Najlepsze gry podobne do Assassin’s Creed. Ranking 5 alternatyw dla kultowej serii Ubisoftu

Najlepsze gry podobne do Assasin's Creed

Seria Assassin’s Creed niewątpliwie należy do najbardziej rozpoznawalnych na rynku gier, a premiera każdej nowej części odbija się szerokim echem. Co jednak zrobić, gdy ograliśmy już wszystkie odsłony lub też losy zakonu skrytobójców nieco nam się przejadły?

Z pomocą przychodzi nasz artykuł przedstawiający najlepsze gry podobne do Assassin’s Creed, w którym omówiliśmy równie angażujące produkcje z dużym, rozbudowanym światem i masą ciekawych wątków pobocznych. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Assassin’s Creed

Fabuła gier z serii Assassin’s Creed kręci się głównie wokół konfliktu dwóch frakcji: templariuszy oraz tytułowych asasynów. Potomkowie tych drugich, dzięki technologii zwanej Animus, mogą wziąć udział w wydarzeniach z życia swoich pradziadów i wcielić się przykładowo w działającego w trakcie trzeciej wyprawy krzyżowej Altaïra lub pirata Edwarda Kenwaya.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Rozgrywka opiera się w dużej mierze na walce z przeciwnikami, wspinaniu na różnego rodzaju budowle, pokonywaniu przeszkód oraz skradaniu. Do dyspozycji gracza zostaje oddany otwarty świat, który możemy w miarę swobodnie eksplorować w poszukiwaniu skarbów czy misji pobocznych.

Warto przytoczyć w tym miejscu aktywność z Assassin’s Creed III, ponieważ właśnie w tej odsłonie dodano możliwość odbywania bitew morskich. Pomysł ten został jeszcze bardziej rozbudowany w AC IV: Black Flag, gdzie wcielamy się w pirata, a ulepszanie własnego statku i liczne walki z innymi potrafią zapewnić zabawę na masę godzin.

W wybranych przez nas produkcjach również postawiliśmy na otwarte światy z ciekawymi miejscami i wciągającymi zadaniami, oczywiście nie zabraknie także licznych walk z przeciwnikami. Bez zbędnego przedłużania — ranking najlepszych tytułów dla fanów serii Ubisoftu zaczyna się poniżej.

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na pierwszy ogień idzie nasza duma narodowa, czyli Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dzieło CD Projekt Red zdobyło ogromną sławę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nic w tym dziwnego — fabuła gry jest naprawdę ciekawa, dodatki „Krew i wino” oraz „Serca z kamienia” są świetne, a mnogość zadań pobocznych zapewnia godziny rozrywki.

Wcielamy się w tytułowego Wiedźmina, Geralta, którego głównym zadaniem jest odnalezienie Ciri oraz rozprawienia się z Dzikim Gonem prześladującym naszego bohatera. Po drodze staniemy przed wyborami, od których może zależeć przebieg wydarzeń.

Świat gry jest naprawdę duży i różnorodny, przemierzać możemy przykładowo Velen, Novigrad, czy piękne, malownicze Toussaint z dodatku „Krew i wino”. W trakcie zabawy z pewnością nie zabraknie interesujących, niebezpiecznych miejsc do odkrycia, dobrze napisanych postaci oraz przeciwników.

Tych jest całkiem sporo, a w trakcie przygody nas bestiariusz powiększa się o nowe pozycje z informacjami na temat danego stwora. Do walki z nimi będziemy wykorzystywać miecz, jednak on sam może nie wystarczyć bez odpowiednich olejów, eliksirów i magicznych znaków.

Wiedźmin 3: Dziki Gon to świetna produkcja zapewniająca masę zabawy na wiele godzin. Oprócz głównego wątku fabularnego jest tutaj tona misji pobocznych czy zleceń wiedźmińskich wciągających bardziej niż niejedna gra. Warto też wspomnieć o next-genowej aktualizacji, która zaoferowała wiele poprawek, w tym ulepszenie grafiki.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

2. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima
Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima to trzecioosobowa gra akcji z otwartym światem przeznaczona na konsole PlayStation 8. i 9. generacji. Głównym bohaterem jest samuraj Jin Sakai, który cudem przeżywa inwazję wojsk mongolskich na wyspę Cuszima. Obiera sobie za cel powstrzymanie ich przed dalszym pustoszeniem Kraju Kwitnącej Wiśni.

Główny nacisk nastawiony jest tutaj na skradanie się do przeciwników. W końcu działamy w pojedynkę, a wrogów jest znacznie więcej. Do dyspozycji gracza oddano arsenał ciekawych gadżetów do odwracania uwagi, takich jak dzwoneczki, ale również noże do rzucania czy wybuchowe strzały.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mapa gry jest dosyć obszerna, a nawigacja po niej całkiem ciekawa. Nie mamy tu bowiem zwyczajnych znaczników, a musimy opierać się na otoczeniu i charakterystycznych punktach. Nie brakuje tu pięknych widoków i klimatycznych miejsc do eksploracji. Samą podróż możemy odbyć pieszo lub w siodle.

Warto też dodać, iż na maj tego roku zaplanowano premierę reżyserskiej wersji gry, czyli Ghost of Tsushima: Director’s Cut na komputery osobiste, dzięki czemu wielu graczy nieposiadających konsoli od Sony będzie miało szansę przeżyć tę wyjątkową przygodę. Dla fanów skradania, których interesują gry podobne do Assassin’s Creed — pozycja obowiązkowa.

Zwiastun Ghost of Tsushima
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 9,1/10

Kup Ghost of Tsushima

3. Dishonored 2

Dishonored 2
Dishonored 2

Dishonored 2 to kontynuacja gry wydanej w 2012 roku, a sama akcja ma miejsce 15 lat po wydarzeniach przedstawionych w prequelu. W przeciwieństwie do pierwszej części dzieła Arkane Studios stajemy przed wyborem protagonisty — może nim być znany już z poprzedniej odsłony Corvo Attano lub Emily Kaldwin, spadkobierczyni tronu cesarskiego.

Wybór nie jest niezwykle znaczący, w obu przypadkach historia przebiega praktycznie tak samo z drobnymi różnicami. Niewybrany przez nas bohater zostaje uwięziony w Dunwall, przez co nie będziemy mogli się w niego wcielić aż do końca gry. Największą różnicą jest jednak sposób rozgrywki, ponieważ obie postacie dysponują nieco innymi zdolnościami.

Na swojej drodze spotkamy wielu przeciwników, którym będziemy musieli stawić czoła. Podobnie jak w Assassin’s Creed, tu również mamy możliwość wyboru, w jaki sposób chcemy tego dokonać.

Możemy stanąć z nimi w szranki w otwartej walce, wyeliminować po cichu, ogłuszyć czy ominąć. Ba, możliwe jest nawet przejście całej gry bez zabijania kogokolwiek.

Dishonored 2 pod względem klimatu, jak i warstwy wizualnej nie różni się znacząco od swojego poprzednika. Całość utrzymana jest w steampunkowym stylu, a sama grafika została nieco podrasowana. Poprawiono też sztuczną inteligencję, przez co przeciwnicy stali się sprytniejsi i bardziej spostrzegawczy.

Zwiastun Dishonored 2
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,0/10

Kup Dishonored 2

4. Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West
Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West to kontynuacja wydanego w 2017 roku Horizon: Zero Dawn, świetnej produkcji z otwartym światem i elementami RPG, bardzo ciepło przyjętej przez graczy. W świecie gry zapanowała równowaga i spokój, a maszyny, ludzie i zwierzęta starają się ze sobą współpracować.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niestety nie oznacza to końca problemów, ponieważ pojawia się tajemnicza plaga zagrażająca życiu wszystkich, przez co główna bohaterka ma przed sobą kolejne trudne wyzwanie. Twórcy do dyspozycji graczy oddali rozległy świat, gdzie znajdziemy gęste lasy, wzgórza i pozostałości z dawnych czasów.

Na swojej drodze napotkamy wielu przeciwników nie tylko w postaci ludzi, ale również morderczych maszyn. Do walki z nimi będziemy mogli wykorzystać łuk i włócznię, ale również rozmaite pułapki, czy nawet ciężkie działa. Istnieje też możliwość cichej eliminacji przeciwników, dzięki czemu do każdej sytuacji da się dobrać odpowiednią taktykę.

Otwarty świat pozwala nam również nieco pozwiedzać. W trakcie rozgrywki zdobywamy doświadczenie, tym samym nabywając nowe umiejętności, znajdziemy także elementy ekwipunku czy też ulepszymy nasze wyposażenie. Grzechem byłoby nie wspomnieć o wydanej niedawno Edycji Kompletnej na komputery osobiste, dzięki czemu nie tylko posiadacze konsol PlayStation mogą cieszyć się tą świetną produkcją.

Trailer Horizon: Forbidden West
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,9/10

Kup Horizon Forbidden West

5. Batman: Arkham Knight

Batman Arkham Knight
Batman: Arkham Knight

Batman: Arkham Knight to kolejna odsłona serii gier przedstawiających przygody jednego z najpopularniejszych superbohaterów. Akcja toczy się kilka miesięcy po wydarzeniach z poprzedniej części, czyli Arkham City.

Scarecrow ponownie pojawił się w mieście i grozi rozpyleniem trucizny strachu, znajdującej się w bombach umiejscowionych w tylko jemu znanych miejscach. Fabuła jest niezwykle wciągająca, pełno w niej zwrotów akcji i ciekawych postaci, a sam Batman również okazuje się intrygującą personą.

Nowością w tej odsłonie jest kultowy Batmobil, dzięki któremu będziemy mogli szybko przemierzać miasto, korzystać z wbudowanych dział, a nawet wystrzelić się w powietrze, aby szybować nad Gotham. Mimo wieku produkcja jest pełna detali, a podziwianie miasta „z lotu ptaka” jest naprawdę satysfakcjonujące.

W Batman: Arkham Knight nie brakuje efektownych walk z przeciwnikami, podczas których będziemy mieli szansę skorzystać z różnych gadżetów Krzyżowca w pelerynie. W starciach posługujemy się głównie pięściami, a dynamiczne sekwencje pozwalają poczuć się jak w najlepszych filmach akcji.

Zwiastun Batman: Arkham Knight
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,1/10

Kup Batman: Arkham Knight

Najlepsze gry podobne do Assassin’s Creed – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia prezentującego najlepsze gry podobne do Assassin’s Creed. Seria Ubisoftu miewała swoje wzloty i upadki, jednak trudno nie przyznać, że wprowadziła nową jakość do tytułów nastawionych na akcję.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Parkour, elementy skradania oraz angażujące wątki fabularne to w końcu sprawdzona recepta na produkcję mogącą zapewnić rozrywkę na wiele godzin. Jesteśmy przekonani, że przedstawione przez nas powyżej gry przypadną go gustu każdemu, kto z sympatią wspomina przygody Desmonda Milesa i spółki.

A czy Wy mieliście kontakt z serią Assassin’s Creed? Jeśli tak, to która część jest Waszą ulubioną i dlaczego? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.