Najlepsze gry podobne do Overcooked. Wybraliśmy 5 produkcji do wspólnego spędzania czasu

Najlepsze gry podobne do Overcooked

Bez wątpienia gry multiplayer cieszą się dużą popularnością. Oprócz najbardziej znanych produkcji pokroju Fortnite’a, CS’a, czy Minecrafta warto jednak pamiętać też o tytułach nastawionych nie na okupowanie jak najwyższych miejsc w rankingach, a na zwykłe spędzenie czasu ze znajomymi — właśnie do takich gier zalicza się Overcooked.

W produkcji od Ghost Town Games możemy bawić się wspólnie z innymi graczami, przygotowując wirtualne posiłki w warunkach ekstremalnych. O ile niekoniecznie nauczymy się w ten sposób gotować, to ilość wybuchów śmiechu, radosnych okrzyków, a niekiedy pełnych emocji tarć między graczami jest nie do przecenienia.

W tym artykule wybraliśmy najlepsze gry podobne do Overcooked, w których również będziemy mogli zmierzyć się lub współpracować z przyjaciółmi, a przy tym zapewnią nam one godziny pełne dobrej zabawy. Zapraszamy do lektury!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Najlepsze gry podobne do Overcooked

Zanim dostęp do internetu stał się powszechny, zawzięte rozgrywki toczyły się na jednym ekranie, przed którym siedziała cała grupa znajomych. Choć minęło sporo czasu, a kluczową formą zabawy dla wielu graczy od dawna jest łączenie się przez sieć, to część produkcji nadal hołduje pięknej tradycji lokalnego multiplayera.

Jedną z takich gier jest właśnie Overcooked. Wydana przez Team17 niepozorna gra o prowadzeniu jadłodajni okazała się prawdziwym hitem, a szalone tempo i nietypowe wyzwania doskonale sprawdzają się podczas spotkań towarzyskich (choć oczywiście nie tylko wtedy).

Rozgrywka jest nastawiona na współpracę, a do naszych zadań należy przygotowywanie posiłków z odpowiednich składników, sprzątanie i opanowywanie różnych sytuacji kryzysowych. By wszystko poszło po naszej myśli, gracze muszą bardzo ściśle ze sobą współpracować, co prowadzi niejednokrotnie do komicznych sytuacji na ekranie i poza nim.

Właśnie ta dynamiczna interakcja między uczestnikami zabawy oraz dość lekki charakter rozgrywki były głównymi kryteriami, które zastosowaliśmy, wybierając najlepsze gry podobne do Overcooked. W każdej z nich wraz z przyjaciółmi będziemy mogli spróbować swoich sił podczas wykonywania wielu ciekawych, a niekiedy nawet dość dziwnych zadań. Bez zbędnego przedłużania — zapraszamy do lektury!

1. Party Animals

Party Animals
Party Animals

W pierwszej kolejności zajmiemy się Party Animals, zabawną grę multiplayer łączącą w sobie elementy zręcznościowe z bijatykami. Naszym zadaniem jest wykonywanie rozmaitych misji oraz toczenie zaciekłych walk z innymi.

Do dyspozycji graczy oddano szeroki garnitur uroczych stworzonek, między innymi króliki, szczeniaki, kocięta i dinozaury. Ich słodki wygląd wcale nie oznacza, że są niegroźne, ponieważ nasi bohaterowie nie cofną się przed niczym w drodze po zwycięstwo.

Całość przedstawiono w sposób karykaturalny, fizyka postaci jest przerysowana, a wykonywane przez gracza ruchy są mocno nieskoordynowane. To znakomicie podkreśla humorystyczny charakter produkcji, co pozycjonuje ją jako znakomitą grę imprezową.

Grafika jest przyjemna dla oka, same postacie są urocze i wyraziste, a mapy, na których toczą się pojedynki, szczegółowe i malownicze. Party Animals jest ciekawą pozycją w sam raz dla fanów kooperacyjnego kuchennego chaosu od Ghost Town Games.

Zwiastun Party Animals
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Party Animals

2. Pico Park

Pico Park
Pico Park

Pico Park to dość niepozorna gra zręcznościowa — wcielamy się w postacie przypominające kotki, które muszą pokonywać kolejne poziomy z różnymi przeszkodami. Ważna jest tutaj komunikacja, gdyż każdy nasz ruch powinien być przemyślany i uzgodniony z innymi, inaczej możemy nie przejść dalej.

Pod względem graficznym Pico Park nie zachwyca, ba, niektórych może nawet odrzucać, jednak nie chodzi tu o doznania wzrokowe, a dobrą zabawę. Tej zdecydowanie nie brakuje, tak samo, jak śmiechu czy nawet gniewu. Produkcja jest odpowiednia dla odbiorców w każdym wieku, co zdecydowanie stanowi jej dodatkowy atut.

Zwiastun Pico Park
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,1/10

Kup Pico Park

3. Unrailed!

Unrailed!
Unrailed!

W Unrailed! mamy szansę wcielić się w montera nawierzchni kolejowych, a naszym zadaniem jest układanie torów przed jadącym pociągiem. Nie będzie oczywiście lekko, na swojej drodze spotkamy wiele przeszkód do pokonania, a sprawy nie ułatwia sam pociąg poruszający się z coraz większą prędkością.

Gdyby atrakcji było nam mało, lokomotywa może się przegrzać i stanąć w płomieniach, dlatego kolejnym obowiązkiem na liście jest schładzanie jej wodą. Wraz z upływem czasu możemy ulepszać nasz pociąg, dodając nowe wagony, które przykładowo szybciej produkują tory.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Grafika nie należy do fotorealistycznych, ale też nie kłuje w oczy. Całość jest kanciata, a samą rozgrywkę obserwujemy z widoku izometrycznego. Z pewnością w Unrailed! można spędzić mnóstwo czasu ze znajomymi, a przy tym świetnie się bawić.

Zwiastun Unrailed!
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Unrailed!

4. PlateUp!

PlateUp!
PlateUp!

Można powiedzieć, że PlateUp! to coś w rodzaju rozbudowanego Overcooked, ponieważ naszym zadaniem jest nie tylko przygotowywanie posiłków, ale też zarządzanie całą restauracją. Współpracować może do czworga graczy jednocześnie i choć da się grać solo, to jest to trudne i zdecydowanie niezalecane.

Naszym zadaniem jest utrzymanie lokalu oraz zaspokojenie głodu klientów, a tych z czasem przybywa. Dlatego ważne jest odpowiednie zagospodarowanie wnętrza i zakup nowego sprzętu po zakończeniu każdego wirtualnego dnia.

Po czasie odblokowujemy nowe ulepszenia i bonusy, a rozgrywka staje się coraz trudniejsza. Dodatkowo możemy uzyskać nowe restauracje z innymi rodzajami dań.

Oprawa graficzna jest prosta, ale wpasowuje się w klimat produkcji — w końcu pracujemy w restauracji więc ciężko tu o piękne i malownicze widoki. Najważniejsze, że wszystko jest czytelne i przejrzyste. Jeśli chcemy poznać nowe gry podobne do Overcooked, PlateUp! stanowi wybór bardziej niż oczywisty.

Zwiastun PlateUp!
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10

Kup PlateUp!

5. The Escapists 2

The Escapists 2
The Escapists 2

Na koniec przenosimy się z podróży kulinarnych do tych… więziennych. The Escapists 2 to popularna produkcja zabierająca nas za kraty, a naszym zadaniem jest oczywiście ucieczka z placówki.

Nie jest to jednak takie proste, bo przy okazji obmyślania planu ucieczki i zbierania potrzebnych przedmiotów musimy prowadzić normalny, więzienny tryb życia. Względem pierwszej odsłony nie zmieniło się zbyt wiele, założenia pozostały te same, jednak zaimplementowano kilka usprawnień.

Pomijając nieco lepszą grafikę, możemy bardziej dostosować swoją postać czy ciekawiej spędzać czas, choćby malując. Oczywiście nie brakuje tutaj trybu multiplayer, dzięki czemu możemy bawić się maksymalnie w 4 osoby, choć jak najbardziej da się grać w pojedynkę.

Zwiastun The Escapists 2
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup The Escapists 2

Najlepsze gry podobne do Overcooked – podsumowanie

Tym sposobem nasz artykuł przedstawiający najlepsze gry podobne do Overcooked dobiegł końca. Bez wątpienia istnieje wiele produkcji, w których można dobrze bawić się ze znajomymi, ale dużo zależy od własnych preferencji.

Z pomocą powyższego zestawienia każdy, kto poszukuje rozrywki zbliżonej do produkcji Ghost Town Games znajdzie odpowiedni tytuł dla siebie. Co najważniejsze, nawet nie trzeba robić imprezy — niemal wszystkie wybrane przez nas tytuły oferują angażującą zabawę dla pojedynczego gracza.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

A czy Wy lubicie grać ze znajomymi, czy wolicie jednak samotne rozgrywki? Może macie jakąś grę budzącą wyjątkowe wspomnienia ze wspólnej zabawy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Marcel Goska
Redaktor działu Artykuły

Zaczął interesować się grami od momentu otrzymania PSP na komunię. Nie faworyzuje żadnego gatunku gier, odpali wszystko, co wpadnie mu w oko. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.