Xbox Series X|S pozbawione opcji emulacji gier. Microsoft potwierdza złe wieści dla fanów retro

Xbox Series X S Mario i Crash

Jakiś czas temu sporą popularność zyskały różnego rodzaju emulatory, których dostępność odkryto na konsolach Xbox Series X|S. Wówczas to okazało się, że na najnowszych sprzętach od Microsoftu pojawiła się opcja uruchamiania gier nawet z PlayStation 2. Gigant z Redmond postanowił jednak zabrać się za ten proceder i usunął taką możliwość dla osób, które z emulatorów korzystały wyłącznie w ramach rozrywki.

Koniec z emulacją retro gier na konsolach Xbox Series X|S

Według najnowszych doniesień Microsoft całkowicie zablokował możliwość emulowania gier dla osób, które korzystały z tej opcji w celach rozrywkowych, czyli będąc w standardowym trybie detalicznym. Od teraz jedyną opcją pozostało korzystanie z trybu deweloperskiego dedykowanego twórcom, jednak ten kosztuje aż 20 dolarów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Podczas prób uruchomienia emulatorów będąc w normalnej wersji systemu, ujrzymy komunikat, że tego rodzaju programy naruszają zasady Microsoft Store.

Oczywiście taka decyzja Microsoftu rozczarowała, a zarazem wzburzyła społeczność retrofanów, którzy skupieni byli wokół konsol Xbox Series X|S właśnie ze względu na łatwość w emulowaniu gier.

Część z nich podkreśla, że korzystali z „legalnej emulacji”, a więc uruchamiali tylko te tytuły, które posiadali w swojej prywatnej kolekcji, a sprzęty Microsoftu były wręcz „Steam Deckiem wśród konsol”.

Rzecznik Microsoftu, odpowiadając na prośbę serwisu Kotaku, skomentował całą sprawę w sposób następujący:

Ciągle rozwijamy nasze mechanizmy sprawdzania i podejmowania działań dyscyplinarnych dotyczących treści dystrybuowanych do sklepu, aby zapewnić zgodność z naszymi zasadami Microsoft Store. Zgodnie z [podpunktem] 10.13.10 Produkty emulujące system gier lub platformę gier nie są dozwolone na żadnej rodzinie urządzeń.

Rzecznik Microsoftu

Przeczytaj też: Najlepsze lekkie laptopy

Jak więc widać, złota era emulacji na konsolach Xbox Series X|S przeszła do historii i spodziewać się można, że gigant z Redmond jeszcze zacieklej będzie zwalczać wszelkie przejawy takich działań.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.