Najlepsze gry podobne do Days Gone. TOP 5 przygód w zbliżonym klimacie

Najlepsze gry podobne do Days Gone

Days Gone zadebiutowało w 2019 roku i stanowiło łakomy kąsek dla fanów przygodowych gier akcji w konwencji postapo. Początkowo tytuł dostępny był wyłącznie na konsoli PS4, jednak z czasem gracze komputerowi także dostali możliwość wskoczenia do tego pełnego brutalności oraz niebezpieczeństw świata.

Co jednak zrobić, gdy z jakiegoś powodu produkcja Bend Studio nam nie podeszła lub wręcz przeciwnie — mamy tę przygodę za sobą i szukamy podobnych wrażeń? Wtedy z pomocą przychodzi niniejszy artykuł przedstawiający najlepsze gry podobne do Days Gone.

Zamieściliśmy w nim świetne produkcje z równie interesującą fabułą, ciekawymi zadaniami, dreszczykiem emocji i przede wszystkim akcją okraszoną dozą przetrwania, dzięki czemu nie ma tu mowy o nudzie. Zapraszamy do lektury naszego rankingu!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Najlepsze gry podobne do Days Gone

Fabuła Days Gone rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie przejętym przez hordy żądnych krwi zombiaków (lokalnie zwanych „świrusami”). Protagonistą gry jest Deacon St. John, były członek gangu motocyklowego, który przemierza tereny Oregonu w poszukiwaniu swojego miejsca w nowej rzeczywistości.

Stworzony dla Sony tytuł zapewnia otwarty świat, co umożliwia graczom swobodne przemieszczanie się po obszernym terytorium i realizowanie interesujących misji. W trakcie zabawy spotkamy zarówno ofiary tajemniczego wirusa, jak i teoretycznie zdrowych, ale niezbyt przyjaźnie nastawionych ludzi — jednym i drugim stawimy czoła z całkiem bogatym arsenałem broni u boku.

Wybraliśmy najbardziej godne uwagi tytuły w klimacie przygód Deacona, oferujące równie ciekawe doznania w niebezpiecznym środowisku, wciągającą historię i niekończące się pokłady akcji. Bez zbędnego przedłużania — zapraszamy do lektury!

1. Dead Island 2

Dead Island 2
Dead Island 2

Zaczynamy od produkcji, na którą musieliśmy sporo czekać. Wszystko zaczęło się od wypuszczonego w 2014 roku trailera, zwiastującego nadejście kolejnej odsłony marki zapoczątkowanej w 2011 roku. Pojawiały się różne spekulacje i podejrzenia, ale faktyczna premiera gry nastąpiła… w 2023 roku, czyli aż 9 lat po pierwszym zwiastunie.

Ta historia dotyczy oczywiście Dead Island 2, bez zaskoczenia traktującego o zmaganiach z zombie. Przenosimy się do Los Angeles, a nasz główny bohater zostaje ugryziony przez żywego trupa. Okazuje się jednak, że należy do małej grupy ludzi odpornych na działanie wirusa, dzięki czemu udaje mu się przeżyć.

Rozgrywkę zaczynamy od wyboru postaci — każda z nich dysponuje unikalnym zestawem umiejętności, ale też innymi kwestiami dialogowymi czy osobowością. Po drodze będziemy mogli nie tylko rozwijać zdolności bojowe naszego bohatera, ale również robić użytek z rozmaitych broni białych oraz palnych, dzięki czemu robienie miazgi z przeciwników to czysta przyjemność.

Oprawa graficzna stoi tu na wysokim poziomie, a uwagę przyciągają modele zombie oraz szczegółowy system ich obrażeń, co dodaje sporo realizmu i przede wszystkim satysfakcji z celnych strzałów. Rozważając gry podobne do Days Gone na PS5, PS4, konsole Xbox 8. i 9. generacji oraz PC, na pewno warto postawić na Dead Island 2.

Zwiastun Dead Island 2
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup Dead Island 2

2. A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence
A Plague Tale: Innocence

Teraz zmieniamy klimat ze słonecznej Kalifornii na XIV-wieczną Francję, mierzącą się z epidemią choroby podobnej do dżumy. A Plague Tale: Innocence przedstawia losy rodzeństwa, Amicii i Hugo, którzy z nieznanych sobie powodów zostali zmuszeni do ucieczki przed Inkwizycją.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Kryć się przyjdzie nam nie tylko przed ową organizacją, ale również hordami wygłodniałych szczurów. Jednym z głównych elementów rozgrywki jest niezauważalne unikanie napastników, z którymi młodzi bohaterowie nie mają najmniejszych szans.

Niestety w tym przypadku ciemność nie jest po naszej stronie, gdyż czają się w niej niebezpieczne gryzonie. Dlatego właśnie musimy pozostawać w zasięgu światła, którego szkodniki się boją.

Możemy to wykorzystać na naszą korzyść, gdyż pozbawiając latarni czy pochodni naszych przeciwników, wystawiamy ich na pastwę wygłodniałych szczurów. Dość brutalna metoda, jednak bardzo skuteczna.

A Plague Tale: Innocence może poszczycić się wysoką jakością oprawy graficznej oraz angażującą rozgrywką, potęgowaną przez przytłaczające uczucie osaczenia. Hordy nienasyconych szczurów szybko przemieszczają się w poszukiwaniu kolejnych ofiar, a jeden nieostrożny krok może skończyć się śmiercią protagonistki.

Zwiastun A Plague Tale: Innocence
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup A Plague Tale: Innocence

3. Metro Exodus

Metro Exodus
Metro Exodus

Metro Exodus to trzecia odsłona cenionej serii gier opartej na powieściach Dmitrija Głuchowskiego. Tak jak w poprzednich odsłonach, ponownie wcielamy się w Artema, który tym razem wraz ze swoimi towarzyszami z Zakonu Sparty musi opuścić moskiewskie metro.

Ich podróż pociągiem przez Rosję ma na celu odnalezienie bezpiecznego azylu, wolnego od mutantów i skażenia. Po drodze gracze spotykają dobrze znane bestie, lecz również użyteczne przedmioty oraz bogaty arsenał broni, który można modyfikować, chociażby zmieniając lufy czy magazynki.

Gra zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji, często dotyczących życia innych postaci, wpływając tym samym na zakończenie historii oraz relacje z innymi członkami załogi. Metro Exodus to doskonały wybór dla osób poszukujących gier przedstawiających życie po apokalipsie w dość poważny sposób.

Zwiastun Metro Exodus
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup Metro Exodus

4. Resident Evil Village

Resident Evil Village
Resident Evil Village

Nasze zestawienie nie mogłoby obyć się bez Resident Evil Village, ósmej odsłony świetnej serii gier Capcomu. Historia przedstawia ciąg dalszy losów Ethana z Resident Evil 7, który po mrocznych wydarzeniach rozgrywających się w Stanach Zjednoczonych wyjeżdża ze swoją żoną Mią do Rumunii, gdzie na świat przychodzi ich córeczka, Rosemary.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Sielanka nie trwa jednak zbyt długo — Mia ginie z rąk żołnierza mającego zapewnić im bezpieczeństwo, a sam Ethan wraz z córką zostają pojmani. Główny bohater traci przytomność, a gdy ją odzyskuje, znajduje się w nieznanym mu miejscu w pobliżu tajemniczej wioski.

Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, tak i tutaj akcję podziwiamy z perspektywy pierwszej osoby. Głównym obszarem rozgrywki jest wioska oraz cztery sąsiednie lokacje, nad którymi pieczę sprawują Lordowie.

Jednym z nich jest niezwykle znana Lady Dimitrescu, wysoka wampirzyca uwielbiana przez graczy. Na bazie jej postaci powstało wiele memów, a nawet dość oryginalna symulacja prezentująca co mogłoby się stać, gdyby potężna antagonistka stanęła na człowieku.

Oprawa graficzna w Resident Evil Village jest naprawdę dobra, lokacje są mroczne i pełne szczegółów, to samo można powiedzieć o naszych przeciwnikach. Jeśli interesują nas gry podobne do Days Gone na Xbox One, Xbox Series X|S, konsole PlayStation oraz PC, dzieło Capcomu stanowi ciekawą pozycję zapewniającą dreszczyk emocji.

Zwiastun Resident Evil Village
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,0/10

Kup Resident Evil Village

5. Project Zomboid

Project Zomboid
Project Zomboid

Na koniec zostawiliśmy sobie perełkę w stylu indie, która grywalnością może zawstydzić wiele większych tytułów. Project Zomboid to prosta, ale jednocześnie interesująca w swoich założeniach produkcja.

Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym mieście opanowanym przez hordy zombie. Nasze zadanie jest oczywiste — musimy przetrwać w tych ciężkich warunkach za wszelką cenę.

Świat podziwiamy z widoku izometrycznego. W przeciwieństwie do Days Gone nie mamy tutaj żadnych z góry narzuconych misji, co daje nam dużą swobodę działania. Rozgrywka kręci się wokół przeżycia jak największej ilości dni, a po śmierci naszego bohatera niestety tracimy go bezpowrotnie.

Ważny jest również aspekt dbania o naszą postać, w końcu nikt nie chciałby chodzić głodny ani spragniony. Do tego dochodzą rozmaite uczucia, takie jak stres czy po prostu nuda, co również wpływa na naszą postać.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W przeciwieństwie do Days Gone nie uświadczymy tutaj ładnej oprawy graficznej ani ciekawych misji do wykonania. Rekompensuje to jednak swoboda oraz styl rozgrywki nastawiony na survival.

Zwiastun Project Zomboid
 • Rok wydania: 2013 (wczesny dostęp)
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Project Zomboid

Najlepsze gry podobne do Days Gone – podsumowanie

To by było na tyle, jeśli chodzi o najlepsze gry podobne do Days Gone na PC i konsole. Na rynku istnieje wiele podobnych produkcji z rozległymi lokacjami, interesującą fabułą i dynamiczną akcją — w naszym zestawieniu postawiliśmy na te najciekawsze oraz najbardziej klimatyczne, a przez to zdecydowanie godne uwagi.

A co Wy myślicie o tytułach traktujących o zombie? Lubicie poczuć ten dreszczyk emocji, czy jednak nie są to Wasze klimaty? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.