Xbox Series X|S sprzedaje się gorzej nie tylko od PS5, ale także od… Xbox One. Poważne problemy Microsoftu

Xbox Series X S i Xbox One

Dziewiąta generacja konsol dla Microsoftu stoi pod znakiem dwóch sprzętów, które w różnych cenach oferują zupełnie inne możliwości. Wypuszczenie na rynek Xboxów Series X i S miało sprawić, że po sprzęty te sięgnie jeszcze więcej graczy niż do tej pory. Według najnowszych danych szacunkowych sprzęty te na razie mają jednak problem pobić rezultaty osiągane przez… Xbox One.

Xbox Series X|S po 35 miesiącach od premiery sprzedaje się gorzej od Xboxów One

Xbox Series X S i Xbox One sprzedaz
Sprzedaż Xbox One i Xbox Series X|S po 35 miesiącach od premiery obu sprzętów (źródło: VGChartz)

Portal VGChartz opublikował wczoraj szacunkowe zestawienie sprzedaży konsol Xbox Series X|S we wrześniu 2023 roku. Zebrane dane obejmują wszystkie najważniejsze rynki, a więc USA, Europę, a także Japonię i zestawione są danymi osiąganymi przez konsole Xbox One.

Z danych tych wynika, że najnowsze konsole od Microsoftu po 35 miesiącach od premiery sprzedają się gorzej od sprzętów poprzedniej generacji o ponad 200 tysięcy sztuk. Szacuje się, że w badanym okresie Xbox Series X|S sprzedały się 23,9 milionach sztuk, podczas gdy XOne w tym samym okresie osiągnął rezultat 24,10 milionów sztuk.

Tylko w ostatnim miesiącu różnica w sprzedaży obu sprzętów giganta z Redmond wyniosła 59,9 tysiąca egzemplarzy na korzyść Xboxów One. W rocznym rozliczeniu mowa o przewadze sięgającej 2,28 miliona egzemplarzy.

Xbox Series X
Xbox Series X

Przygotowana analiza podkreśla także, że w sprzęty ósmej generacji od Microsoftu osiągały wyniki na poziomie 30, 40 i 50 milionów egzemplarzy kolejno w 45, 51 i 81 miesiącu od premiery. Wychodzi więc na to, że Xboxy Series X|S muszą już teraz zacząć sprzedawać się lepiej, aby chociaż dogonić poprzednika.

Przeczytaj też: Gry podobne do The Forest

Zastanawiać mogą powody, dla których najnowsze konsole Xbox sprzedają się gorzej i tutaj wymienić można kilka z nich. Potencjalny graczy może zniechęcać „podwójna ekskluzywność” gier, które debiutują na konsolach i PC. Nie bez znaczenia jest też stosunkowo mała liczba tytułów ekskluzywnych, które można uznać za system sellery.

Sam Microsoft do tej pory raczej zdaje się nie przywiązywać szczególnej wagi do liczby sprzedanych konsol, jednak wyniki najnowsze wyniki Xboxów Series X|S raczej nie napawają włodarzy firmy optymizmem. Pozostaje tylko pytanie, czy korporacja ma przygotowaną jakąś odpowiedź na ten wyjątkowo niekorzystny trend. Pożyjemy zobaczymy

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.