Jakość grafiki w Alan Wake 2 mogła być jeszcze wyższa! Twórcy nie wykorzystali pełnego potencjału

Alan Wake 2

Alan Wake 2 to aktualnie jedna z najładniejszych gier dostępnych na rynku. Spośród wszystkich dostępnych platform tytuł wygląda szczególnie atrakcyjnie na PC, choć dysponujące mniejszą mocą obliczeniową konsole nie mają się czego wstydzić. Okazuje się, że edycja na komputery osobiste mogła wyglądać jeszcze lepiej, ale studio Remedy nie zdecydowało się na pełną implementację zaawansowanych opcji graficznych.

Alan Wake 2 mógł wyglądać jeszcze lepiej. Autorzy nie wykorzystali pełnego path tracingu

Alan Wake 2 – analiza jakości patch tracingu

Na materiałach przedpremierowych Alan Wake 2 był przedstawiany jako tytuł wykorzystujący pełnię możliwości tzw. path tracingu, czyli bardziej zaawansowanej formy ray tracingu. Co to oznacza z perspektywy gracza? Algorytm „klasycznego” ray tracingu analizował moment zderzenia się promienia z obiektem, a na podstawie pozyskanych w ten sposób danych generował cienie, oświetlenie lub odbicia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z kolei path tracing pozwala na śledzenie całej ścieżki, jaką pokonał promień, aby zderzyć się z obiektem i następnie powrócić do swego źródła. Pod uwagę brane jest zachowanie promieni względem wszystkich elementów napotkanych po drodze, co pozwala na uzyskanie bardzo realistycznej symulacji rozchodzenia się światła.

Alan Wake 2 – porównanie jakości cieni z wyłączonym i włączonym path tracingiem

Autor materiału zamieszczonego na kanale DigitalFoundry zwraca uwagę, że deweloperzy w wielu miejscach wykorzystali połączenie standardowej rasteryzacji z path tracingiem. Tego typu rozwiązanie nie zawsze działa poprawnie, a efekty możemy zauważyć na kadrze powyżej. Niskiej jakości cień, widoczny na ścianie budynku, po włączeniu path tracingu został jedynie lekko wygładzony.

Innym problemem jest zbyt późne generowanie niektórych cieni, co potrafi zirytować. Gdy gracze poruszają się po nasłonecznionej przestrzeni np. ogrodzie, wówczas zauważą, iż półmrok pod poszczególnymi kępami trawy pojawia się stopniowo, wraz ze zbliżaniem się do nich głównego bohatera.

Przeczytaj także: Ranking telewizorów 75 cali

Twórcy gry najwyraźniej musieli zdecydować się na pewne kompromisy, aby zapewnić odpowiednią płynność rozgrywki. Być może w przyszłości doczekamy się aktualizacji, która pozwoli skorzystać z pełnego path tracingu.

O autorze
Kacper Szymanik
Redaktor działów Newsy & Promocje

Z grami wideo zaznajomiony od dziecka. Pierwsze kroki stawiał w Heroes of Might and Magic III, Twierdzy Krzyżowiec oraz Gothic. W głównej mierze gracz pecetowy, który mógłby co tydzień zmieniać podzespoły w swoim komputerze. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA OKAZJA!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.