Ukraina chce zakazać sprzedaży Atomic Heart. Wzywa też inne kraje do podobnej decyzji

Atomic Heart

Ukraiński rząd zwróci się do najważniejszych dystrybutorów gier cyfrowych o wycofanie Atomic Heart ze sprzedaży na swoim terytorium. Do podobnej decyzji wezwano też osoby decyzyjne z innych krajów, a zwykłych użytkowników zachęca się do unikania tej rosyjskiej produkcji. Powodem całej sytuacji jest m.in. „potencjalne wykorzystanie pieniędzy pozyskanych z zakupu gry do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie”.

Ukraina zwróci się do Valve, Sony i Microsoftu w celu zakazania sprzedaży Atomic Heart

Zwiastun Atomic Heart

Atomic Heart zadebiutowało na rynku przedwczoraj, ale od dawna wzbudza spore kontrowersje. Rosyjskim twórcom gry – studiu Mundfish – zarzuca się m.in. brak jasnego stanowiska dotyczącego agresji na Ukrainę oraz niejasne powiązania z pochodzącymi z Rosji przedsiębiorcami o różnej przeszłości. Niektórzy uważają też, że data wydania produkcji na kilka dni przed rocznicą trwającej za naszą wschodnią granicą wojny nie jest przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Teraz do całej sprawy odniósł się ukraiński rząd za sprawą wiceministra ds. transformacji cyfrowej. Jego oświadczenie opublikowano najpierw na stronie Dev.au, a potem udostępniono je także w języku angielskim na portalu PCGamesN.

W odniesieniu do sytuacji z wydaniem gry Atomic Heart, która ma rosyjskie korzenie i romansuje z ideologią komunistyczną i Związkiem Radzieckim, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy wyśle oficjalny list do Sony, Microsoftu i Valve z prośbą o zakaz sprzedaży cyfrowych wersji tej gry na Ukrainie.

Wzywamy również do ograniczenia dystrybucji tej gry w innych krajach ze względu na jej toksyczność, potencjalne zbieranie danych o użytkownikach oraz potencjalne wykorzystanie pieniędzy pozyskanych z zakupu gry do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie.

Alex Bornyakov, wiceminister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy

Wiceminister podkreślił też, że „według doniesień medialnych, rozwój gry był finansowany przez rosyjskie przedsiębiorstwa” i dlatego wzywa graczy z całego świata do unikania Atomic Heart. W oświadczeniu podkreślono również wyżej wspomniany brak potępienia wojny, która właśnie toczy się na wschodzie.

Chcemy również podkreślić, że twórcy gry nie potępili publicznie reżimu Putina i krwawej wojny, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie.

Alex Bornyakov

Zobacz też: Klawiatura mechaniczna do 200 zł – najlepsze modele

Premiera Atomic Heart odbyła się 21 lutego 2023 roku. Tytuł ten jest dostępny na PC, PS4, PS5, Xboxie One oraz na Xboxach Series X|S. Produkcję udostępniono także w bibliotece gier Xbox Game Pass.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2461 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.