Starfield i Halo niebawem trafią na PS5? Spore zamieszanie wokół flagowych hitów od Xbox Game Studios

Xbox Starfield Halo PS5

Od momentu ujawnienia zupełnie nowej strategii Microsoftu związanej z wydawaniem gier ekskluzywnych na konkurencyjnych konsolach, co jakiś czas znowu trafiamy na sensacyjne wieści w tej sprawie. Wiele z nich zdaje się sugerować, że rzeczywiście coś jest na rzeczy, aczkolwiek jest w tym wszystkim jedno „ale” – są to tylko i wyłącznie pogłoski i nic w tej materii nie można uznać za pewnik (a przynajmniej do momentu oficjalnego potwierdzenia). Wczoraj wieczorem znowu byliśmy świadkami pojawienia się takich wiadomości, jednak tym razem mijają się one z prawdą.

Spore zamieszanie wokół potencjalnych planów Xboxa związanych z wydawaiem gier na PS5

Wszystko zaczęło się od tekstu Toma Warrena, który na łamach portalu The Verge opublikował wpis zatytułowany „Co z Xboxem i Halo”. Zgodnie z tym, co można tam przeczytać, wychodzi na to, że Microsoft może rozważać przeniesienia kilku innych gier Xbox Games Studios na nowe platformy. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że gigant z Redmond nie planuje stać się wydawcą multiplatformowym, ani tym bardziej rezygnować z tworzenia gier na wyłączność.

Grami, które mogą (ale nie muszą) trafić na inne urządzenia niż Xbox i PC są:

  • Starfield
  • Hellblade 2
  • Halo Combat Evolved
  • Age of Empires II Definitive Edition
  • Age of Mitology
  • Nowy Doom( The Dark Ages)

Jednocześnie Warren podkreślił, że zarząd Xboxa twardo stoi na stanowisku, że nowe Gears 6 nie trafią na PlayStation i jak na razie nie ma takich planów. Zdaje się to logiczne, zwłaszcza w kontekście tego, że akurat tej gry jeszcze nikt nie zapowiedział nawet na konsolach od „Zielonych”

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Sama lista może i jest ciekawa, jednak — wbrew przekazowi, jaki poszedł w świat za sprawą niektórych portali i bardziej „porywczych” fanów — to są dopiero rozważania, jakie mogą podejmować włodarze Microsoftu. Nic tutaj nie ma pewnego, a sam Warren, którego źródła w ostatnim czasie są raczej nie zawodne, utrzymuje, że temat ten może zaledwie „przewijać się” podczas spotkań zarządu marki.

Xbox logo
Xbox

Do tematu odniósł się także inny dziennikarz będący blisko Microsoftu oraz marki Xbox — Jez Corden. Na łamach portalu Windows Central przedstawił on swój punkt widzenia na całą sprawę, ale także postanowił zasięgnąć informacji ze swoich źródeł, które także są blisko Microsoftu. Z uzyskanych informacji wynika, że aktualnie żadne studio nie pracuje nad portami Starfielda, Hellblade 2, Age of Empires II, Age of Mitology czy DOOM The Dark Ages na PS5.

Jedyną rzeczą, którą mogę potwierdzić, jest to, że obecnie — jak powiedział Warren — Gears „6” nie jest tworzone na PlayStation. Powiedziano mi jednak, że nie ma też wielu innych gier, o których mówi The Verge, o których się rozważa [w kontekście wydań na PS5 — przyp. red.]. W wyniku mojego dochodzenia mogę potwierdzić, że gry takie jak Age of Mythology Retold, Avowed, South of Midnight, Hellblade 2, a nawet Starfield (przynajmniej od czerwca 2024 r.) nie są obecnie aktywnie rozwijane na PlayStation, mimo że być może są „rozważane” na spotkaniach i dyskusjach.

Jez Corden

W tym momencie wiele osób może zastanawiać się, czy brak wymienienia na tej liście Halo Combat Evolved jest zwiastunem czegokolwiek. Jasne, można to traktować jako niebezpośrednie przekazanie informacji o tym, że Xbox pracuje nad takim portem, ale pominięcie akurat tej gry mogło wynikać ze zwykłego niedopatrzenia. W kwestii tej nie powinno się wyciągać zbyt pochopnych wniosków, co z resztą pokazuje przykład tekstu Warrena.

Halo: Combat Evolved
Halo Combat Evolved

Sprawa dość szybko wyskalowała dalej i zyskała dość dużo rozgłosu. Ostatecznie jednak nic w tej materii nie jest pewnego i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym Microsoft oraz Xbox przekazali graczom coś więcej. Oczywiście — wydawanie gier Xbox Games Studios na PS5 stało się faktem, jednak dalsze plany firmy wobec tej strategii są niejasne.

Trzeba więc czekać i obserwować dalsze ruchy amerykańskiego producenta konsol w zakresie przyszłości swoich marek. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, abyśmy doczekali się w najbliższym czasie zapowiedzi Starfield (lub innych gier XGS) na PS5. Tego warto się trzymać, a pojawiające się od czasu do czasu plotki traktować z należytym im dystansem.

Źródło: Windows Central, The Verge, Reddit r/gamingleaksandrumours, Twitter/X: Tom Warren, Twitter/X: Jez Corden

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.