Najlepsze sposoby na wyczyszczenie starego Maca

MacBook

Czyszczenie starego MacBooka? Czy to duże wyzwanie? Może dla osób, które nie znają sprawdzonych sposobów na efektywne zoptymalizowanie pracy swojego urządzenia. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczenie Maca ze zbędnych plików i programów.

Na początek biurko – najważniejszy obszar roboczy każdego użytkownika 

Bez względu na to, czy działamy na wiekowym sprzęcie Apple, czy na nowiutkim, pachnącym jeszcze świeżością Macu, zdziwimy się, jak szybko to właśnie biurko będzie stanowić najłatwiejsze miejsce do gromadzenia i przechowywania plików, dokumentów i wszystkich obiektów, które zapychają nasz dysk. 

Jeśli korzystamy z tej funkcjonalności na zasadzie błyskawicznego dostępu do najważniejszych dokumentów, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak przyzwyczaimy się do takiego modelu działania, prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy całkowicie zabałaganimy ten widok, spowalniając przy okazji działanie sprzętu. Lekarstwo na ten problem? Organizacja zasobów w foldery, które zapewnią nam znacznie lepszą widoczność i efektywność pracy. Błyskawicznie zdamy sobie sprawę z tego, jak bardzo polepszy to działanie urządzenia. Właśnie od tego etapu należy rozpocząć czyszczenie starego maca. 

Przejrzyj repozytorium zainstalowanych aplikacji 

Wiele aplikacji zainstalowanych i pozostawionych bez aktywności znacznie spowalnia nasz komputer. Oczywiście obecna generacja Maców dysponuje naprawdę obszerną przestrzenią dyskową, ale i ona w końcu się skończy, a wraz z tym efektywność pracy naszego sprzętu. Co więcej, wiele z tych aplikacji domyślnie uruchamia się wraz z urządzeniem, co jeszcze bardziej wpływa na wolne działanie Maca. Co w takiej sytuacji zrobić?

Świetnym rozwiązaniem jest po pierwsze sprawdzić w menu aplikacji wszystkie zainstalowane programy, a następnie zastanowić się, czy są nam one faktycznie potrzebne. Nie uruchomiliśmy jakiegoś programu przez pół roku? A zatem prawdopodobnie nie uruchomimy go już nigdy więcej. Za pomocą prostego pociągnięcia aplikacji do kosza możemy raz na zawsze usunąć takie oprogramowanie, zwalniając miejsce na dysku i zwiększając szybkość naszego MacBooka. Dodatkowo w menu preferencji systemowych wyłączyć opcję automatycznego uruchamia programów – to rozruszy naszego Maca i zagwarantuje lepsze doświadczenia z pracy. 

Skorzystaj ze specjalistycznego oprogramowania

Zastanawiasz się, czy faktycznie po prostym przesunięciu aplikacji do kosza, wszystkie dane faktycznie będą usunięte? Nie zawsze możemy mieć co do tego pewność. Dlatego warto zabezpieczyć nasz komputer i uruchomić zewnętrzne, darmowe oprogramowanie CleanMyMac.

CleanMyMac to program do czyszczenia Maca, który w efektywny sposób przeskanuje praktycznie cały komputer, przeszukując wszystkie foldery, w tym również te, których nie widać gołym okiem. Taka procedura gwarantuje całkowite wyczyszczenie wszystkich nieużywanych plików. 

To jednak nie wszystko. CleanMyMac zapewnia także dostęp do zaawansowanych narzędzi konserwujących, które zabezpieczą najważniejsze pliki przed usunięciem i zoptymalizują działanie całego sprzętu poprzez czyszczenie wszystkich pozostałości po wcześniej ściągniętych aplikacji. Z takim narzędziem nawet MacBook starszej generacji będzie działał bez zarzutu. 

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.