Steam to platforma, na której zakupy robi bardzo wielu pecetowców. Niekiedy jednak zdarza się, że kupiona gra nie spełnia oczekiwań lub została nabyta przez przypadek. Czy w takiej sytuacji można ją oddać i otrzymać pieniądze z powrotem? Pewnie, ale jedynie z poszanowaniem pewnych warunków. W niniejszym poradniku pokażemy ci, jak zwrócić grę na Steam. Krok po kroku, bez lania wody — same konkrety.
Spis treści
Zwrot gry na Steam — co należy mieć na uwadze?
Aby móc otrzymać refund na Steam, czyli zwrot pieniędzy za zakupioną grę, trzeba spełnić kilka warunków. Mówiąc prościej, należy mieć na uwadze, że:
- Steam pozwala zwrócić kupione gry w ciągu 14 dni od momentu ich zakupu, jeżeli nie grano w nie więcej niż 2 godziny. Po przekroczeniu któregokolwiek z tych limitów szanse na odzyskanie pieniędzy spadają niemal do zera (wyjątkiem są zamówienia złożone w przedsprzedaży, bo te można zwrócić o dowolnej porze przed datą wydania tych tytułów i standardowo do 14 dni po premierze z uwzględnieniem maksymalnie 2 godzin gry).
- Nie możesz zwrócić gry, w której otrzymałeś(aś) blokadę VAC.
- Jeżeli będziesz nadużywać możliwości zwracania gier, Steam — zgodnie ze swoim regulaminem — może przestać je przyjmować.
Na różnych warunkach można też odzyskać pieniądze za transakcje w grach, odnawialne subskrypcje, zestawy i tak dalej. W niniejszym poradniku skupiamy się jednak na uzyskiwaniu zwrotu za gry na Steam — osoby chcące odzyskać pieniądze za inne dobra odsyłamy na stronę pomocy platformy.
Jak zwrócić grę na Steam? Instrukcja krok po kroku
Proces uzyskiwania zwrotów na platformie Valve najlepiej opisać krok po kroku. Jeżeli chcesz odzyskać pieniądze za zakupioną grę i spełniasz wszystkie opisane wcześniej zasady, to stosuj się do poniższych wskazówek. Całość nie powinna zająć więcej niż 3 minuty.
- Uruchom klienta Steam na komputerze i zaloguj się na swoim koncie.
- Po pomyślnym logowaniu w menu górnym klienta Steam kliknij Pomoc, a następnie wybierz opcję Pomoc techniczna Steam.
- Z wyświetlonej listy odszukaj grę, którą chcesz zwrócić — jeżeli nie ma jej w sekcji OSTATNIE PRODUKTY, to wybierz Gry, programy itp. i polu wyszukiwania odszukaj interesującą cię produkcję, wpisując jej tytuł. Kliknij w nazwę gry, za którą chcesz odzyskać pieniądze.
- Po wybraniu gry zaznacz powód, dla którego chcesz ją zwrócić. Wybierz zgodnie ze swoim sumieniem, choć jeżeli po prostu dana produkcja ci nie odpowiada, to najlepiej zaznacz opcję Moje oczekiwania były inne lub Przypadkowy zakup.
- Wciśnij Chcę otrzymać zwrot pieniędzy.
- Z rozwijanej listy wybierz metodę zwrotu. Pieniądze możesz otrzymać w ten sam sposób, którego użyłeś(aś) do zakupu lub na saldo portfela Steam.
- Po wybraniu metody zwrotu zjedź na sam dół strony i wciśnij przycisk Wyślij zgłoszenie. Pole Uwagi możesz pozostawić puste.
- Gotowe — twoja prośba o zwrot gry na Steam została wysłana. W tym momencie nie pozostaje ci nic innego, jak cierpliwie czekać na rozpatrzenie zgłoszenia przez firmę Valve, co może potrwać od kilku godzin do kilku dni.
Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to zwracana gra natychmiast zniknie z twojej biblioteki. W przypadku gdy jako metodę zwrotu wybrałeś(aś) saldo portfela Steam, to pieniądze wrócą do ciebie w ciągu maksymalnie 7 dni od momentu zatwierdzenia prośby. Natomiast jeśli postawiłeś(aś) na inne formy płatności, platforma zwróci należność najpóźniej do 14 dni kalendarzowych.
Jak zwrócić grę na Steam — kilka słów na koniec
Nie da się ukryć, że cały proces jest bardzo prosty i przejrzysty. Valve ma niezwykle prokonsumenckie podejście do graczy, bo nie dość, że pozwala na bezproblemowe zwroty, to jeszcze umożliwia łatwe udostępnianie gier ze Steam członkom rodziny i przyjaciołom.
Przeczytaj też: Jak anulować subskrypcję Xbox Game Pass
To już wszystko w naszym poradniku omawiający zwracanie gier na Steam. Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocny. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania, to nie wahaj się zadać ich w komentarzach poniżej — na pewno pomożemy!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.