Najlepsze gry podobne do Resident Evil. Ranking 5 tytułów w zbliżonym klimacie

Najlepsze gry podobne do Resident Evil

Nie ukrywajmy, czasami mamy ochotę poczuć dreszczyk emocji i ciągnie nas do wszelkiej maści horrorów. Jednym z czołowych przedstawicieli tego gatunku wśród gier komputerowych jest seria Resident Evil, która we wdzięczny sposób przeplata ze sobą elementy grozy i akcji.

Co jednak zrobić, gdy żadna z jej odsłon nie ma już przed nami tajemnic? W takiej sytuacji na ratunek przychodzą gry podobne do Resident Evil, które są w stanie przyprawić nas o ciarki na plecach. Zapraszamy do zapoznania się z listą przedstawiającą najlepsze z nich!

Najlepsze gry podobne do Resident Evil

Początki serii Resident Evil sięgają jeszcze ubiegłego tysiąclecia, jako że pierwsza odsłona tej kultowej już marki zadebiutowała w 1996 roku na konsoli PlayStation. Produkcja Capcomu szybko zyskała oddane grono fanów i doczekała się licznych kontynuacji oraz spin-offów, sprawiając tym samym, że RE wyrosło na prawdziwego giganta wśród cyfrowych horrorów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie oznacza to jednak, że nie pozostawiono pola do popisu innym twórcom — wręcz przeciwnie, zarówno końcówka lat 90., jak również początek bieżącego milenium obfitowały w wiele naprawdę godnych uwagi strasznych gier. Niektóre z nich rozbłysły tylko na chwilę, inne zostały na dłużej, dając początek znanym, cenionym seriom.

Jeśli szukamy produkcji, które wywołają w nas uczucie niepokoju oraz pozwolą zanurzyć się w świecie pełnym tajemnic, morderczych potworów i ciężkiego klimatu, warto dać szansę wymienionym poniżej tytułom. Warto przy tym zaznaczyć, że pozycja na liście w żaden sposób nie odzwierciedla jakości danej gry, a wszystkie wymienione propozycje są zdecydowanie godne uwagi. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do lektury!

1. The Evil Within

The Evil Within
The Evil Within

Za stworzenie The Evil Within odpowiadał Shinji Mikami — jeden z „ojców” serii Resident Evil. Studio Tango Gameworks określiło swoje dzieło mianem „powrotu do korzeni gatunku survival horror” i trzeba przyznać, że było w tym ziarno prawdy.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w detektywa Sebastiana Castellanosa, który trafił do wypaczonego świata zamieszkałego przez krwiożercze bestie czyhające na jego życie. Aby przetrwać, często będziemy musieli wykazać się dyskrecją i ukryć w cieniu jak w najlepszych skradankach. Bezpośrednia konfrontacja z prześladowcami rzadko kiedy kończy się po naszej myśli.

Twórcy The Evil Within chwalą się, że świat ich gry ulega zmianom w czasie rzeczywistym, a my, jako gracze, nie możemy brać żadnego jego elementu za pewny. Drzwi, ściany i korytarze zdają się żyć własnym życiem, nierzadko więżąc nas w niebezpiecznym otoczeniu. Jeśli interesują nas podobne gry do Resident Evil, z pewnością warto bliżej zapoznać się z opisywanym tytułem.

Zwiastun The Evil Within
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup The Evil Within

2. Dead Space (2023)

Dead Space
Dead Space

Opisywana produkcja jest odświeżoną wersją pierwowzoru wydanego w 2008 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że zmiany nie ograniczyły się jedynie do warstwy wizualnej, a gruntownej przebudowy doczekała się także oprawa dźwiękowa oraz niektóre elementy rozgrywki.

Nie ma jednak co się martwić, jako że duch oryginału został w pełni zachowany. Co więcej, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że ciężki klimat jest odczuwalny bardziej niż w pierwowzorze.

Jako niezwykle pechowy inżynier Isaac Clark, który miał wątpliwą przyjemność trafić na statek górniczy USG Ishimura, musimy stawić czoła krążącym po jego pokładzie ożywionym zwłokom załogantów, czyli nekromorfom. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez nas narzędzi będzie laserowy palnik umożliwiający rozczłonkowywanie maszkar i pozbawianie ich konkretnych kończyn.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Trzeba przyznać, że twórcy wykazali się przy projektowaniu zarówno lokacji, jak i samych przeciwników. Kiedy do ich przerażającego wyglądu dodamy stałe poczucie grozy, które towarzyszy nam podczas gry, zyskujemy naprawdę mocny horror dla fanów sci-fi i nie tylko.

Zwiastun Dead Space
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Dead Space

3. Dino Crisis

Dino Crisis
Dino Crisis

Gry z gatunku survival horror przyzwyczaiły nas, że w roli przeciwników najczęściej obsadzane zostają wszelkiej maści żywe trupy, mutanci czy inne humanoidalne maszkary. Dino Crisis, które, podobnie jak seria Resident Evil, jest dziełem programistów i artystów Capcomu, stawia nas naprzeciw dość oryginalnych oponentów — dinozaurów.

Warto zaznaczyć, że omawiany tytuł jest z dzisiejszej perspektywy starą grą, jako że zadebiutował jeszcze pod koniec ubiegłego tysiąclecia. Wcielamy się w agentkę Reginę, która zostaje wysłana ze specjalną misją do kompleksu badawczego.

Jak to zwykle bywa, sytuacja szybko się komplikuje, a nam przychodzi wykorzystać ograniczone zasoby do przetrwania w laboratorium opanowanym przez krwiożercze gady powszechnie uznawane za wymarłe. Można powiedzieć, że Dino Crysis to taki Park Jurajski dla dorosłych, jednak przede wszystkim to solidny survival horror starej szkoły.

Zwiastun Dino Crisis
 • Rok wydania: 1999
 • Dostępne na: PC, Dreamcast, PS1, PSP
 • Polska wersja językowa: brak
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Dino Crisis

4. Alone in the Dark

Alone in the Dark
Alone in the Dark

Kolejna próba wskrzeszenia nieco zapomnianej marki klasycznych horrorów przyniosła zadowalające rezultaty, a najnowsza odsłona Alone in the Dark spotkała się z uznaniem ze strony graczy. W tworze Pieces Interactive możemy wcielić się w jedną z dwójki postaci: detektywa Edwarda Carnby’ego (któremu wizerunku użyczył David Harbour) lub jego klientkę Emily Hartwood (w tej roli Jodie Comer).

Założeniem produkcji jest przywrócenie gatunku horrorów psychologicznych do świetności, a gra próbuje osiągnąć ten cel poprzez liczne nawiązania do pierwowzoru, który zadebiutował w 1992 roku. Twórcy obiecują gęstą atmosferę, wciągającą fabułę, satysfakcjonującą rozgrywkę oraz wymagające sekcje strzelankowe.

Co ciekawe, by lepiej poznać przedstawioną historię, warto zaliczyć tytuł obydwiema postaciami. Remake Alone in the Dark to przede wszystkim gęsty klimat rodem z dzieł Lovecrafta i fascynująca zagadka do rozwikłania, ale zdecydowanie nie brakuje tu starć z przerażającymi oponentami, w skrócie — gratka dla osób, które interesują gry podobne do Resident Evil.

Zwiastun Alone in the Dark
 • Rok wydania: 2024
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Alone in the Dark

5. Alan Wake 2

Alan Wake 2
Alan Wake 2

Naszą listę prezentującą najlepsze gry podobne do Resident Evil na PC i konsole zamyka dzieło studia Remedy Entertainment i jednocześnie jedna z najgłośniejszych premier 2023 roku. Alan Wake 2 traktuje o perypetiach tytułowego pisarza uwięzionego w koszmarze, przyjdzie nam jednak pokierować poczynaniami także drugiej postaci — agentki FBI Sagi Anderson prowadzącej śledztwo w sprawie serii zabójstw.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W trakcie zabawy przemierzamy dwa światy, a każdy z nich charakteryzuje się osobną gamą zagrożeń. Jako Saga Anderson będziemy przemierzać Cauldron Lake oraz pozornie spokojne miasteczka na amerykańskiej prowincji, z kolei po wcieleniu się w postać Alana Wake’a przyjdzie nam podjąć desperackie próby ucieczki z Leża Mroku, czyli wypaczonej wersji rzeczywistego świata.

Gra oferuje znakomitą oprawę graficzną wykorzystującą Path Tracing i śledzenie promieni, angażujące zagadki i ciekawą historię do odkrycia. Oczywiście nie brakuje elementów survivalowych, więc fani RE poczują się tu jak w domu.

Zwiastun Alan Wake 2
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Alan Wake 2

Najlepsze gry podobne do Resident Evil – podsumowanie

Powyższa pozycja zamyka nasze zestawienie przedstawiające najlepsze gry podobne do Resident Evil na PC i konsole. Nie sposób zaprzeczyć, że fani tego typu produkcji mają w czym przebierać, a na rynku dostępne jest multum tytułów. Wybraliśmy z nich absolutną śmietankę, która jest w stanie przyprawić o gęsią skórkę nawet prawdziwych twardzieli, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

A jak wy zapatrujecie się na produkcje w stylu cenionej serii Capcomu? Oczekujecie od nich przede wszystkim budowania atmosfery czy też bardziej liczycie na rozgrywkę nastawioną na akcję? Nie zapomnijcie podzielić się swoją opinią w komentarzach!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.