Najlepsze gry akcji na PC i konsole. Ranking 10 tytułów, w których dużo się dzieje

Najlepsze gry akcji

Jeżeli szukamy okazji do rozerwania się przed ekranem monitora lub telewizora, przy okazji chcąc przetestować swoją zręczność, najlepiej postawić na fajne gry akcji. Wiele z nich zapewnia również głęboki wątek fabularny oraz rozbudowaną rozgrywkę wzbogaconą o elementy RPG, co potrafi stanowić połączenie idealne. W poniższym zestawieniu prezentujemy wyselekcjonowane przez nas najlepsze produkcje z tego gatunku, które z czystym sumieniem można polecić zarówno wyjadaczom, jak i osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z „akcyjniakami”.

Najlepsze gry akcji

Na łamach naszego portalu pojawiły się już zestawienia najlepszych gier przygodowych, najlepszych strategii i wielu innych produkcji z różnych kategorii. Tym razem bierzemy na tapet gry akcji, choć na wstępie trzeba zaznaczyć, że niemal niemożliwe jest wyselekcjonowanie tytułów, które można by przypisać tylko i wyłącznie do tego gatunku. Produkcje wpasowujące się w jego konwencję niejednokrotnie czerpią pełnymi garściami z mechanik charakterystycznych dla gier RPG, TPS, a nawet samochodówek.

Z tego też powodu na naszej liście znalazły się zarówno propozycje liniowe, jak i te o bardziej otwartym oraz sandboxowym charakterze. To, co je łączy, to pewna doza zręczności, która jest wymagana do powodzenia w trakcie rozgrywki — niezależnie od tego, czy jest to walka, czy też skryte przemykanie za plecami niczego niespodziewających się przeciwników.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mając wprowadzenie już za sobą, bez zbędnego przedłużania przejdźmy do rankingu 10 produkcji (lub 12, jeżeli liczyć osobno odsłony poszczególnych serii), które można zaliczyć do grona najlepszych gier akcji. Kolejność tytułów w zestawieniu jest zupełnie losowa.

1. God of War Ragnarok

God of War Ragnarok
God of War Ragnarok

God of War Ragnarok to produkcja niesamowita pod wieloma względami. W trakcie trwającej kilkanaście godzin przygody przemierzamy świat znany z mitologii nordyckiej. Jest on pełen nie tylko zapierających dech w piersiach scenerii, ale również wrogów czyhających na życie Kratosa oraz jego syna Atreusa. Na nieszczęście dla przeciwników, nasi bohaterowie posiadają multum środków do rozprawienia się z nimi w trakcie widowiskowych i satysfakcjonujących starć.

Fabuła gry koncentruje się wokół nadciągającego Ragnaroku, czyli wojny pomiędzy nordyckimi bogami i olbrzymami. Kratos musi zapewnić bezpieczeństwo swojemu synowi, co w obecnej sytuacji będzie zadaniem ekstremalnie trudnym.

Kierowany przez nas Bóg Wojny napotyka na swojej drodze wiele postaci znanych z podań ludowych. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć jest humanoidalna wiewiórka Ratatoskr, której obecność i uszczypliwe docinki momentalnie potrafią rozluźnić atmosferę. Szukając gry akcji na PS4 lub PS5, God of War Ragnarok wydaje się oczywistym wyborem.

Zwiastun God of War Ragnarok
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,9/10

Kup God of War Ragnarok

2. Śródziemie: Cień Wojny

Śródziemie: Cień Wojny
Śródziemie: Cień Wojny

Tytuł, którego premiera nie obyła się bez kontrowersji, a wszystko to za sprawą obecnych w nim wówczas płatnych lootboxów. Gra była momentami niezwykle trudna i frustrująca, wręcz nachalnie nakłaniając nas do dokonania zakupu skrzynek i ułatwienia sobie rozgrywki poprzez wykorzystanie znajdujących się w niej sojuszników oraz ulepszeń. Twórcy ugięli się jednak pod presją ze strony graczy i usunęli niechcianą mechanikę ze swojej produkcji. Po pozbyciu się agresywnej monetyzacji Śródziemie: Cień Wojny można bezpardonowo uznać za tytuł godny polecenia.

Wcielamy się w rolę Taliona, zamordowanego przez siły Saurona strażnika, który dzieli swoje ciało z elfickim kowalem — Kelebrimborem. Nasz duet w pojedynkę stawia czoła armii orków, atakując zarówno z ukrycia, jak i bezpośrednio. System walki inspirowany był tym znanym z serii gier Batman: Arkham. Jest on niezwykle płynny i uwzględnia takie ruchy jak chociażby kontry, powalenia czy egzekucje.

Jednym z powodów, dla których omawiana produkcja znalazła się w zestawieniu przedstawiającym najlepsze gry akcji, jest zaimplementowany w niej system Nemezis. Sprawia on, że każdy z orków ma własny charakter i zdolności, ponadto zapamiętuje naszego bohatera i nie omieszka skomentować tego, jak potoczyło się ich poprzednie spotkanie (o ile oczywiście udało mu się je przeżyć).

Zwiastun Śródziemie: Cień Wojny
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,5/10

Kup Śródziemie: Cień Wojny

3. Assassin’s Creed: The Ezio Collection

Asssassin's Creed: Brotherhood
Assassin’s Creed: The Ezio Collection

W skład pakietu The Ezio Collection wchodzą zremasterowane wersje następujących gier oraz wszystkich wydanych do nich rozszerzeń, z wyłączeniem tych przeznaczonych do rozgrywki wieloosobowej:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
 1. Assassin’s Creed II
 2. Assassin’s Creed: Brotherhood
 3. Assassin’s Creed: Revelations

Seria Assassin’s Creed zapoczątkowana została w 2007 roku, a jej pierwsza odsłona pierwotnie miała nosić tytuł Prince of Persia. The Ezio Collection jest odświeżoną wersją trzech gier przedstawiających perypetie tytułowego Ezio, mające miejsce na przełomie XV i XVI wieku. Podczas zabawy odwiedzimy renesansowe, włoskie miasta takie jak Florencja, Wenecja czy Rzym, ponadto zajrzymy również do Konstantynopola.

Opisywane produkcje mają już swoje lata, jednakże zestarzały się nad wyraz dobrze. Część z obecnych w nich rozwiązań zdaje się trącić myszką, jednak całokształt rozgrywki jest tak samo przyjemny, jak w momencie premiery. Wtapiamy się w tłumy przechodniów, przemykamy dachami, wspinamy na baszty kościołów oraz dokonujemy skrytobójstw. W ramach serii Assassin’s Creed ukazało się wiele produkcji, jednak żadna z nich nie jest tak miło wspominana przez graczy, jak druga część cyklu.

Zwiastun Assassin’s Creed: The Ezio Collection
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,1/10

Kup Assassin’s Creed: The Ezio Collection

4. Monster Hunter World

Monster Hunter World
Monster Hunter World

Produkcja japońskiego studia Capcom pozwala nam wcielić się w rolę tytułowego łowcy potworów. Jak można się domyślić, sednem tego tytułu jest polowanie na wszelkiej maści bestie inspirowane niegdyś zamieszkującymi naszą planetę dinozaurami. Na przygodę możemy wyruszyć samotnie lub z trójką znajomych, co jest ogromną zaletą Monster Hunter World, ponieważ popularne gry akcji zwykle nastawione są na zabawę wyłącznie dla jednego gracza.

Omawiany tytuł posiada momentami specyficzną, japońską stylistykę, która nie wszystkim musi przypaść do gustu. Oprócz tego cechuje się on niesamowicie rozbudowanym systemem walki oraz tropienia zwierzyny, a tworzenie nowych elementów wyposażenia odgrywa ogromną rolę w rozgrywce. Produkcji tej zdecydowanie warto dać szansę, jako że potrafi ona zapewnić masę frajdę na długie tygodnie, a nawet miesiące czy lata.

Zwiastun Monster Hunter World
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup Monster Hunter World

5. Devil May Cry 5

Devil May Cry 5
Devil May Cry 5

Kolejna japońska produkcja umieszczona na naszej liście przedstawiającej najlepsze gry akcji. Wydany w 2019 roku Devil May Cry 5 stanowi bezpośrednią kontynuację czwartej odsłony serii, odcinając się od wypuszczonego na rynek sześć lat wcześniej DmC: Devil May Cry. W trakcie gry kontrolujemy trzech głównych bohaterów: Nero, Dante i V, a każdy z nich cechuje się innym zestawem broni oraz umiejętności. O ile pierwsza dwójka walczy w „standardowy” sposób, siekając napotykane demony na kawałki, tak trzeci z herosów — V — wykorzystuje w tym celu przywoływane przez siebie chowańce, samemu rzadko angażując się w bezpośrednie starcia.

Rozgrywka podzielona została na rozdziały, a na końcu każdego z nich jesteśmy oceniani na podstawie czasu ukończenia, uzyskanych punktów stylu oraz otrzymanych obrażeń. Devil May Cry 5 oferuje także wiele poziomów trudności do wyboru, ale warto nadmienić, że dla osób niezaznajomionych z mechaniką nawet najłatwiejszy z nich może stanowić pewne wyzwanie, choć oczywiście nie tak duże, jak gry soulslike.

Zwiastun Devil May Cry 5
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Devil May Cry 5

6. Dying Light 2

Dying Light 2
Dying Light 2

Polski akcent w niniejszym zestawieniu. Produkcja wrocławskiego studia Techland ustawiła sama sobie poprzeczkę tak wysoko, że spełnienie wszelkich oczekiwań graniczyło z cudem. Pomimo tego, efekt końcowy okazał się jak najbardziej zadowalający. Dying Light 2 jest solidnym wyrobem, którym warto się zainteresować. Szukając gry akcji na PC lub którąś z konsol, omawiany tytuł będzie świetną opcją.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Gra tak naprawdę składa się z dwóch elementów: walki oraz parkouru. Jedno i drugie wypada świetnie, tym bardziej że akcję obserwujemy z perspektywy kierowanej przez nas postaci. Przemierzamy ulice i dachy metropolii o jakże oryginalnej nazwie Miasto. Wspomagamy działające na jej obszarze frakcje i staramy się przeżyć, jako że niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku, czy to ze strony ludzi, czy też hord nieumarłych.

Zwiastun Dying Light 2
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 5/10

Kup Dying Light 2

7. Batman: Arkham Knight

Batman: Arkham Knight
Batman: Arkham Knight

Zwieńczenie przygód Batmana w serii Arkham jest produkcją niezwykle udaną, nie licząc opłakanego stanu, w jakim znajdowała się wersja przeznaczona na komputery osobiste w momencie premiery. Na szczęście wszelkie bolączki zostały już wyeliminowane i możemy cieszyć się grą niezależnie od platformy. W Batman: Arkham Knight wcielamy się w Bruce’a Wayne’a, który ponownie przywdziewa kostium i rusza bronić Gotham przed niebezpieczeństwem ze strony złoczyńców znanych ze stron komiksów.

Batman pacyfikuje oponentów za pomocą szerokiego arsenału gadżetów, jak i własnych pięści. W omawianej odsłonie otrzymujemy sporą dowolność w sposobie pokonywania stojących na naszej drodze przeciwności. Nowością w serii jest także obecność Batmobilu, którym nasz heros może poruszać się po ulicach miasta. Jeśli interesują nas fajne gry akcji na PC oraz konsole, zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się nie tylko tej produkcji, ale również poprzednim częściom cyklu.

Zwiastun Batman: Arkham Knight
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8/10

Kup Batman: Arkham Knight

8. Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja
Uncharted 4: Kres Złodzieja

Seria gier o przygodach Nathana Drake’a była jedną z wizytówek konsol Sony, jednak swojego czasu firma zdecydowała się na udostępnienie jej również użytkownikom pecetów. Charyzmatyczny odkrywca-zawadiaka skradł serca graczy z całego globu, a tytuły, w których występował, otrzymywały niezmiennie wysokie noty.

Filmowy charakter Uncharted 4 widać na każdym kroku. Rozgrywka wypełniona jest aż po brzegi emocjonującymi wymianami ognia, sekwencjami pościgowymi czy wspinaczką na ściany starożytnych budynków. Postacie przewijające się przez fabułę mają fantastycznie nakreślone osobowości i jasno postawione cele, do których osiągnięcia dążą. Realizmu całości dodaje niesamowita grafika i szczegółowe animacje. Mało które gry akcji są w stanie konkurować z dziełem Naughty Dog pod względem jakości i dopracowania.

Zwiastun Uncharted 4: Kres Złodzieja
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Uncharted 4: Kres Złodzieja

9. Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

Chyba nikogo nie dziwi, że w niniejszym zestawieniu znalazło się miejsce dla Grand Theft Auto V. Produkcja Rockstar Games zdążyła się już na dobre przebić do popkultury, a jej temat poruszany jest niemal wszędzie. Gra daje nam wolną rękę na wielu polach i możemy robić niemal wszystko, na co przyjdzie nam ochota. Sama kampania, w trakcie której przejmujemy stery nad trzema różnymi bohaterami, wystarcza na kilkadziesiąt godzin zabawy.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po jej ukończeniu (lub w jej trakcie) zająć się aktywnościami pobocznymi albo po prostu spędzić trochę czasu w Los Santos w sposób, jaki uznamy za stosowny. Dla urozmaicenia zabawy można też wykorzystać kody do GTA 5, ale jedynie w trybie dla pojedynczego gracza.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Gra zdążyła się ukazać na każdą konsolę Sony oraz Microsoftu, począwszy od PlayStation 3 i Xboxa 360, przez co po części stała się obiektem żartów, według których będzie ona wydawana jeszcze przez kilka najbliższych dekad. GTA 5 zawiera także moduł sieciowy, w którym możemy łączyć siły z innymi graczami oraz brać udział w zorganizowanych napadach lub po prostu wcielić się w wybraną przez siebie rolę i odgrywać ją w trakcie podróży po cyfrowym mieście.

Zwiastun Grand Theft Auto V
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup Grand Theft Auto V

10. A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: Requiem
A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: Requiem znalazło się na niniejszej liście ze względu na swoją filmowość. Oglądanie rozgrywki może być równie przyjemne, co sama gra. Fabuła trzyma w napięciu od samego początku aż po napisy końcowe, które to zobaczymy dopiero po kilkunastu godzinach od rozpoczęcia kampanii. Wcielamy się w Amicię de Rune, która stara się chronić młodszego brata dotkniętego tajemniczą przypadłością.

W trakcie swoich przygód rodzeństwo przemierza średniowieczną Francję w poszukiwaniu lekarstwa, walcząc zarówno z próbującymi im zagrozić ludźmi, jak i hordami szczurów. Rozgrywka świetnie balansuje każdy z tych elementów, racząc nas na zmianę sekwencjami skradankowymi, łamigłówkami oraz spokojniejszymi momentami, w trakcie których mamy okazję lepiej poznać naszych towarzyszy.

Pomimo względnie niewielkiego budżetu, francuzom z Asobo Studio udało się stworzyć nie tylko niesamowitą i chwytającą za serce interaktywną opowieść, ale również produkcję, która jest w stanie aspirować do tytułu jednej z najlepszych gier akcji wszech czasów.

Zwiastun A Plague Tale: Requiem
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 8,4/10

Kup A Plague Tale: Requiem

Najlepsze gry akcji – podsumowanie

Dotarliśmy do końca naszego rankingu najfajniejszych gier akcji. Każdy z omówionych tytułów jest godnym przedstawicielem swojego gatunku, mogącym porwać nas nie tylko soczystą rozgrywką, ale również wątkiem fabularnym, którego nie powstydziłyby się najlepsze kinowe produkcje.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na PS4

„Akcja” to stosunkowo szeroko rozumiane pojęcie, w szczególności, że znaczna część gier czerpie z tego gatunku w mniejszym lub większym stopniu. Miejsce na liście było jednak ograniczone i jesteśmy świadomi faktu, że z pewnością zabrakło na niej wielu pozycji. A może Wy macie swoje propozycje tytułów, o które należałoby rozszerzyć niniejsze zestawienie? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.