Co to jest FPS Boost i jak włączyć tę funkcję?

FPS Boost

Kilka miesięcy po premierze konsol nowej generacji (Xbox Series X|S) Microsoft zaprezentował nową funkcję o wdzięcznej nazwie FPS Boost. W niniejszym tekście wyjaśnimy sobie ze szczegółami, jakie jest jej zastosowanie. Mówiąc prościej: osoby niemające pojęcia, co to jest FPS Boost, znajdują się w dobrym miejscu. Po przeczytaniu tego tekstu wszystkie niewiadome staną się jasne.

REKLAMA

Co to jest FPS Boost?

FPS Boost gry
Część gier wspierających FPS Boost

FPS Boost to funkcja opracowana przez Microsoft mająca za zadanie poprawiać płynność w starszych grach uruchamianych na konsolach Xbox Series X|S oraz w chmurze w ramach Xbox Cloud Gaming. Tytuły ze wsparciem dla omawianej funkcji najczęściej mogą się pochwalić dwukrotnie większą liczbą klatek na sekundę (np. 30 FPS bez FPS Boost i 60 FPS z FPS Boost), a nieliczne nawet trzykrotną.

FPS Boost nie wymaga niczego od twórców gier ani samych graczy; deweloperzy nie muszą optymalizować kodu, a my nie musimy pobierać żadnych nowych aktualizacji. Wszystkim zajmuje się Microsoft.

Jakie gry wykorzystują FPS Boost?

Skoro wiemy już, co to jest FPS Boost, wypada wspomnieć, które gry wykorzystują obecnie tę funkcję. Z pełnym zestawieniem produkcji wspierających tytułowe rozwiązanie można się zapoznać w tabelce na blogu Majora Nelsona, natomiast gry z Xbox Game Pass, które oferują FPS Boost, zostały wyszczególnione w naszej bibliotece.

Należy zaznaczyć, że Microsoft stale rozbudowuje listę gier wspierających FPS Boost. Na początku maja 2021 roku zestawienie powiększyło się o ponad 70 tytułów, ale wiele jeszcze przed nami – to tylko kwestia czasu, aż kolejne „starocie” zadziałają w 60 czy nawet 120 FPS-ach.

Jak włączyć FPS Boost na konsolach Xbox Series X|S?

W przypadku większości gier wspierających FPS Boost funkcja jest uruchamiana automatycznie i nie trzeba nic robić. Aby upewnić się, że kompatybilna produkcja działa z omawianym rozwiązaniem, wystarczy ją uruchomić i wcisnąć na kontrolerze przycisk Xbox. Po wykonaniu tej czynności w prawym górnym rogu ekranu powinna się pokazać nakładka z napisem „FPS Boost”.

Gra z włączonym FPS Boost
REKLAMA

Jeśli jednak wspominana nakładka w kompatybilnej grze się nie pokazuje, to FPS Boost można włączyć wykonując poniższe kroki:

  1. Na konsoli Xbox Series X lub Xbox Series S uruchamiany grę wspierającą FPS Boost.
  2. Wciskamy przycisk Xbox na kontrolerze.
  3. W menu bocznym najeżdżamy na odpaloną grę i wybieramy Opcje gry.
  4. Z rozwiniętego menu wybieramy Zarządzanie grą i dodatkami.
  5. Na liście opcji po lewej stronie klikamy Opcje zgodności.
  6. Zaznaczamy Zwiększenie liczby klatek na sekundę i gotowe!

Jak widać włączanie FPS Boost to nic trudnego; Microsoft zadbał, by każdy mógł sobie z tym poradzić. Trzeba jednak zaznaczyć, że funkcja FPS Boost jest domyślnie wyłączona tylko w grach, w których jej uruchomienie wiąże się z obniżeniem rozdzielczości obrazu. Należy się więc liczyć z tym, że niekiedy większa płynność jest osiągana kosztem jakości. W takim wypadku każdy może sam zdecydować, co jest dla niego ważniejsze: liczba klatek na sekundę czy grafika.

Co to jest FPS Boost i jak włączyć tę funkcję – podsumowanie

Nie da się ukryć, że odpowiedź na pytanie „co to jest FPS Boost” nie jest zbyt skomplikowana. Cel wspominanej funkcji jest jasny, tak samo jak cały proces jej uruchamiania.

Od momentu swojego debiutu FPS Boost zbiera w zasadzie same pochwały; mimo że zwiększenie płynności w niektórych grach odbywa się kosztem rozdzielczości, to i tak jest to kompromis, którego wiele osób potrafi zaakceptować. Coraz więcej graczy stawia liczbę FPS-ów nad oprawą graficzną, czemu zresztą trudno się dziwić.

REKLAMA

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!