Czy to koniec gier w pudełkach na Xboxie? Europejscy sprzedawcy mają rezygnować z ich dystrybucji

Xbox Koniec Pudełek

Branża gier wideo to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Jedną ze zmian, jakie możemy zauważyć w ostatnich latach, a którą wielu graczy uważa za negatywną, jest stopniowa cyfryzacja gier i odejście od płyt. Na ten krok niedawno zdecydował się Microsoft, który zamknął dział fizycznej dystrybucji. Okazuje się jednak, że pudełka Xboxa mogą zniknąć szybciej, niż nam się wydaje, gdyż wielu europejskich sprzedawców ma rezygnować z ich sprzedaży.

Europejscy dystrybutorzy mają rezygnować ze sprzedaży pudełkowych wersji gier na Xboxa

Xbox Series S — zwiastun konsoli

Trend na odejście od pudełek mogliśmy mocniej już zauważyć w 2023 roku. Fizycznej wersji nie dostały tak duże gry jak Alan Wake 2 czy Baldur’s Gate 3, choć drugi z tytułów wersję pudełkową otrzymał, po usilnych namowach ze strony fanów. Zainteresowanie płytami spada z roku na rok, co mogliśmy zauważyć w raporcie branży gier za 2023 rok, którego autorem jest portal GamesIndustry.biz. Widać w nim, że pudełka stanowią już zaledwie 5% całego rynku, a trend spadkowy nasila z roku na rok.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wszystko wskazuje na to, że od wersji pudełkowych gier wkrótce odejdzie Microsoft. Firma niedawno zamknęła swój oddział dystrybucji fizycznej, a według znanego dziennikarza, Christophera Dringa, coraz więcej dystrybutorów gier w Europie ma rezygnować ze sprzedaży płyt na Xboxa.

Przed świętami Bożego Narodzenia duży wydawca powiedział mi, że w całej Europie kilku sprzedawców detalicznych przestało uwzględniać gry Xboxa. Przestali je oferować, bo Xbox jest tak bardzo cyfrową konsolą, że udział kopii fizycznych gier jest naprawdę niski, a ostatecznie, gdy sprzedajesz konsolę, na którą większość ludzi po prostu pobiera gry, nie przynosi to sprzedawcy zbyt wielu korzyści.

Christopher Dring, GamesIndustry.biz

W działaniach Microsoftu trudno nie dojrzeć pewnego długoterminowego planu. Z początkiem aktualnej generacji konsol firma zaproponowała konsumentom Xboxa Series S, który nie posiada napędu, a gry na niego można kupić jedynie cyfrowo. Sprzęt, który wielu traktowało jako „tę gorszą konsolę” święci jednak triumfy i świetnie sprawdza się w połączeniu Game Passem, a w końcu taki był zamiar Microsoftu.

Zwrócić też należy uwagę na fakt, że ostatnio zapowiedziane Senua’s Saga: Hellblade 2, którego wydawcą jest właśnie Microsoft, również nie otrzyma wersji pudełkowej.

Niestety dla fanów pudełek prognozy nie są obiecujące. Prawdopodobnie w najbliższych latach fizyczne kopie gier będą stanowiły jedynie dodatek do edycji kolekcjonerskich, a wydawcy w pełni przejdą na model cyfrowej dystrybucji. 2024 rok może być jednym z ostatnich, gdzie na półce w sklepie znajdziemy najnowsze produkcje.

Źródło: VGC

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.