Najlepsze gry podobne do Tomb Raider. TOP 6 produkcji dla fanów przygód Lary Croft

Najlepsze gry podobne do Tomb Raider

Tomb Raider to ikoniczna seria gier wideo, w której zakochały się miliony graczy na całym świecie. Produkcje z najsłynniejszą panią archeolog „kupiły” fanów angażującą eksploracją, rozwiązywaniem zagadek i widowiskowymi walkami, choć nad wszystkim górowało pragnienie odkrywania skarbów. Niniejsze zestawienie prezentuje najlepsze gry podobne do Tomb Raider, które oferują doświadczenia zbliżone do przygód Lary Croft. Czas spakować manatki i ruszyć na wyprawę w najodleglejsze zakątki wirtualnego świata — zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry podobne do Tomb Raider

Pierwsza odsłona przygód Lary Croft ukazała się na rynku w roku 1996 (a więc z pewnością można zaliczyć ją do grona starych gier), a od tamtej pory seria doczekała się wielu odsłon oraz całkowitego rebootu. Bohaterka stała się jedną z ikon gier wideo i jest rozpoznawana nawet przez osoby, które nie miały z nimi wielkiej styczności. Archeolożka odwiedzająca tajemnicze świątynie ulokowane w zapomnianych zakamarkach globu rozpalała wyobraźnię graczy z całego świata, nic więc dziwnego, że wkrótce doczekała się grona naśladowców.

Wszystkie fajne gry podobne do Tomb Raider na PC oraz konsole czerpią pełnymi garściami z dziedzictwa cyklu o odważnej łowczyni skarbów. Są pełne akcji, a jednocześnie skłaniają nas też do myślenia i opracowywania sposobów na odnalezienie ukrytej drogi lub rozwiązywania zagadek. W niniejszym artykule przedstawiamy sześć pozycji (w tym dwie z tej samej serii), które doskonale wpisują się w powyższy schemat zabawy.

Każdy z umieszczonych poniżej tytułów jest swoistą laurką dla Lary Croft, a jednocześnie oryginalnym dziełem z pomysłem na siebie. Niezależnie od tego, czy jako Nathan Drake ruszymy na eksplorację Madagaskaru celem odnalezienia zaginionej osady piratów, czy w skórze Aloy będziemy przemierzać powierzchnię Ziemi po apokalipsie, możemy być pewni, że miło spędzimy czas.

1. Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja
Uncharted 4: Kres złodzieja

Sztandarowe dzieło studia Naughty Dog mało komu trzeba przedstawiać. Uncharted 4: Kres złodzieja to produkcja, która zgarnęła przeszło 150 tytułów gry roku i jako jedna z nielicznych przypadła do gustu szerokiemu gronu odbiorców, czego dowodem są wysokie oceny w serwisie Metacritic.

Zwieńczenie przygód Nathana Drake’a zabiera nas w różne zakątki świata w poszukiwaniu Libertarii — zaginionej wiele wieków temu pirackiej osady, ukrytej gdzieś wśród wzgórz i gęstych lasów Madagaskaru. Nasz protagonista nie jest jednak osamotniony w trakcie wyprawy, jako że towarzyszy mu jego przyjaciel Sully, Sam — zaginiony przed laty brat, a nawet… żona.

Uncharted 4 to trwająca kilkanaście godzin przygoda, zgrabnie przeplatająca wypełnione adrenaliną sekwencje strzelanin ze spokojniejszymi momentami niczym najlepsze filmy akcji. Kiedy akurat nie walczymy, możemy oddać się swobodnej eksploracji otoczenia oraz podziwiać zapierające w dech piersiach widoki, wyciskające siódme poty z konsol Sony.

Nie zabrakło także wspinaczki, od której Nathan Drake nie stroni tak samo, jak Lara Croft. Na podorędziu naszego herosa znalazła się również lina z hakiem, która pozwala mu dostać się w nieosiągalne w inny sposób miejsca. Jeśli interesują nas gry podobne do Tomb Raider na PS4 i PS5, to bez wątpienia warto postawić na produkcje sygnowane marką Uncharted.

Co ważne: część przygód Nathana Drake’a dostępna jest także na PC, a to dzięki Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei, zawierającej w sobie grę Uncharted 4: Kres Złodzieja oraz samodzielny dodatek Uncharted: Zaginione Dziedzictwo.

Zwiastun Uncharted 4: Kres złodzieja
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,8/10

Kup Uncharted 4: Kres złodzieja

2. A Plague Tale: Innocence & A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: Requiem
A Plague Tale: Requiem

Dwie gry spod znaku A Plague Tale to niesamowite przygody osadzone w średniowiecznej Francji, borykającej się z niespotykanym dotąd problemem — plagą szczurów niszczących wszystko na swojej drodze. Kluczem do rozwiązania tajemnicy może okazać się młody Hugo, brat protagonistki produkcji Asobo Studio, Amicii.

W części okraszonej dopiskiem Innocence poznajemy rodzeństwo de Rune, które zostaje rzucone w wir burzliwych wydarzeń. Gdy świat staje w płomieniach, a młodzieńczą sielankę zastępuje epidemia choroby przypominającej dżumę uzupełniona zbrojnym przewrotem Inkwizycji, Amicia bierze na swoje barki odpowiedzialność za młodszego brata. A Plague Tale: Requiem kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej odsłonie gry.

Mimo że opisywane tytuły osadzone są w znacznie mroczniejszych realiach, niż jakakolwiek odsłona przygód pani archeolog, fani Lary z pewnością znajdą w A Plague Tale: Requiem coś dla siebie. W produkcjach tych przeplatają się ze sobą dość liczne fragmenty skradankowe, uzupełnione sekwencjami pełnymi akcji oraz eksploracji połączonej z rozwiązywaniem łamigłówek środowiskowych.

Jak ominąć strażnika, który blokuje nam przejście przez bramę? Czy istnieje sposób, aby odciągnąć hordę szczurów i przedostać się przez wąskie przejście? Są to jedynie przykłady licznych problemów, które będziemy musieli nauczyć się rozwiązywać, jeśli chcemy dotrwać do końca wyprawy rodzeństwa de Rune.

Pomimo młodego wieku, Amicia nie uniknie starć z oponentami. Braki w tężyźnie fizycznej nadrabia wtedy przy pomocy sprytu oraz pomysłowego wykorzystania procy stanowiącej jej główną broń. Mało które gry podobne do Tomb Raider na Xbox One i Xbox Series X|S, jak również konsole Sony oraz PC-ty, przedstawiają historię w tak dojrzały, a jednocześnie wciągający sposób, w jaki robi to seria A Plague Tale.

Zwiastun A Plague Tale: Innocence
 • Rok wydania:
  • A Plague Tale: Innocence – 2019
  • A Plague Tale: Requiem – 2022
 • Dostępne na:
  • A Plague Tale: Innocence – PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • A Plague Tale: Requiem – PC, PS5, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • A Plague Tale: Innocence – tak (napisy)
  • A Plague Tale: Requiem – tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S):
  • A Plague Tale: Innocence – 9/10
  • A Plague Tale: Requiem – 8,6/10

Kup A Plague Tale: Innocence i A Plague Tale: Requiem

3. Assassin’s Creed: Brotherhood

Assassin's Creed: Brotherhood
Assassin’s Creed: Brotherhood

Fanom tytułów nastawionych na akcję z pewnością do gustu przypadnie Assassin’s Creed: Brotherhood. Druga odsłona trylogii traktującej o przemykającym po dachach Włochu zabiera nas do renesansowego Rzymu, do którego nasz bohater podążył tropem Cesare Borgii i skradzionego przez niego Jabłka Edenu.

Pomimo swoich lat na karku, opisywana produkcja nadal oferuje tony dobrej zabawy i jeśli interesują nas fajne gry podobne do Tomb Raider na PC oraz konsole starszej generacji, to rzymskie przygody Ezio powinny przykuć naszą uwagę. Protagonista nie jest już młodzieńcem poznanym w Assassin’s Creed II, a znacznie mądrzejszym mężczyzną w średnim wieku. Nasz bohater wie, że w Wiecznym Mieście sam wiele nie zdziała i postanawia rozwinąć tytułowe bractwo.

Satysfakcjonujące skrytobójstwa, angażująca walka oraz dobrze odwzorowane obiekty historyczne sprawiają, że rozgrywka w Assassin’s Creed: Brotherhood to sama przyjemność. Ezio Auditore da Firenze dysponuje szerokim arsenałem uzbrojenia, z którego nie waha się korzystać celem eliminacji oponentów.

Ciekawostką jest, iż w tej części sagi o asasynach ponownie spotkamy Leonarda da Vinci — przy okazji będziemy mogli zapoznać się z zaprojektowanymi przez niego urządzeniami. Użytkowników nowszych urządzeń ucieszy fakt, że Assassin’s Creed: Brotherhood wchodzi w skład kompilacji Assassin’s Creed The Ezio Collection, która dostępna jest na PC oraz konsole 8. (wyłączając Wii U) i 9. generacji.

Zwiastun Assassin’s Creed: Brotherhood
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS3): 8,3/10

Kup Assassin’s Creed: Brotherhood

4. Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West

Akcja Horizon Forbidden West przenosi nas do postapokaliptycznej Ameryki, którą przemierzamy jako Aloy — rudowłosa wojowniczka z plemienia Nora. Nie jest to jednak świat po apokalipsie, jaki znamy z produkcji pokroju Fallout 4 lub Metro: Exodus.

Wizja holenderskiego studia Guerilla Games znacząco odbiega od kanonu, prezentując piękną, pełną barw powierzchnię planety z jedną, acz dotkliwą bolączką — jest ona zamieszkana przez zwierzętopodobne maszyny.

Jak przystało na fajne gry podobne do Tomb Raider na PS4 i PS5, nie mogło zabraknąć tu licznych etapów wspinaczkowych. Opisywany tytuł oferuje nam ogromny, otwarty świat, w związku z czym okazji do wspomnianego sposobu przemierzania terenu będzie bez liku — podobnie jak do walki z robotami, które często nie są przyjaźnie nastawione do naszej heroski.

Ta jednak do bezbronnych nie należy, jako że na podorędziu ma nie tylko włócznię oraz pułapki, ale także łuk. To właśnie z niego będziemy korzystać najczęściej i stanowi on główne narzędzie eksterminacji wrogich maszyn. Po przygodach z pierwszej części cyklu Aloy jest zaprawioną, szanowaną wojowniczką, co widać po jej stylu walki.

Niestety dla bohaterki wraz ze wzrostem jej umiejętności rośnie skala wyzwania, któremu musi podołać. Horizon Forbidden West to przepiękna i wciągająca produkcja, z którą powinni zaznajomić się wszyscy posiadacze najnowszych konsol PlayStation gustujący w grach z otwartym światem.

Zwiastun Horizon Forbidden West
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,9/10

Kup Horizon Forbidden West

5. Prince of Persia

Prince of Persia
Prince of Persia

Reboot serii traktującej o przygodach Księcia Persji nie wszystkim fanom oryginału przypadł do gustu. Mimo to nie sposób zaprzeczyć, że jest wyśmienitą produkcją i mało które gry podobne do Tomb Raider są w stanie dostarczyć takich pokładów dobrej zabawy, co właśnie Prince of Persia.

Okraszony kreskówkową grafiką tytuł wrzuca nas w skórę nikogo innego, jak tytułowego Księcia. Protagonista łączy siły z uratowaną z opałów Eliką, aby wyrwać świat z objęć złowieszczej plagi i dać odpór napierającym siłom Ahrimana. Przemierzana przez duet fantastyczna Persja jest zróżnicowana pod kątem artystycznym, a pozbywanie się sługusów ciemności ma realny wpływ na wygląd odwiedzanych przez nas krain, co jest miłym ukłonem twórców w stronę graczy.

Rozwiązaniem zasługującym na uwagę jest to, że zawadiacki Książę nigdy nie ginie. Za każdym razem na pomoc przychodzi mu Elika i ratuje go niezależnie od tego, czy powodem naszej zguby miałby być upadek z wysokości, czy też oręż przeciwnika. Prince of Persia nie należy do najdłuższych tytułów, więc może okazać się świetną propozycją dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu jednej grze.

Zwiastun Prince of Persia
 • Rok wydania: 2008
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup Prince of Persia

Najlepsze gry podobne do Tomb Raider – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca zestawienia prezentującego najlepsze gry podobne do Tomb Raider. Od premiery pierwszej odsłony cyklu przedstawiającego perypetie Lary Croft, która miała miejsce w 1996 roku, minęło już wiele lat, a gry komputerowe rozwinęły się w znacznym stopniu. Mimo to dziedzictwo serii nadal pozostaje żywe, czego bez wątpienia dowodzą przytoczone powyżej produkcje.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Heroes 3

A czy Wy mieliście styczność z przygodami odważnej pani archeolog? W którą część serii traktującej o ekscesach Lary Croft graliście jako pierwszą? A może dotąd nie mieliście okazji zapoznać się z cyklem Tomb Raider? Jak zawsze — dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.