Jak podłączyć soundbar do telewizora? Poradnik

Jak podłączyć soundbar do telewizora

Dobra listwa dźwiękowa potrafi diametralnie poprawić wrażenia podczas korzystania z TV, dlatego wielu użytkowników decyduje się na zakup takiego urządzenia. Jak podłączyć soundbar do telewizora, by móc w pełni wykorzystać jego możliwości? Niestety odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista, a po drodze trzeba przeanalizować sporo elementów. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz wskażemy najkorzystniejsze rozwiązania.

Podłączanie soundbara do TV — co warto wiedzieć wcześniej?

Podłączenie belki dźwiękowej do telewizora z reguły nie jest skomplikowane. Zanim się jednak za to zabierzemy, powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją obu urządzeń ze szczególnym naciskiem na dostępne porty. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i umożliwi ewentualne wyposażenie się w niezbędne okablowanie. Na chwilę obecną jedynym sposobem na przesłanie obrazu z soundbara do wyświetlacza jest wykorzystanie interfejsu HDMI. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy system audio planujemy wykorzystać również do nagłośnienia dodatkowych urządzeń (np. konsoli, komputera lub odtwarzacza Blu-Ray).

W tym miejscu warto wspomnieć o parametrze, który pojawia się w kontekście jakości przesyłanego przez soundbar sygnału video. HDMI Pass-through, bo o nim mowa, występuje najczęściej w dwóch odmianach: HD oraz 4K. Oczywiście odnosi się to do maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości obrazu, niestety nie określa jednoznacznie częstotliwości odświeżania. Takie informacje powinna zawierać instrukcja obsługi belki grającej, podobnie jak na poniższym obrazku:

Fragment instrukcji Samsung HW-Q800B
Fragment instrukcji obsługi soundbara Samsung HW-Q800B (strona 25 oficjalnej instrukcji ze strony producenta)

Co wynika z powyższych informacji? Przypuśćmy, że mamy do dyspozycji listwę z obsługą 4K Pass-through, a chcemy podłączyć do TV konsolę nowej generacji i dekoder telewizji cyfrowej. W takim wypadku najsensowniej byłoby skomunikować sprzęt do grania bezpośrednio z telewizorem, a drugie urządzenie z wykorzystaniem soundbara jako przekaźnika. Co prawda mnogość konfiguracji wymusza analizę każdego przypadku z osobna, ale przedstawiony przez nas przykład dobrze oddaje ogólną zasadę.

Dużo więcej opcji mamy przy przekazywaniu audio od telewizora do belki grającej. Uporządkujmy metody doprowadzenia sygnału — od najbardziej do najmniej pożądanej pod względem jakości i pewności połączenia:

  1. Wyjście HDMI eARC i HDMI ARC
  2. Wi-Fi
  3. S/PDIF, czyli cyfrowe wyjście optyczne [TOSLINK] lub wyjście koaksjalne [RCA]
  4. Wyjście HDMI w wersji starszej niż 1.4 (bez obsługi ARC/eARC)
  5. AUX, czyli analogowe wyjście audio [minijack/RCA]
  6. Bluetooth

Jak widać optymalna dla komfortu użytkowania jest obecność interfejsu HDMI z obsługą CEC (kontrolowanie obu urządzeń jednym pilotem) oraz ARC/eARC (zwrotny kanał audio), takie rozwiązanie gwarantuje też najwyższą jakość dźwięku. Alternatywą jest komunikacja przez Wi-Fi (stosowane w topowych modelach Samsunga) lub do pewnego stopnia korzystanie z wejścia/wyjścia optycznego. To ostatnie dotrzymuje kroku standardowi HDMI ARC, jednak ustępuje możliwościami jego ulepszonej odsłonie, która najczęściej idzie w parze z HDMI 2.1. Główną różnicą przemawiającą na korzyść eARC jest obsługa przestrzennego PCM oraz technologii Dolby Atmos. W dalszej części poradnika przedstawimy każdy z wymienionych powyżej sposobów komunikacji z uwzględnieniem ewentualnego wysyłania sygnału z listwy do TV.

Jak podłączyć soundbar do telewizora różnymi sposobami?

Jak już wspomnieliśmy, sposobów łączenia soundbara z telewizorem jest wiele. Darujmy sobie jednak przedłużanie i skupmy się na konkretach. Oto poszczególne z nich:

1. Wyjście HDMI eARC i HDMI ARC

Korzystanie z portów HDMI obsługujących zwrotny kanał audio (ARC) i jego ulepszoną wersję (eARC) wygląda w zasadzie identycznie. W najprostszym przypadku, czyli łączeniu jedynie telewizora i soundbara, wystarczy odnaleźć sloty z oznaczeniem ARC/eARC na obu urządzeniach i połączyć je odpowiednim przewodem. Sprawa nie jest skomplikowana, o ile posiadamy kabel wykonany w odpowiedniej technologii. Najczęściej takie interkonektory klasyfikujemy jako:

  1. Standard (opcjonalnie z Ethernetem) — obsługuje rozdzielczości do 1080i włącznie
  2. High Speed (opcjonalnie z Ethernetem) — oprócz powyższych obsługuje rozdzielczości do 4K z częstotliwością odświeżania 30 Hz oraz tryb 3D, wersja z Ethernetem może współpracować z eARC
  3. Premium High Speed (opcjonalnie z Ethernetem) — oprócz powyższych obsługuje rozdzielczości do 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz oraz HDR
  4. Ultra High Speed — oprócz powyższych obsługuje rozdzielczości do 10K z częstotliwością 120 Hz i domyślnie wspiera Ethernet
Końcówki HDMI
Wtyki przykładowych przewodów HDMI Ultra High Speed

Oczywiście rodzaj zastosowanego przewodu możemy dostosować do bieżących potrzeb. Jednak jeśli musimy kupić nowy kabel, warto wyposażyć się w lepszy model (najlepiej z dodatkowym oznaczeniem ARC/eARC na opakowaniu). Dzięki wstecznej kompatybilności bez problemu zapewni on poprawną komunikację między urządzeniami, a dodatkowo może przydać się w przypadku ulepszenia naszego zestawu. Jeżeli chcemy podłączyć dodatkowy sprzęt, mamy dwie opcje:

  1. Jeżeli nasze urządzenia obsługują HDMI ARC lub odtwarzacz/konsola nie wspiera bitstreamingu, wyprowadzamy sygnał z portu HDMI OUT źródła i wpinamy go do wejścia HDMI IN w listwie.
  2. W przypadku, gdy telewizor i soundbar wspierają eARC lub odtwarzacz/konsola umożliwiają korzystanie z formatów DTS i Dolby Digital, możemy podłączyć dodatkowy sprzęt do wejścia HDMI w TV.

Rozbieżność ta wynika z możliwości zwrotnego kanału audio oraz jego unowocześnionej wersji. W swojej podstawowej odmianie ARC wspiera dźwięk przestrzenny w formatach skompresowanych, takich jak DTS lub Dolby Digital. Stąd preferowane połączenie z odtwarzacza do soundbara, które zapewnia większe spektrum możliwości. Z drugiej strony eARC bez problemu jest w stanie przesłać z telewizora do listwy nawet wielokanałowe PCM. Eliminuje to jeden z największych mankamentów poprzedniej odsłony tej technologii — ograniczenie jakości audio. Przykładowe konfiguracje przedstawiliśmy na poniższym schemacie:

Schemat podłączania soundbara przez HDMI ARC
Podłączenie soundbara do telewizora z wykorzystaniem HDMI ARC/eARC

Kup przewód Hama HDMI Ultra High Speed 3m

2. Komunikacja przez Wi-Fi

W chwili pisania artykułu jedynym producentem, który zaimplementował w swoich urządzeniach wydajne połączenie przez sieć Wi-Fi, jest Samsung. W topowych modelach od Koreańczyków możemy liczyć nawet na oficjalne wsparcie Dolby Atmos oraz Q-Symphony. Przymierzając się do wykorzystania takiej metody komunikacji, musimy pamiętać o przypisaniu obu sprzętów do tej samej sieci bezprzewodowej. Następnym krokiem jest skonfigurowanie na telewizorze odpowiedniego odbiornika dźwięku. W kompatybilnych modelach TV wyprodukowanych po 2017 roku ścieżka do kluczowych ustawień powinna wyglądać następująco:

  • Strona główna -> Menu -> Ustawienia -> Wszystkie ustawienia -> Dźwięk -> Wyjście dźwięku -> [model soundbara] (Wi-Fi)

Jednocześnie musimy mieć na względzie pewne ograniczenia połączenia przez sieć bezprzewodową. Sam producent (siłą rzeczy bazujemy na informacjach Samsunga) zaleca połączenie przez HDMI ARC, jeżeli chcemy dodać kolejny sprzęt z wykorzystaniem soundbara jako przekaźnika video (czyli z użyciem Pass-through). W takim wypadku wystarczy zastosować się do naszych rad dotyczących komunikacji przez HDMI ARC/eARC. Alternatywnie możemy pozostać przy połączeniu przez Wi-Fi między TV a listwą, a z dodatkowego urządzenia przesłać sygnał przez HDMI do wyświetlacza. Schemat takiego rozwiązania przedstawiamy poniżej:

Schemat podłączania soundbara przez Wi-Fi
Podłączenie soundbara do telewizora z wykorzystaniem Wi-Fi

3. Połączenie przez S/PDIF, czyli cyfrowe wyjście optyczne lub koaksjalne

Spośród tych dwóch sposobów zdecydowanie większą popularnością cieszy się wariant z wykorzystaniem kabla optycznego, jednak na rynku dostępne są również modele telewizorów i soundbarów posiadające gniazdo koaksjalne. Teoretycznie lepsza jakość dźwięku wskazuje na wyższość drugiego z wymienionych rozwiązań — jest to efekt braku konwersji sygnału. Z drugiej strony bardziej odporny na wszelkie zakłócenia jest interkonektor korzystający ze światła. Jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym lub koaksjalnym? Wystarczy odnaleźć odpowiednie gniazda w obu urządzeniach i połączyć je. Poszukując slotu Coaxial warto rozglądać się za okrągłym wejściem typu RCA. Jeżeli zaś wybraliśmy kabel optyczny, w kręgu naszych zainteresowań będą gniazda TOSLINK.

Kable coaxial i toslink
Porównanie wtyków RCA przewodów koaksjalnych (po lewej) i TOSLINK kabli optycznych (po prawej)

Musimy zwrócić uwagę, że połączenie przez S/PDIF jest jednokierunkowe — od telewizora do soundbara. Doprowadzenie sygnału audio-video z dodatkowego urządzenia wymaga zastosowania kolejnych dwóch przewodów HDMI. Pierwszy z nich służy do przesłania informacji z trzeciego sprzętu do listwy, drugi wysyła obraz z belki do wyświetlacza. Alternatywnie wystarczy jeden kabel HDMI — od odtwarzacza lub konsoli bezpośrednio do TV. Należy jednak pamiętać, że musimy mieć wolny slot HDMI IN w telewizorze, a podłączany model powinien obsługiwać bitstreaming (DTS, Dolby Digital), byśmy mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Poniżej przedstawiamy schemat wykorzystania gniazda optycznego lub koaksjalnego z uwzględnieniem instalacji dodatkowego peryferium:

Schemat podłączania soundbara przez S/PDIF
Podłączenie soundbara do telewizora z wykorzystaniem S/PDIF

Kup przewód optyczny UGREEN TOSLINK 1,5 m

4. Wyjście HDMI bez obsługi ARC/eARC

Nie każdy wyświetlacz wspiera technologię zwrotnego kanału audio. Z drugiej strony nie każdy soundbar obsługuje połączenie przez HDMI bez ARC/eARC. Jeżeli jednak dysponujemy listwą, która daje taką możliwość, warto zacząć od analizy naszego zestawu urządzeń. Przedstawiamy trzy krótkie przykłady wraz ze schematem:

  1. Do połączenia pary telewizor — soundbar wystarczy jeden przewód HDMI. Wyprowadzamy sygnał z TV przez HDMI OUT do wejścia HDMI w belce. Pozwala to na odtwarzanie dźwięków ze źródeł wpiętych bezpośrednio do wyświetlacza, takich jak cyfrowa telewizja naziemna lub satelitarna czy usługi streamingowe.
  2. Jeżeli zależy nam na przestrzennym audio dodatkowego urządzenia, a nasz telewizor obsługuje standard HDMI w wersji niższej niż 1.3, powinniśmy skorzystać z funkcji HDMI Pass-through soundbara. Podstawowym źródłem staje się wtedy trzeci sprzęt, taki jak odtwarzacz Blu-ray lub konsola. Wyprowadzamy z niego sygnał przez HDMI OUT i dostarczamy go przez wejście HDMI w listwie dźwiękowej. Następnie korzystając z portu HDMI ARC (który jest jednocześnie wyjściem) w belce wypuszczamy obraz do HDMI IN w telewizorze. Minusem tego rozwiązania jest niemożność odtwarzania dźwięku z wyświetlacza przez soundbar — pozostaje wtedy skorzystanie z jednej z pozostałych metod komunikacji.
  3. Jeżeli nasze urządzenia wyposażono w gniazda HDMI w wersji 1.3 lub wyższej, możemy podłączyć odtwarzacz lub konsolę obsługującą bitstreaming do telewizora. Ten przekaże sygnał przez swoje wyjście HDMI do belki grającej, co pozwoli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym.
Schemat podłączania soundbara przez HDMI bez ARC
Podłączenie soundbara do telewizora z wykorzystaniem HDMI bez obsługi ARC/eARC

5. Połączenie przez AUX, czyli analogowe wyjście audio

Wiele współczesnych urządzeń wspiera połączenie z wykorzystaniem analogowego wyjścia audio. Decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z niższą jakością sygnału oraz brakiem wsparcia dźwięku przestrzennego. Przed przystąpieniem do działania warto zaznajomić się z gniazdami w telewizorze — sprawdzamy najpierw, czy potrzebujemy przewodu stereo zakończonego z obu stron wtyczką minijack, czy też sygnał wyprowadzamy dwoma złączami RCA (tak zwany cinch). Wyposażeni w tę wiedzę podłączamy kabel do wyjścia AUX/słuchawkowego, a jego drugi koniec umieszczamy w AUX IN lub LINE IN soundbara. Metoda ta może być przydatna, jeżeli któreś z naszych urządzeń nie wspiera HDMI ARC, a wyczerpaliśmy pozostałe sposoby wyprowadzenia dźwięku z telewizora do systemu audio.

Jeżeli do tego zestawu chcemy dodać odtwarzacz lub konsolę obsługującą przestrzenne audio, musimy skorzystać z funkcji Pass-through soundbara. Poniżej przedstawiamy schemat przykładowej konfiguracji:

Schemat podłączania soundbara przez AUX
Podłączenie soundbara do telewizora z wykorzystaniem liniowego wyjścia audio (AUX)

6. Połączenie przez Bluetooth

Popularna zwłaszcza do podłączania urządzeń mobilnych do soundbara technologia Bluetooth może być równie dobrze wykorzystana przez nasz telewizor. Jeżeli tylko posiadany przez nas wyświetlacz obsługuje omawiany protokół, może wykorzystać kompatybilny system audio do odtwarzania dźwięku. Wśród wad tego rozwiązania warto wspomnieć jego jednokierunkowość (nie zastąpi więc HDMI ARC), brak wsparcia przestrzennego audio, stosunkowo niską jakość i podatność na zakłócenia sygnału. Nie można jednak odmówić, że do niezobowiązującego oglądania Bluetooth w zupełności wystarczy, a pozwala zaoszczędzić cenne porty HDMI w obu urządzeniach. Jak podłączyć soundbar do telewizora za pośrednictwem tej technologii bezprzewodowej? W większości przypadków należy włączyć listwę oraz przestawić ją na tryb Bluetooth. Następnie w ustawieniach dźwięku telewizora wyszukujemy odbiorniki Bluetooth, odnajdujemy naszą belkę i wybieramy opcję „połącz”.

Czym należy kierować się podczas wyboru metody łączenia telewizora z soundbarem?

O ile metody łączenia TV z systemem audio same w sobie nie są skomplikowane, to wybór odpowiedniego dla naszych sprzętów rozwiązania może stanowić pewną zagwozdkę. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy chcemy sparować kilka różnych urządzeń, a zależy nam na najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku. Warto wcześniej w pełni zaznajomić się z wymaganiami poszczególnych modeli, rozpisać sobie różne opcje i przetestować najlepsze z nich. Podczas analizy hipotetycznych konfiguracji mogą pomóc poniższe pytania:

  1. Ile i jakie porty mają nasze urządzenia?
  2. Czy TV i soundbar obsługują ARC/eARC?
  3. Czy listwa audio ma możliwość wykorzystania HDMI Pass-through i w jakiej jakości?
  4. Czy podłączane przez nas peryferia wspierają bitstreaming?
  5. Czy i które z planowanych urządzeń ma priorytet pod względem obrazu lub dźwięku?

By jeszcze lepiej wytłumaczyć, dlaczego te wszystkie informacje mają znaczenie, przedstawimy poniżej autentyczną konfigurację wraz z krótką analizą. Ma ona na celu wyjaśnienie konkretnych decyzji i wskazanie słusznego naszym zdaniem toku rozumowania. Omawiany przez nas zestaw to:

  • Telewizor 4K@ 60Hz z obsługą HDR, Dolby Digital i DTS — 4 porty HDMI, w tym jeden ARC, wyjście optyczne, wyjście AUX, Bluetooth
  • Soundbar 5.1 z HD Pass-through bez HDR, z obsługą Hi-Res Audio, Dolby Digital i DTS — port HDMI ARC, wejście HDMI, wejście optyczne, wejście AUX, Bluetooth
  • Dekoder cyfrowej telewizji satelitarnej, maksymalna rozdzielczość Full HD, Dolby Digital — wyjście HDMI, wyjście optyczne, wyjście SCART
  • Konsola Xbox One S, maksymalna rozdzielczość 4K, obsługa Dolby Digital i DTS — port HDMI do telewizora, wyjście optyczne
  • Komputer stacjonarny z dedykowanym GPU, brak zintegrowanego układu graficznego, brak dodatkowej karty dźwiękowej, brak obsługi bitstreaming w grach — 1 port HDMI i 3 porty DP, analogowe wyjście audio, wyjście słuchawkowe

Absolutnym priorytetem w powyższym zestawie było wyciśnięcie maksymalnej jakości z PC-ta, choć dobrze funkcjonująca konsola oraz platformy streamingowe w telewizorze również są bardzo istotne. Dekoder gra tu drugie skrzypce, mimo wszystko nie został potraktowany po macoszemu. Jak ostatecznie wygląda konfiguracja?

  • Telewizor i soundbar połączone są przez HDMI ARC.
  • Z komputera stacjonarnego wyprowadzone są dwa kable HDMI (z czego jeden przez adapter DP->HDMI) — pierwszy z nich biegnie do HDMI IN w telewizorze, drugi do takiego samego gniazda w soundbarze. Była to jedyna działająca opcja, która umożliwiła obsługę obrazu 4K z HDR przy 60 Hz i dźwięku wysokiej jakości w konfiguracji 5.1 (PCM). Obecne układy graficzne niechętnie wykorzystują DTS lub Dolby Digital (przestrzenne PCM nie przechodzi przez ARC, potrzebne jest eARC), stąd bezpośrednie połączenie między komputerem a soundbarem. Pecet widzi podłączone do niego sprzęty jako dwa ekrany będące rozszerzeniem jednego pulpitu, nie klony.
  • Xbox One S podłączony jest tylko do wejścia HDMI w telewizorze. Mimo to pozwala na oglądanie filmów czy granie z dźwiękiem przestrzennym. To zasługa DTS i Dolby Digital — odpowiednie ustawienia bitstreamingu znajdują się w menu dźwięku konsoli.
  • Dekoder telewizji satelitarnej podłączony jest również tylko do telewizora, zajmując w nim ostatnie wejście HDMI. Mimo technicznych możliwości wykorzystania kabla optycznego między omawianym urządzeniem a soundbarem jego użycie zdaje się bezcelowe. W ustawieniach peryferium zaznaczonym formatem audio jest AC3, który pozwala na obsługę Dolby Digital za pośrednictwem przewodu HDMI.
  • W soundbarze zostało wolne wejście optyczne i wejście AUX, które w każdej chwili mogą posłużyć do nagłośnienia zewnętrznego odtwarzacza audio. Schemat przedstawiający całą konfigurację zamieściliśmy poniżej:
Schemat instalacji soundbara z peryferiami
Schemat przykładowej konfiguracji soundbara i telewizora wraz z peryferiami

Metody podłączenia soundbara do telewizora — podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca poradnika dotyczącego sposobów podłączania listwy dźwiękowej do telewizora. Mimo wyczerpania tematu oraz przedstawienia kilku przykładów każda nowa instalacja jest nowym wyzwaniem i wymaga indywidualnego podejścia. Jesteśmy przekonani, że z drobną pomocą naszego tekstu każdy użytkownik bez większych problemów poprawnie skonfiguruje swój zestaw, by cieszyć się doskonałym dźwiękiem w dowolnej sytuacji.

Przeczytaj też: Najlepsze telewizory do Xbox Series X|S

Słowo na koniec: pamiętajmy, by przed przystąpieniem do ostatecznego montażu zapoznać się z instrukcjami obsługi wszystkich podłączanych urządzeń oraz w miarę możliwości zaktualizować ich oprogramowanie. Niekiedy najlepsze pomysły nie wypalą, jeżeli ich użycie będzie w jakikolwiek sposób zablokowane. Wcześniejsze przygotowanie się na ograniczenia narzucone przez producenta pozwoli uzyskać pełen sukces, a jednocześnie może zaoszczędzić nam czasu i zbędnych nerwów.

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.