Microsoft zgłosił nowy patent — pudełkowe gry na Xboxa zapewnią dostęp także do cyfrowych wersji

Xbox Series X|S

Microsoft od jakiegoś czasu bardzo pozytywnie zaskakuje graczy swoim prokonsumenckim podejściem. Redakcja serwisu GameRant odkryła, że firma zgłosiła bardzo ciekawy patent. Jeżeli wejdzie on w życie, to posiadacze pudełkowych gier na Xboxa będą mogli otrzymać dostęp do ich cyfrowych wersji zupełnie za darmo.

REKLAMA

Nowy patent Microsoftu do weryfikowania własności gier na Xboxie

Patent Microsoftu weryfikowanie własności gier Xbox na dysku
Nowy patent Microsoftu

Microsoft zgłosił patent, który opisuje system pozwalający na weryfikowanie własności gier na płycie za pomocą zewnętrznego napędu (np. Xboxa One), aby móc uzyskać dostęp także do ich cyfrowych wersji prosto z Xbox Store na innej konsoli. Nie da się ukryć, że z takiego rozwiązania skorzystaliby przede wszystkim posiadacze Xboxa Series S, który został pozbawiony czytnika płyt.

Nie wiadomo dokładnie, na jakiej zasadzie miałoby to działać, ale zapewne po zweryfikowaniu własności fizycznej kopii gry gracz otrzymywałby tylko tymczasową licencję na jej cyfrową wersję z opcją przedłużenia poprzez kolejne przejście weryfikacji. Jest mało prawdopodobne, aby jednorazowa weryfikacja zapewniała dostęp do „cyfrówki” już na zawsze, bo stwarzałoby to ogromne pole do nadużyć.

Przeczytaj też: Rewelacyjne wyniki sprzedaży Resident Evil Village

Opis patentu sugeruje też, że Xbox One mógłby zostać połączony z Xboxem Series S, stając się „urządzeniem do weryfikacji gier”. Nie wiadomo jednak, czy parowanie miałoby się odbywać bezprzewodowo, czy może potrzebny byłby kabel. W każdym razie na ten moment nie warto robić sobie wielkich nadziei, bo w dalszym ciągu to tylko patent. A patenty niestety często mają to do siebie, że pozostają patentami już na zawsze.

REKLAMA
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj XGP.pl w Google News!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!