ na stan państwa i zadowolenie mieszkańców. Dobrze prosperujący sektor naukowy można wykorzystać na przykład do zwiększenia wydajności różnych jednostek. Tryb sieciowy omawianej gry na PS5 dla dzieci daje nam okazję do przetestowania strategii przeciwko 3 innym graczom.

Zwiastun Sid Meier’s Civilization VI
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

Kup Sid Meier’s Civilization VI (PS4 & PS5)

15. The Sims 4

The Sims 4
The Sims 4

Ranking kończymy na czwartej części popularnego „symulatora życia”, który jest jedną z najlepszych propozycji dla najmłodszych graczy na PS5. Aby rozpocząć zabawę, musimy najpierw stworzyć postać (lub całą rodzinę) w rozbudowanym edytorze Simów — twórcy udostępniają nam mnóstwo sposobów na personalizację, w tym na przykład cechy osobowości oraz ambicje zawodowe. Po krótkim wprowadzeniu wybierzemy również pierwsze „4 ściany” dla wirtualnych awatarów, a następnie kierujemy ich życiem w dowolny sposób.

Zaczynając od projektowania wnętrza lub całkowitej przebudowy domu, a kończąc na relacjach z innymi Simami oraz wspominaniu się po szczeblach wymarzonej kariery, możliwości jest naprawdę wiele. W trakcie rozgrywki mamy okazję podjąć masę życiowych decyzji, a także dbać o codzienne obowiązki naszych postaci, co w pewnym stopniu pozwala zrozumieć konsekwencje różnych działań w świecie rzeczywistym.

Aby uszczęśliwić Simów, należy zaspokajać ich potrzeby, takie jak głód czy utrzymywanie odpowiedniej higieny. Oprócz tego na samopoczucie wpływają między innymi interakcje społeczne z sąsiadami lub współpracownikami oraz pielęgnowanie ciekawego hobby, na przykład gry na instrumentach lub malarstwa.

Jedynym ograniczeniem omawianego tytułu jest kreatywność graczy, a niekiedy stan konta bankowego. Z tego względu warto skorzystać z kodów do The Sims 4, aby zwiększyć budżet domowy lub wpłynąć na inne aspekty symulacji i diametralnie zmienić oblicze rozgrywki.

Zwiastun The Sims 4
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2017
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): brak

Najlepsze gry na PS5 dla dzieci – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca listy najlepszych gier na PS5 dla dzieci. Powyższe tytuły gwarantują masę dobrej zabawy i bez wątpienia mogą zainteresować również nieco starszych graczy. Pod uwagę wzięliśmy przedstawicieli popularnych gatunków, w tym nawet gry darmowe, dzięki czemu wybór odpowiedniej produkcji nie powinien sprawić żadnych trudności.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Xbox 360 dla dzieci

Które z wymienionych gier wpadły Wam w oko? A może znacie inne ciekawe rekomendacje dla najmłodszych graczy na PlayStation 5? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.