Steam… co? Asus Rog Ally zaskakuje potężną specyfikacją sprzętową

Asus Rog Ally

Asus Rog Ally jednak nie był primaaprilisowym żartem i został oficjalnie potwierdzony 3 kwietnia, co dało nam nadzieję na nowego, potężnego konkurenta dla Steam Decka. Do tej pory nie znaliśmy dokładnej specyfikacji technicznej konsoli, ale zmieniło się to dziś. Nietrudno zauważyć miejsca, w których będzie ona znacznie potężniejsza od konkurencyjnego sprzętu Valve.

Specyfikacja sprzętowa Asus Rog Ally ujawniona

Asus Rog Ally

Asus Rog Ally od początku był zapowiadany jako potężniejszy konkurent Steam Decka. Potwierdzenie to znajduje się w odsłoniętej dziś specyfikacji sprzętowej nowej konsoli tajwańskiego producenta.

Co warte wspomnienia, Asus Rog Ally będzie działać na dostosowanej wersji Windowsa 11. Przenośna platforma do grania od Valve korzysta natomiast z autorskiego SteamOS, który powstał na bazie Linuxa. Daje to pewną przewagę nowemu handheldowi Asusa, który już zapowiedział natywną obsługę gier z wielu źródeł – Steama, Epic Games Store, Xbox Game Pass, EA App itd.

W czym jeszcze nowa konsola góruje nad Steam Deckiem? Kolejnym takim aspektem jest dla przykładu ekran o wyższej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Nie przedłużając jednak zbędnie, oto najważniejsze elementy specyfikacji sprzętowej Asus Rog Ally:

  • APU AMD Ryzen Z1 lub AMD Ryzen Z1 Extreme bazujące na architekturze Zen 4
  • Karta graficzna oparta na architekturze RDNA 3
  • 16 GB pamięci RAM LPDDR5
  • Dysk SSD o pojemności 512 GB
  • Rozdzielczość ekranu wynosząca 1920×1080
  • Częstotliwość odświeżania 120 Hz
  • Wsparcie dla kart SD klasy UHS-II

Ponadto konsola będzie ważyć 608 gramów, a jej wymiary wynoszą 280x113x39mm. Dobre wrażenia dźwiękowe zapewnią natomiast głośniki ze wsparciem dla technologii Dolby Atmos, a autorski system chłodzenia Asusa ma dodatkowo stanowić o cichej pracy podczas korzystania z nich.

Zobacz też: Najlepsze gry platformowe

Przypomnijmy, że Asus Rog Ally został po raz pierwszy zaprezentowany 1 kwietnia 2023 roku. Nie znamy jeszcze dokładnej ceny konsoli (poza tym, że ma kosztować mniej niż 1000 dolarów, czyli około 4100 zł), której światowa premiera ma się odbyć już 11 maja 2023 roku.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.