Najlepsze gry na Nintendo Switch. Ranking 10 tytułów

Najlepsze gry na Nintendo Switch

W życiu każdego gracza przychodzi moment, w którym nie ma w co grać, mimo że na półkach — tych wirtualnych czy prawdziwych — często walają się rozmaite tytuły. W takiej sytuacji najlepiej zaczerpnąć świeżego powietrza i zapoznać się z propozycjami osób trzecich. Dlatego też w niniejszym artykule omówimy sobie najlepsze gry na Nintendo Switch. Na konsoli Japończyków można ograć naprawdę wiele tytułów, choć oczywiście nie wszystkie z nich są warte uwagi. Dokładnie przejrzeliśmy, co „Pstryczek” ma do zaoferowania i wyselekcjonowaliśmy aż 10 produkcji, które można z czystym sumieniem polecić każdemu posiadaczowi wspomnianej konsoli.

Najlepsze gry na Nintendo Switch

Gry na Switcha są naprawdę różnorodne i przede wszystkim jest ich bardzo wiele. Z uwagi na fakt, że w niniejszym artykule skupiliśmy się na najlepszych produkcjach z tej platformy, w naszym zestawieniu zabrakło podziału na konkretne gatunki. Darujmy sobie jednak zbędne przedłużanie i przejdźmy do konkretów. W pełni subiektywne zestawienie 10 najfajniejszych gier na Nintendo Switch rozpoczyna się poniżej. Kolejność tytułów w rankingu jest całkowicie przypadkowa.

1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild to rewelacyjna gra przygodowa z elementami RPG i kilku innych gatunków. Głównym bohaterem opowieści jest wybudzony ze stuletniego snu chłopak imieniem Link, który tym razem będzie przemierzał zrujnowane królestwo Hyrule, starając się zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Ciężko bardziej opisać fabułę Breath of the Wild bez zdradzania zbyt wielu szczegółów, ale jest ona naprawdę dobra — historia wciąga i nie puszcza aż do samego końca.

Świat w grze jest całkowicie otwarty i pełen ciekawych miejsc. Podczas zabawy będziemy przede wszystkim eksplorować, walczyć z rozmaitymi przeciwnikami i wykonywać zadania.

ZwiastunThe Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,7/10

Kup The Legend of Zelda: Breath of the Wild na Nintendo Switch

2. Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey
Super Mario Odyssey

Omawiając najlepsze gry na Nintendo Switch, nie można zapomnieć o Super Mario Odyssey. Jest to kolejna odsłona przygód sympatycznego hydraulika, który znów musi uratować z opresji księżniczkę Peach. Tym razem ukochanej protagonisty grozi wymuszone małżeństwo ze złowrogim Bowserem, choć trzeba uczciwie przyznać, że nie fabuła odgrywa tu pierwsze skrzypce, a rozgrywka.

Motywem przewodnim tej trójwymiarowej platformówki jest nic innego jak eksplorowanie różnorodnych poziomów, unikanie pułapek oraz eliminowanie przeciwników, skacząc im na głowy. Mimo że opis nie brzmi przesadnie intrygujące, to Super Mario Odyssey oferuję masę dobrej zabawy, bo mechanika rozgrywki jest tu po prostu miodna. Innymi słowy, trzeba zagrać!

Zwiastun Super Mario Odyssey
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,9/10

Kup Super Mario Odyssey na Nintendo Switch

3. Hades

Hades
Hades

Hades to jedna z najcieplej przyjętych gier indie na rynku, będąca reprezentantem gatunku roguelike. Wcielamy się tu w postać Zagreusa — syna Zeusa, który próbuje opuścić podziemne królestwo swojego ojca, aby odnaleźć drogę na Olimp. Jak na „rogalika” przystało, motywem przewodnim zabawy jest przemierzanie losowo generowanych lokacji i stawianie czoła hordom wrogów.

Wraz z postępami w rozgrywce możemy ulepszać umiejętności Zagreusa, aby był on jeszcze bardziej efektywny w walce. Warto nadmienić, że po śmierci cofamy się do samego początku lokacji i musimy powtarzać ją na nowo. Innymi słowy, Hades to naprawdę wymagająca, aczkolwiek bardzo satysfakcjonująca produkcja.

Zwiastun Hades
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 9/10

Kup Hades na Nintendo Switch

4. Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition

Divinity: Original Sin 2 - Definitive Edition
Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition

Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition to rewelacyjna gra RPG, której akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego. Wcielamy się tu w adeptów zakazanej magii mających za zadanie powstrzymanie inwazji złowrogich sił na malowniczą krainę Rivellon. Podczas zabawy będziemy przede wszystkim rozgrywać turowe potyczki, eksplorować otwarty świat i wykonywać rozmaite zadania.

Warto wspomnieć, że gry na Nintendo Switch po polsku to rzadkość, ale Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition (podobnie jak omówiony wyżej Hades) oferuje rodzime napisy. Kolejnym aspektem, obok którego nie można przejść obojętnie, jest fakt, że rozgrywka w tej produkcji została zaprojektowana z myślą o kooperacji do czterech osób, choć oczywiście można grać samotnie.

Zwiastun Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,4/10

5. Metroid Dread

Metroid Dread
Metroid Dread

Metroid Dread to platformówka z elementami akcji i science fiction, której główną bohaterką jest znana z poprzednich odsłon serii Samus Aran. Dzielna łowczyni nagród tym razem trafia na planetę ZDR, na którą przyciągnęła ją tajemnicza transmisja. Na miejscu okazuje się, że glob został opanowany przez hordy niebezpiecznych istot, co zmusza protagonistkę do rozpoczęcia walki o przetrwanie.

Mimo że Metroid Dread to już piąta z głównych odsłon serii, znajomość poprzednich części nie jest wymagana, aby dobrze się bawić. Już na samym początku zabawy twórcy zdecydowali się bowiem podsumować wydarzenia ze wcześniejszych Metroidów.

Zwiastun Metroid Dread
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,7/10

Kup Metroid Dread na Nintendo Switch

6. Superliminal

Superliminal
Superliminal

Gry na Switcha są naprawdę zróżnicowane, czego doskonałym przykładem jest Superliminal. Mamy tu do czynienia z grą logiczną, której istotną częścią są mechaniki iluzji, głębi i perspektywy. Fabuły samej w sobie tu nie ma — rozgrywka polega przede wszystkim na rozwiązywaniu kreatywnych zagadek, aby ostatecznie znaleźć wyjście z danej lokacji.

Mimo że założenia brzmią dość prosto, to Superliminal potrafi aktywować obszary mózgu, których wcześniej nie używaliśmy. Innymi słowy, rozgrywka jest tu naprawdę skomplikowana, ale zarazem niezwykle satysfakcjonująca, gdy już uda się poczynić postępy.

Zwiastun Superliminal
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 9,6/10

7. Hollow Knight

Hollow Knight
Hollow Knight

Hollow Knight często przeplata się w naszych zestawieniach najlepszych gier, bo to po prostu świetna platformówka w konwencji metroidvanii. Podczas zabawy zwiedzimy podziemia pod miasteczkiem Dirtmouth, które niegdyś były dobrze funkcjonującym królestwem. Niestety tajemnicza infekcja doprowadziła do jego upadku, wpędzając mieszkańców w szaleństwo.

Mimo że obecnie Hallownest zamieszkują przedziwne kreatury, główny bohater postanawia zapuścić się w te rejony, aby poznać odpowiedzi na dręczące go pytania. Motywami przewodnimi Hollow Knight są takie aspekty jak eksploracja pełnych pułapek lokacji, walka z rozmaitymi przeciwnikami oraz poznawanie dobrze napisanych postaci niezależnych.

Zwiastun Hollow Knight
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 9/10

Kup Hollow Knight na Nintendo Switch

8. Monster Hunter Rise

Monster Hunter Rise
Monster Hunter Rise

Jeżeli chodzi o świetne gry na Nintendo Switch po polsku, to nie można pominąć Monster Hunter Rise. Jest to pełen akcji reprezentant gatunku RPG, w którym obejmujemy kontrolę nad tytułowym łowcą potworów. Fabuła opowieści skupia się na wiosce Kamura, trapionej przez katastroficzne wydarzenie zwane Szaleństwem, podczas którego na osadę napadają krwiożercze potwory.

Mimo że opowieść w Monster Hunter Rise jest całkiem ciekawa, to i tak najważniejsza jest tu rozgrywka. Do naszej dyspozycji oddano otwarty świat, który możemy dowolnie eksplorować w poszukiwaniu bestii do zgładzenia. Można bawić się pojedynkę, a także w czteroosobowej kooperacji.

Zwiastun Monster Hunter Rise
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,8/10

Kup Monster Hunter Rise na Nintendo Switch

9. Kirby and the Forgotten Land

Kirby and the Forgotten Land
Kirby and the Forgotten Land

Kirby and the Forgotten Land omawialiśmy już w zestawieniu najfajniejszych gier dla dzieci na Nintendo Switch, ale po prawdzie wielu dorosłych również odnajdzie się w tej produkcji. Głównym bohaterem opowieści jest tytułowy Kirby, który trafia do tajemniczej krainy, pełnej roślinności i wrogo nastawionych stworzeń. Kiedy sympatyczna różowa kulka odkrywa, że jej przyjaciele zwani Waddle Dees zostali zniewoleni, protagonista z miejsca decyduje się ruszyć im z odsieczą.

Rozgrywka w Kirby and the Forgotten Land to przede wszystkim eksploracja trójwymiarowych poziomów, skakanie po platformach i omijanie licznych pułapek. Rzecz jasna co jakiś czas przyjdzie nam też stawić czoła rozmaitym przeciwnikom.

Zwiastun Kirby and the Forgotten Land
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,8/10

Kup Kirby and the Forgotten Land na Nintendo Switch

10. Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition
Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Zestawienie zawierające najlepsze gry na Switcha zamyka Xenoblade Chronicles: Definitive Edition. To reprezentant gatunku jRPG, którego głównym bohaterem jest 18-letni chłopak imieniem Shulk. Podczas zabawy przyjdzie nam przemierzać ciała dwóch olbrzymich bogów, na których zdążyło się rozwinąć życie; na Bionisie mieszkają ludzie, a Mechonisie — samoświadome roboty. Obie frakcje nieustannie ze sobą walczą, ale w pewnym momencie ludzie zaczęli przegrywać.

Ostatnią nadzieją gatunku ludzkiego na zwycięstwo jest tajemniczy miecz, którego moc może okiełznać tylko nasz protagonista. Xenoblade Chronicles: Definitive Edition stoi rewelacyjną fabułą, ale ważnymi elementami gry są też takie aspekty jak walka i eksploracja zróżnicowanych terenów.

Zwiastun Xenoblade Chronicles: Definitive Edition
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,8/10

Kup Xenoblade Chronicles: Definitive Edition na Nintendo Switch

Najlepsze gry na Nintendo Switch — podsumowanie

To by było na tyle w naszym artykule omawiającym gry na Nintendo Switch, w które po prostu trzeba zagrać. Wymienione produkcje to absolutna śmietanka wśród tytułów oferowanych na konsoli Japończyków. Ich oceny mówią same za siebie, choć oczywiście nie każdy musi się z nimi zgadzać.

Przeczytaj też: Ile kosztuje Nintendo Switch

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zestawienie okazało się pomocne i podsunęło Wam ciekawe propozycje do sprawdzenia na Switchu. Jak zawsze dajcie znać w komentarzach poniżej, jeżeli uważacie, że na liście powinny się znaleźć jeszcze jakieś gry!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.