Najlepsze gry podobne do Wiedźmina. TOP 5 alternatyw dla kultowej serii CD Projekt RED

Najlepsze gry podobne do Wiedźmina

Seria gier o Wiedźminie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w cyfrowej rozrywce, która oczarowała miliony fanów na całym świecie. Dzieło studia CD Project RED można uznać za synonim doskonałej grywalności i angażującej fabuły przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

W niniejszym artykule omówiliśmy najlepsze gry podobne do Wiedźmina dostępne na PC i konsole. Dzięki nim możemy przeżyć przygody porównywalne do tych z serii o pogromcy potworów – na wszystkich śmiałków czekają zatem świetnie napisane historie oraz fantastyczne światy pełne groźnych stworzeń. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Wiedźmina

Zanim przejdziemy do naszego zestawienia, przypomnijmy dla jasności, jakie produkcje wchodzą w skład serii o Wiedźminie:

 • Wiedźmin
 • Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon (wraz z dodatkami Serca z Kamienia oraz Krew i Wino)

Trudno się nie zgodzić z faktem, że zwłaszcza Wiedźmin 3 zapisał się na kartach historii jako jedna z najbardziej kultowych gier RPG. Co więcej, mimo upływu lat dzieło CD Projekt RED nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie. Wspomniany tytuł ceniony jest przede wszystkim za olbrzymi świat przedstawiony, świetnie napisane postacie, wyjątkowo dobrą fabułę oraz ogólnie pojętą rozgrywkę. Przygoda w świecie Geralta w którymś momencie dobiega jednak końca i wielu z nas szuka „zastępstwa”, które może dostarczyć podobnych emocji.

Nasza lista prezentująca najlepsze gry podobne do Wiedźmina 3 zawiera kilka najbardziej wartościowych RPG-ów, które ukazały się na rynku po 2000 roku. Każda z tych produkcji ma swoje unikalne cechy, takie jak nacisk na walkę lub koncentracja na eksploracji i fabule. Co jednak najważniejsze: podczas wybierania poniższych gier kierowaliśmy się przede wszystkim gwarancją długich godzin doskonałej zabawy, angażującą, dobrze napisaną historią oraz rozbudowanym, fantastycznym światem przedstawionym.

Skoro mamy już wszystko wyjaśnione, przejdźmy do rankingu 5 najlepszych gier podobnych do Wiedźmina!

1. GreedFall

GreedFall
GreedFall

GreedFall to fabularna gra akcji, stworzona przez studio Spiders i wydana w 2019 roku. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym, inspirowanym epoką kolonializmu świecie. Głównym bohaterem jest De Sardet, wysłany ze swojej ojczyzny na wyspę Teer Fradee celem wynegocjowania sojuszu z miejscowymi plemionami i odnalezienia leku na tajemniczą chorobę — Malichor.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W trakcie rozgrywki mamy szansę podjęcia wielu decyzji, które wpływają na rozwój fabuły, jak również na relacje z poszczególnymi postaciami. Gra skupia się na elementach walki i eksploracji, oferuje jednak także możliwość rozwoju naszego bohatera oraz tworzenia przedmiotów.

Dzieło studia Spiders możemy pochwalić za pięknie wykonaną oprawę graficzną, oferującą szczegółowe krajobrazy, postaci oraz architekturę. Ścieżka dźwiękowa towarzysząca nam w trakcie zabawy również jest godna uwagi i dobrze podkreśla tempo rozgrywki. Podsumowując, GreedFall to złożony tytuł, który oferuje mnóstwo możliwości, dzięki czemu pasjonaci produkcji z gatunku RPG będą wniebowzięci podczas gry.

Zwiastun GreedFall
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup GreedFall

2. Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey
Assassin’s Creed Odyssey

Jeśli interesują nas fajne gry na PS4 i PS5 podobne do Wiedźmina (dostępne także na konsolach Xbox One, Xbox Series X|S i komputerach PC) to warto zwrócić uwagę na niniejszą produkcję. Assassin’s Creed Odyssey to fabularna gra akcji wyprodukowana przez studio Ubisoft Quebec, która pojawiła się na rynku w 2018 roku. Tytuł ten jest jedenastą odsłoną głównego nurtu serii Assassin’s Creed i drugą po Assassin’s Creed Origins częścią pretendującą do miana RPG.

Akcja gry rozgrywa się w starożytnej Grecji, w 431 roku p.n.e., podczas wojny peloponeskiej toczonej między Atenami a Spartą. Gracz wciela się w postać jednego z dwójki bohaterów — Alexiosa lub Kassandry. Nasz protagonista (lub protagonistka) wyrusza na poszukiwanie członków swojej rodziny, a w trakcie przygody wikła się w mroczne intrygi i stawia czoła tajemniczemu kultowi Kosmosa.

Rozgrywka w Assassin’s Creed Odyssey skupia się na eksploracji otwartego świata, wykonywaniu zadań, walce, zbieraniu i ulepszaniu sprzętu oraz rozwijaniu umiejętności naszej postaci. Warto też nadmienić, że podejmowane w toku zabawy decyzje mają ogromny wpływ na przebieg historii.

Assassin’s Creed Odyssey cechuje piękna oprawa graficzna, a wizja starożytnej Grecji zaprezentowana przez twórców jest naprawdę urzekającą. Gra jest długa i bogata w zawartość, co dla niektórych może stanowić zaletę, a dla innych wadę. Pewne jest to, że podczas rozgrywki nuda nam nie grozi.

Zwiastun Assassin’s Creed Odyssey
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,3/10

Kup Assassin’s Creed Odyssey

3. Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines
Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Vampire: The Masquerade – Bloodlines to gra RPG wydana w 2004 roku na komputery osobiste. Dzieło Troika Games osadzone jest w świecie mrocznej fantastyki, a my wcielamy się w rolę „świeżo powstałego” wampira. Początkowo naszym zadaniem jest przetrwanie w świecie pełnym nocnych bestii, jednak szybko zostajemy uwikłani w wydarzenia, które wpłyną na los wszystkich krwiopijców funkcjonujących na terenie Los Angeles.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przemierzając ulice wspomnianego miasta, mamy możliwość odwiedzania wielu różnych lokacji. W ich poczet zaliczyć możemy między innymi kluby nocne, cmentarze, fabryki i wiele innych. W trakcie rozgrywki możemy opowiedzieć się po stronie jednej z dostępnych frakcji lub balansować pomiędzy nimi, starając się nie nadepnąć żadnej grupie na odcisk.

Ogromnym plusem opisywanej produkcji jest swoboda stylu gry. Z większości sytuacji możemy wykaraskać się bez wikłania się w otwarty konflikt, czy to przez konwersację, czy też skradanie. W zależności od rodu, z którego wywodzi się nasz wampir, posiada on dostęp do unikalnych umiejętności. Wśród nich znajdziemy zdolność do przemiany w zwierzę, manipulowanie ludźmi, zwiększenie prędkości, a nawet zagotowanie krwi w żyłach wybranej ofiary.

Bloodlines chwalone jest za swoją fabułę, postacie, dialogi, stylizację i interakcje, jednakże produkcja cierpi także na pewne problemy. Liczne błędy techniczne wyeliminowane zostały dzięki opracowanej przez społeczność nieoficjalnej łatce, którą warto ściągnąć i zainstalować przed rozpoczęciem zabawy z niniejszym tytułem.

Zwiastun Vampire: The Masquerade – Bloodlines
 • Rok wydania: 2004
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Vampire: The Masquerade – Bloodlines

4. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyim
The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim to jedna z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych gier RPG w historii. Gra została wydana w 2011 roku przez Bethesda Game Studios i jest piątą odsłoną serii The Elder Scrolls. Akcja gry toczy się w fikcyjnym świecie Tamriel, a gracze wcielają się w postać Dovahkiina, bohatera, który ma za zadanie powstrzymać starożytnego smoka Alduina.

W trakcie rozgrywki możemy stworzyć dokładnie taką postać, jaką pragnęlibyśmy grać. Niezależnie od tego, czy preferujemy skradanie się i „szycie z łuku” w oponentów, czy też w naszej naturze bardziej leży przeprowadzenie bezpośredniej szarży z ogromnym młotem w garści, Skyrim nam na to pozwoli. Unikatowym elementem rozgrywki jest rozwój konkretnych umiejętności poprzez wykorzystywanie ich w praktyce.

Walka jest tylko jednym z elementów składowych Skyrim. Ogromne połacie tytułowej prowincji wypełnione są po brzegi starożytnymi ruinami, mrocznymi jaskiniami oraz innymi ciekawymi miejscami, które warto zbadać. Od samego początku gra daje nam wolną rękę — możemy całkowicie zignorować fabułę, ruszając odkrywać świat pełen przygód i tajemnic.

Omawiana produkcja cechuje się również wspaniałą grafiką i atmosferyczną muzyką, która dodaje jej niesamowitego klimatu. Skyrim to tytuł zapewniający wiele godzin świetnej zabawy, a dzięki dużej liczbie fanowskich modyfikacji nigdy nie traci on na świeżości i zawsze oferuje coś nowego do odkrycia. Mało które fajne gry podobne do Wiedźmina oferują nam taką swobodę jak The Elder Scrolls V: Skyrim.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup The Elder Scrolls V: Skyrim

5. Fable Anniversary

Fable Anniversary
Fable Anniversary

Fable Anniversary to odświeżona wersja popularnej gry RPG Fable z 2004 roku, opracowanej przez Lionhead Studios i wydanej przez Microsoft Studios. Produkcja ukazała się w 2013 roku na platformę Xbox 360, a w 2014 na PC. Jeśli interesują nas gry na Xbox One i Xbox Series X|S podobne do Wiedźmina, to dzięki wstecznej kompatybilności konsol Microsoftu mamy szansę zapoznać się z jedną z najlepszych produkcji tego typu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Akcja omawianego tytułu rozgrywa się w fikcyjnym świecie Albion, inspirowanym klimatem średniowiecznej Europy, a w szczególności — Anglii. Wcielamy się w postać młodego chłopca, któremu towarzyszymy przez znaczną część życia. W trakcie zabawy obserwujemy perypetie protagonisty na drodze ku zostaniu jednym z największych bohaterów lub złoczyńców, jakich widział Albion.

Omawiany tytuł oferuje nam prawdziwe zatrzęsienie zawartości. Multum zadań pobocznych pomoże nam rozwinąć postać i zebrać nowe wyposażenie, a napotkane zagadki nie raz są w stanie wprowadzić nas w konsternację. Magiczny, pełen życia i aktywności świat wciąga graczy na długie godziny, by mogli jak najlepiej poznać historię przedstawioną w Fable.

Całości dopełnia piękna, baśniowa grafika oraz wspaniała ścieżka dźwiękowa, które wzmagają uczucie immersji. Bogata fabuła pozwala nam wpłynąć na przebieg historii poprzez dokonywane wybory moralne. Tylko od nas zależy, czy Albion otrzyma tak potrzebnego mu herosa, czy też kolejnego złoczyńcę gotowego zrównać wszystko z ziemią. Fable to gra, z którą powinni zaznajomić się nie tylko weterani gatunku RPG, ale również osoby do tej pory od niego stroniące.

Zwiastun Fable Anniversary
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 7,2/10

Kup Fable Anniversary

Najlepsze gry podobne do Wiedźmina — podsumowanie

Istnieje wiele gier podobnych do Wiedźmina, które mogą zadowolić fanów gatunku RPG. Wszystkie omówione tytuły charakteryzują się ciekawym światem, rozbudowaną fabułą i systemem walki, który umożliwia korzystanie z różnych umiejętności i broni. Warto jednak pamiętać, że każda z tych produkcji ma swój własny styl i unikalne cechy, wyróżniające ją spośród grona podobnych produkcji.

Przeczytaj też: Najlepsze gry MMORPG

Oczywiście istnieją inne fajne gry podobne do Wiedźmina, które nie znalazły się na naszej liście. Jeśli chcielibyście opowiedzieć nam o swoim ulubionym tytule przypominającym przygody najemnego łowcy potworów — śmiało piszcie w komentarzach poniżej!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.