Ukraina chce zakazać sprzedaży Atomic Heart. Wzywa też inne kraje do podobnej decyzji

Atomic Heart

Ukraiński rząd zwróci się do najważniejszych dystrybutorów gier cyfrowych o wycofanie Atomic Heart ze sprzedaży na swoim terytorium. Do podobnej decyzji wezwano też osoby decyzyjne z innych krajów, a zwykłych użytkowników zachęca się do unikania tej rosyjskiej produkcji. Powodem całej sytuacji jest m.in. „potencjalne wykorzystanie pieniędzy pozyskanych z zakupu gry do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie”.

REKLAMA

Ukraina zwróci się do Valve, Sony i Microsoftu w celu zakazania sprzedaży Atomic Heart

Zwiastun Atomic Heart

Atomic Heart zadebiutowało na rynku przedwczoraj, ale od dawna wzbudza spore kontrowersje. Rosyjskim twórcom gry – studiu Mundfish – zarzuca się m.in. brak jasnego stanowiska dotyczącego agresji na Ukrainę oraz niejasne powiązania z pochodzącymi z Rosji przedsiębiorcami o różnej przeszłości. Niektórzy uważają też, że data wydania produkcji na kilka dni przed rocznicą trwającej za naszą wschodnią granicą wojny nie jest przypadkowa.

Teraz do całej sprawy odniósł się ukraiński rząd za sprawą wiceministra ds. transformacji cyfrowej. Jego oświadczenie opublikowano najpierw na stronie Dev.au, a potem udostępniono je także w języku angielskim na portalu PCGamesN.

W odniesieniu do sytuacji z wydaniem gry Atomic Heart, która ma rosyjskie korzenie i romansuje z ideologią komunistyczną i Związkiem Radzieckim, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy wyśle oficjalny list do Sony, Microsoftu i Valve z prośbą o zakaz sprzedaży cyfrowych wersji tej gry na Ukrainie.

Wzywamy również do ograniczenia dystrybucji tej gry w innych krajach ze względu na jej toksyczność, potencjalne zbieranie danych o użytkownikach oraz potencjalne wykorzystanie pieniędzy pozyskanych z zakupu gry do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie.

Alex Bornyakov, wiceminister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy

Wiceminister podkreślił też, że „według doniesień medialnych, rozwój gry był finansowany przez rosyjskie przedsiębiorstwa” i dlatego wzywa graczy z całego świata do unikania Atomic Heart. W oświadczeniu podkreślono również wyżej wspomniany brak potępienia wojny, która właśnie toczy się na wschodzie.

Chcemy również podkreślić, że twórcy gry nie potępili publicznie reżimu Putina i krwawej wojny, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie.

Alex Bornyakov

Zobacz też: Klawiatura mechaniczna do 200 zł – najlepsze modele

Premiera Atomic Heart odbyła się 21 lutego 2023 roku. Tytuł ten jest dostępny na PC, PS4, PS5, Xboxie One oraz na Xboxach Series X|S. Produkcję udostępniono także w bibliotece gier Xbox Game Pass.

REKLAMA
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj XGP.pl w Google News!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!