Twórcy Alan Wake kupili prawa do cytatu Stephena Kinga za… 1 dolara. Gracze pamiętają go do dziś

Alan Wake

Każdy, kto kiedykolwiek grał w Alan Wake, pamięta scenę z samego początku intro rozpoczynającego grę. Do jej stworzenia użyto cytatu prawdopodobnie najbardziej znanego autora powieści grozy, czyli Stephena Kinga. Jak się okazuje, autor sprzedał Remedy prawa do wykorzystania jego kwestii za zawrotną kwotę… 1 dolara.

Stephen King sprzedał Remedy prawa do użycia cytatu w Alan Wake za 1 dolara

Zwiastun Alan Wake Remastered

Przypomnijmy, że zabawa w Alan Wake rozpoczyna się od charakterystycznego cytatu Stephena Kinga. Pozwoliło to twórcom na zbudowanie odpowiedniej atmosfery już od samego początku zabawy, co nie jest łatwą sztuką.

Stephen King napisał kiedyś: „Koszmary istnieją poza granicami logiki, więc wszystkie próby ich wyjaśnienia mijają się z celem i kłócą się z poezją strachu”.

W każdym horrorze ofiara pyta „dlaczego?”. A przecież nie ma odpowiedzi, nie może być. Zagadka bez wyjaśnienia zostaje w głowie najdłużej i ostatecznie to ją właśnie zapamiętamy.

Intro Alan Wake

Oryginalna kwestia Kinga pochodzi z artykułu „Dlaczego Hollywood nie potrafi tworzyć horrorów?” napisanego przez pisarza dla Entertainment Weekly w 2008 roku. Co jednak najciekawsze z punktu widzenia fanów gry, jej prawa do użycia kosztowały Remedy zaledwie 1 dolara.

W wywiadzie dla Eurogamera Sam Lake wspominał, jak bardzo chciał umieszczenia wypowiedzi Kinga w początkowych momentach swojej produkcji. Wspomniał też naturalnie o hojności uznanego pisarza.

Tworząc oryginalnego Alan Wake naprawdę, naprawdę desperacko chciałem, aby cytat z niego (Stephena Kinga) rozpoczął grę. Rozumiem, że chciał 1 dolara za prawa do jego wykorzystania. (To było) bardzo hojne.

Sam Lake

To w sumie niejedyne zapożyczenie, jakie Alan Wake „wyciągnął” z prawdziwego świata. Ogółem cały zarys tytułu bazował na popularnych niegdyś serialach, takich jak Miasteczko Twin Peaks. W fabule i dialogach pojawiały się także odniesienia do dzieł w rodzaju Ptaków Alfreda Hitchcocka z 1963 roku.

Zobacz też: Kody do The Sims 3

Kup Alan Wake Remastered

Pierwsza część Alan Wake pojawiła się na rynku w 2010 roku. Przypomnijmy, że teraz oczekujemy na jej kontynuację, której datę premiery zapowiedziano jakiś czas temu na październik.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.