Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S?

Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S

Kierownica do gier jest doskonałą alternatywą dla standardowego pada we wszystkich samochodówkach, w których wymagana jest precyzja sterowania. W tym artykule pokażemy pokrótce, jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S. Cały proces instalacji powinien zamknąć się w kilku minutach, a z naszymi wskazówkami każdy bez trudu sobie z nim poradzi.

Podłączanie kierownicy do Xbox One lub Xbox Series X|S — przygotowanie

Zanim zabierzemy się za podłączanie nowego kółka do konsoli, musimy przeanalizować kilka kwestii technicznych. Pierwsza i najważniejsza z nich — kompatybilność. Żeby uniknąć rozczarowań, należy wybrać model z pełnym oficjalnym wsparciem dla naszej platformy — zestawienie najlepszych kierownic do Xbox One i Xbox Series X|S znajduje się w podlinkowanym artykule. Drugą sprawą jest to, czy zakupiony kontroler jest urządzeniem dedykowanym ściśle pod sprzęty Microsoftu, czy współpracuje z wieloma systemami. Dlaczego jest to istotne?

 1. Kierownice wieloplatformowe najczęściej wymagają podłączenia do konsoli i oryginalnego pada. W zależności od posiadanego wolanta potrzebny będzie nam dodatkowy kabel USB – microUSB (Xbox One) lub USB – USB-C (Xbox Series X|S).
 2. Kierownice dedykowane wystarczy podłączyć do wolnego portu USB w Xbox One lub Xbox Series X|S. Jeżeli nasz model wyposażony jest w układ Force Feedback, wpinamy dodatkowo kabel zasilający do gniazdka.

W części urządzeń możemy zaktualizować wewnętrzne oprogramowanie (firmware). W tym celu podłączamy kierownicę do komputera i pobieramy sterowniki ze strony producenta. Umożliwia to optymalną pracę naszego kontrolera, niekiedy dodaje też nowe opcje konfiguracji i obsługę szerszej bazy gier.

Nie należy zapominać, że poszczególne kierownice mogą różnić się sposobem komunikacji z konsolą, ale przedstawione przez nas plany działania będą odpowiednie dla większości dostępnych na rynku modeli. Ostatecznym i niepodważalnym źródłem informacji zawsze jest dołączona do urządzenia instrukcja obsługi. Skoro ten punkt mamy wyjaśniony, przystępujemy do instalacji.

Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S? Kontrolery wieloplatformowe

Na początku powinniśmy się zaopatrzyć w przewód do połączenia kierownicy z padem. Bardzo istotne: wolant, którego użyjemy do komunikacji, musi być poprawnie sparowany z naszą konsolą. Proces instalacji przedstawimy na przykładzie Xbox One X i kierownicy Genesis Seaborg 400.

 1. Przytwierdzamy bazę kierownicy do blatu lub stojaka, umieszczamy panel z pedałami mniej więcej w docelowym miejscu.
 2. Wpinamy przewód modułu pedałów do głównej jednostki kierownicy.
 3. Kabel od kierownicy podłączamy do wolnego gniazda USB w naszej konsoli.
 4. Uruchamiamy konsolę.
 5. Łączymy kierownicę z wyłączonym padem używając wcześniej przygotowanego przewodu USB – microUSB. Kontroler sam się włącza, a na bazie koła zapala się lampka kontrolna (jeśli jest obecna).
 6. Kierownica jest gotowa do działania.

Ewentualne dostrojenie ustawień, takich jak czułość czy mapowanie przycisków, można wykonać z poziomu samego sprzętu zgodnie z informacjami w instrukcji. Jeśli chodzi o to, jak podłączyć kierownicę do Xbox Series X|S, proces przebiega niemal identycznie. Jedyną różnicą jest stosowanie innego przewodu do połączenia bazy z padem — w tym wypadku będzie to kabel USB – USB-C.

Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S? Kontrolery dedykowane

W przypadku urządzeń dedykowanych dla konsol Microsoftu podłączenie jest jeszcze łatwiejsze. Jedna ważna rzecz: jeżeli nasz model obsługuje Force Feedback, upewnijmy się, że nikt nie dotyka kierownicy w trakcie instalacji. Zaraz po włączeniu zasilania kontroler kalibruje się przez wykonanie szybkich, mocnych obrotów kołem w pełnym zakresie. Trwa to raptem kilka sekund, ale jeśli ktoś akurat trzyma obręcz albo manipuluje w jej okolicy, może dojść do uszkodzeń ciała lub urządzenia. Instalację przedstawimy na przykładzie konsoli Xbox Series S i kierownicy Thrustmaster TMX Pro.

 1. Przytwierdzamy bazę kierownicy do blatu lub stojaka, umieszczamy panel z pedałami mniej więcej w docelowym miejscu.
 2. Wpinamy przewód modułu pedałów do głównej jednostki kierownicy. Jeżeli posiadamy dodatkową manetkę zmiany biegów, również podłączamy ją do kierownicy.
 3. Jeżeli kierownica obsługuje Force Feedback, to podłączamy kabel zasilający do gniazdka.
 4. Podłączamy kierownicę do konsoli przez wolne gniazdo USB i uruchomiamy Xboxa.
 5. Po ewentualnej kalibracji kierownicy wciskamy każdy z pedałów 2-3 razy do oporu, tak by ich sygnał również został odpowiednio wyregulowany.
 6. Kierownica jest gotowa do działania.

Konfiguracja parametrów kierownic dedykowanym konsolom Microsoftu przebiega z poziomu aplikacji na Xboxie (jeżeli jest dostępna) lub konkretnych gier.

Parowanie kierownicy z Xbox One lub Xbox Series X/S — kilka słów na koniec

Jak już wspominaliśmy na początku, proces podłączania kierownicy do konsol Microsoftu nie jest skomplikowany — więcej czasu może zająć ostateczne dostrojenie ustawień kontrolera do naszych preferencji. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik rozjaśnił wszelkie wątpliwości, zwłaszcza u osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tego typu sprzętem.

Przeczytaj też: Jak wyłączyć crossplay na Xboxie

Jeżeli pojawią się problemy z pierwszym uruchomieniem kierownicy do Xboxa, warto w pierwszej kolejności zerknąć do instrukcji obsługi i na stronę producenta. Spora część zawartych tam informacji nie jest nam na co dzień potrzebna do szczęścia, ale sekcje dotyczące instalacji — FAQ i tzw. Troubleshooting — mogą czasem uratować sytuację. Pamiętajmy też w miarę możliwości o aktualizacji oprogramowania naszych urządzeń, zarówno konsoli, jak i samej kierownicy. Niekiedy brak wstępnego sukcesu wynika z nieaktualnego firmware’u.

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.