Najlepsze gry platformowe. TOP 13 platformówek na PC i konsole

Najlepsze gry platformowe

Wielu z nas dorastało, bawiąc się w tytułach pokroju przygód Braci Mario lub Sonica, które cechowały się nadzwyczajną grywalnością. Na przestrzeni lat ewolucja interaktywnej rozrywki zrobiła swoje, przez co w dobie bardziej złożonych produkcji często brakuje nam przystępnych form, do których możemy „wskoczyć” w każdej chwili. W niniejszym artykule przedstawiamy najlepsze gry platformowe, zapewniających mnóstwo dobrej zabawy i niestawiających nam zbyt skomplikowanych celów. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Gry platformowe — co to takiego?

Platformówki to jeden z najstarszych i najpopularniejszych gatunków gier wideo. W pewnym uogólnieniu rozgrywka w tego typu produkcjach przebiega następująco: kontrolowana przez nas postać przemieszcza się za pomocą skoków, wspinaczki lub biegania, aby pokonywać wrogów i omijać przeszkody.

Oczywiście podobne elementy gameplay’u możemy znaleźć w wielu tytułach nie do końca wpisujących się w schemat interesującego nas rodzaju gier. W niniejszym tekście skupiliśmy się wyłącznie na tych propozycjach, w których platformowa mechanika rozgrywki jest kluczowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Większość przedstawicieli omawianego gatunku oferuje także możliwość rozwiązywania zagadek i zbierania ukrytych przedmiotów, dodatkowych umiejętności oraz lepszego wyposażenia. Oczywiście w naszym zestawieniu znalazły się również bardziej zaawansowane platformówki, dla których ważnym elementem rozgrywki jest eksploracja w przestrzeni 3D lub tryb kooperacyjny, a zatem każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Najlepsze gry platformowe

Skoro wiemy, czym są gry platformowe, czas przejść do zestawienia z najlepszymi przedstawicielami tego gatunku. Nasza lista zawiera 13 tytułów (jeśli policzymy osobno dwie dość podobne do siebie części Raymana) na PC i konsole, których kolejność jest całkowicie przypadkowa. Wszystkie propozycje zasługują na poświęcenie im czasu, za co bez wątpienia odwdzięczą się długimi godzinami świetnej rozrywki.

1. Celeste

Celeste
Celeste

W produkcji niewielkiego zespołu Matt Makes Games wcielamy się w postać Madelin, która wspina się na tytułową górę Celeste. Głównym zadaniem graczy jest poradzenie sobie z niebezpieczeństwami środowiskowymi oraz rozwiązywanie interesujących zagadek, chociaż w trakcie przygody spotkamy także kilku niebezpiecznych przeciwników wymagających odpowiedniej zręczności.

Celeste słynie ze wzruszającej fabuły, która odbiła się głośnym echem wśród fanów platformówek — historia zakłopotanej protagonistki porusza motywy związane ze zdrowiem psychicznym, w tym stany lękowe, depresję oraz problemy z samooceną. Co więcej, klimatyczną opowieść uzupełnia znakomity soundtrack — podczas wspinaczki na szczyt góry towarzyszy nam ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Lenę Raine. W muzycznym portfolio utalentowanej artystki znajdują się między innymi dodatki do Minecrafta oraz Sackboy: Wielka Przygoda.

Kolejną charakterystyczną cechą omawianej platformówki są sprytnie ukryte truskawki lub kryształowe serca odgrywające rolę popularnych „znajdziek”. Na dodatkowe przedmioty trafimy najczęściej w niewidocznych lub trudno dostępnych miejscach. Warto wspomnieć, że dzięki kolekcjonowaniu schowanych tu i ówdzie prezentów odblokujemy dostęp do 4 sekretnych poziomów.

Zwiastun Celeste
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Celeste

2. Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey
Super Mario Odyssey

Omawiając najlepsze platformówki, nie sposób pominąć Super Mario Odyssey, czyli jednej z najpopularniejszych gier na konsolę Nintendo Switch. Głównym bohaterem japońskiej produkcji jest dobrze znany hydraulik Mario, podróżujący po różnorodnych królestwach w celu uratowania księżniczki Peach przed złowrogim Bowserem.

Deweloperzy z Nintendo postanowili połączyć klasyczne elementy platformówek z eksploracją nieliniowych poziomów przypominających gry z otwartym światem. Podczas bohaterskiej wyprawy staniemy do boju z niebezpiecznymi przeciwnikami lub bossami oraz rozwiążemy wiele ciekawych zagadek. Aby popchnąć fabułę do przodu, będziemy musieli zwiedzać poszczególne mapy w poszukiwaniu księżyców mocy. Specjalne przedmioty służą do zasilania statku kosmicznego, tytułowej Odysei, którą dotrzemy do kolejnych lokacji o coraz wyższym poziomie trudności.

Wspomniany pojazd umożliwia graczom podróż do aż 17 zróżnicowanych królestw skrywających łącznie ponad 800 magicznych artefaktów. Warto również wspomnieć o czerwonej czapeczce naszego protagonisty, która była nowością względem poprzednich gier z uniwersum Mario. Inteligentny kapelusz Cappy może być rzucony w przeciwników podczas starć lub wykorzystany do manipulacji obiektami podczas rozwiązywania zagadek.

Zwiastun Super Mario Odyssey
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,9/10

Kup Super Mario Odyssey

3. Rayman Origins & Rayman Legends

Rayman Origins
Rayman Origins

Rayman Origins i Rayman Legends to powrót Ubisoftu do korzeni serii zapoczątkowanej w 1996 roku. Akcja omawianych platformówek toczy się po wydarzeniach z oryginalnej trylogii i opowiada o przygodach Raymana oraz jego najlepszych przyjaciół — Globoxa oraz Małaków. W obydwu częściach drużyna sympatycznych bohaterów wyrusza w niebezpieczną podróż, aby powstrzymać przeciwników przed szerzeniem chaosu w baśniowej kranie Rozdroży Marzeń.

Kampania w omawianych platformówkach podzielona jest na poziomy o różnych motywach, wśród których znajdziemy między innymi dżungle, pustynie lub podwodne światy. W każdym z obszarów będziemy musieli zebrać minimalną liczbę Elektrunów lub Małaków — urocze stworzenia zostały schwytane przez armię potworów powstałych z koszmarów boga Polokusa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W walce z przeciwnikami pomogą nam charakterystyczne dla Raymana umiejętności, na przykład jego włosy, które swoim działaniem przypominają śmigła helikoptera, lub odczepione od tułowia pięści umożliwiające atak z dystansu. Zarówno Rayman Origins, jak i Rayman Legends oferują znakomity tryb kooperacyjny na wspólnym ekranie — dodatkowa forma zabawy umożliwia rozgrywkę dla aż 4 graczy jednocześnie.

Zwiastun Rayman Legends
 • Rok wydania:
  • Rayman Origins: 2011
  • Rayman Legends: 2013
 • Dostępne na:
  • Rayman Origins: PC, PS3, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii, Nintendo Wii U, Nintendo 3DS
  • Rayman Legends: PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • Rayman Origins: tak (napisy)
  • Rayman Legends: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Rayman Origins (PC): 8,3/10
  • Rayman Legends (PC): 8,5/10

Kup Rayman Origins & Rayman Legends

4. Sackboy: Wielka Przygoda

Sackboy: Wielka Przygoda
Sackboy: Wielka Przygoda

Sackboy: Wielka Przygoda to przykład świetnej platformówki na PS4 i PS5, która trafiła również na PC jako pierwszy w historii tytuł z uniwersum Little Big Planet. Miejscem akcji omawianej gry jest uroczy Świat Rzemiosła, którego mieszkańcy stali się ofiarą terroru niejakiego Vexa. Wśród świadków śmiałych poczynań wspomnianego arcywroga znalazła się wełniana lalka o imieniu Sackboy — oczywiście jego zadaniem będzie powstrzymanie zagłady otaczającego nas świata.

Rozgrywka w produkcji Sumo Digital została znacznie usprawniona w porównaniu do poprzednich odsłon serii. W Wielkiej Przygodzie kontrolowana przez gracza postać może się turlać, skakać i wykonywać inne akrobacje z dużą swobodą. Co więcej, do naszej dyspozycji udostępniono również kilka ciekawych gadżetów, w tym bumerang, który może być używany do zbierania przedmiotów, lub silniki odrzutowe dające możliwość walki z powietrza.

Kolejnym elementem składającym się na sukces Sackboy: Wielka Przygoda jest świetny soundtrack. Przemierzając świat przedstawiony, natrafimy nawet na poziomy muzyczne, w których gracze skaczą i walczą w rytm piosenek. Na pochwałę zasługuje również kooperacyjny tryb multiplayer umożliwiający wspólną rozgrywkę dla 4 graczy jednocześnie, zarówno w sieci, jak i na jednym urządzeniu.

Zwiastun Sackboy: Wielka Przygoda
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,6/10

Kup Sackboy: Wielka Przygoda

5. Cuphead

Cuphead
Cuphead

Cuphead to jedna z najbardziej wymagających platformówek na rynku gier wideo. Ze względu na wysoki poziom trudności tytuł opracowany przez Studio MDHR jest często porównywany do przedstawicieli z gatunku soulslike.

Omawiana produkcja wyróżnia się na tle swojej konkurencji również pod kątem oprawy graficznej, której styl inspirowany jest kreskówkami z lat 30. ubiegłego wieku. Co więcej, wszystkie postacie oraz zestaw ich ruchów zostały ręcznie zaprojektowane, aby jeszcze bardziej upodobnić się do klasycznych animacji Walta Disneya lub Warner Bros.

Rozgrywka w Cuphead jest równie ciekawa, ponieważ kontrolowane przez graczy postacie przypominają wyglądem kubek lub filiżankę, a całokształt mechaniki walki opiera się na strzelankach shoot ’em up, takich jak Contra lub Metal Slug. Na naszej drodze spotkamy wielu wrogów lub potężnych bossów — starcia z przeciwnikami są niezwykle trudne i wymagają dobrego refleksu, wyczucia czasu oraz znajomości ich śmiercionośnych ataków.

Zwiastun Cuphead
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Cuphead

6. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy to kolekcja odświeżonych wersji trzech kultowych gier z PS1, w której skład wchodzą:

 • Crash Bandicoot
 • Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back
 • Crash Bandicoot 3: Warped

Jeśli interesują nas gry platformowe na PS4 i PS5, powyższa trylogia będzie znakomitym wyborem — w końcu energiczny Crash był maskotką Sony przez wiele lat. Warto wspomnieć, że prawa do marki zapoczątkowanej przez Naugthy Dog są obecnie w posiadaniu firmy Activision, dzięki czemu możemy cieszyć się ikonicznym platformówkami również na współczesnych systemach Microsoftu (czyli konsolach Xbox One, Xbox Series X|S i komputerach PC) lub Nintendo.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy to wiernie odtworzone oryginały z lat 90. z usprawnionym sterowaniem, zaktualizowaną oprawą audiowizualną oraz dodatkowymi funkcjami. Twórcy dodali między innymi próby czasowe, które w pierwowzorze pojawiły się dopiero w 3 części, czy chociażby możliwość rozgrywki młodszą siostrą protagonisty, Coco.

Wątek fabularny omawianych gier koncentruje się na misji powstrzymania szalonego Doktora Cortex’a, którego planem jest totalna dominacja na Ziemi. Podczas wyprawy zwiedzimy wiele zróżnicowanych poziomów, w tym charakterystyczne dla serii Crash obszary, w których uciekamy przed pędzącym w naszą stronę głazem. Oprócz głównej zawartości możemy wziąć udział również w specjalnych rundach bonusowych, które nagradzają graczy dodatkowymi życiami lub klejnotami.

Zwiastun Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,4/10

Kup Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

7. Super Meat Boy

Super Meat Boy
Super Meat Boy

Super Meat Boy to dzieło dwóch zapalonych programistów, którzy postanowili podjąć współpracę z Microsoftem w programie dla mniejszych deweloperów — mowa o Xbox Live Arcade. Omawiany tytuł trafił na amerykańskie konsole w pierwszej kolejności i pomimo ograniczeń sektora indie, jest to jedna z najlepszych gier na Xbox 360. Sukces dwuosobowego zespołu był tak duży, że po upływie ekskluzywnej umowy Super Meat Boy trafił na wiele innych platform, w tym współczesne konsole 8. i 9. generacji.

Głównym bohaterem omawianej platformówki jest mała, animowana kostka mięsa. Zadaniem graczy będzie uratowanie damy w opałach, niejakiej Bandażowej Dziewczyny — ukochana protagonisty została porwana przez złowrogiego Doktora Fetusa. Jak łatwo zauważyć, warstwa fabularna w Super Meat Boy czerpie garściami z historii legendarnego hydraulika Mario i bliskiej jego sercu księżniczki Peach.

Na pochwałę zasługuje wyjątkowo responsywny sposób poruszania się mięsnej postaci, który idzie w parze z wymagającym poziomem trudności. Na szczęście twórcy omawianego tytułu udostępnili graczom mechanikę natychmiastowego odradzania się po nieudanych próbach, a co za tym idzie szybki powrót do kłopotliwego miejsca. Okazji do szlifowania umiejętności nie zabraknie, ponieważ w Super Meat Boy znajdziemy ponad 300 poziomów naszpikowanych niebezpiecznymi pułapkami.

Zwiastun Super Meat Boy
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Super Meat Boy

8. A Hat in Time

A Hat in Time
A Hat in Time

Opracowane przez niezależnych twórców A Hat in Time to kolejna platformówka 3D w naszym zestawieniu. Co ciekawe, twórczość utalentowanego zespołu Gears for Breakfast została wydana we współpracy z Humble Bundle — platformy, która przeznacza część środków pozyskanych ze sprzedaży wszystkich gier na cele charytatywne.

Omawiany tytuł opowiada historię młodej czarodziejki, niejakiej Hat Kid. Naszym głównym zadaniem jest udaremnienie niecnych planów złowrogiej Wąsatej Dziewczyny — niezrównoważona antagonistka planuje wykorzystać moc Fragmentów Czasu, które zostały rozsiane po całym świecie gry. Oczywiście naszym zadaniem będzie zebranie magicznych artefaktów, zanim zrobi to lokalna wiedźma.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprócz charakterystycznego dla platformówek skakania lub wspinaczki, bohaterka w A Hat in Time posiada także zdolności magiczne. Co więcej, zebrane podczas rozgrywki przedmioty możemy wymienić na tytułowe kapelusze — urokliwe czapki dają graczom dostęp do nowych umiejętności, między innymi szybkiego sprintu, zatrzymywania czasu lub rzucania wybuchowymi fiolkami. W przerwie od głównego wątku fabularnego możemy wykonywać również zadania poboczne lub eksplorować daną mapę w poszukiwaniu „znajdziek”, które odblokowują dostęp do nowych elementów kosmetycznych.

Zwiastun A Hat in Time
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup A Hat in Time

9. It Takes Two

It Takes Two
It Takes Two

Jeśli chodzi o kooperacyjne gry platformowe na PC oraz konsole 8. i 9. generacji, w tej kategorii na wyróżnienie zasługuje It Takes Two, które może się pochwalić jednym z najlepszych trybów współpracy wszech czasów. Co ważne: w omawianej produkcji solowa kampania nie istnieje — zagramy tylko i wyłącznie w towarzystwie drugiej osoby.

Dzieło Hazelight Studios opowiada historię Cody’ego i May, których małżeństwo stoi pod wielkim znakiem zapytania. Na wieść o potencjalnym rozwodzie zakłopotanej pary, ich córka postanowiła pogodzić swoich rodziców w wyimaginowanym świecie zabawek. W ten sposób stworzony przez dziewczynkę plac zabaw staje się miejscem akcji, a nasze przygody odzwierciedleniem związku partnerów.

Rozgrywka w It Takes Two to połączenie omawianego przez nas gatunku z tym, co najlepsze w grach przygodowych. Główny wątek został podzielony na kilka rozdziałów, z których każdy oferuje inne środowisko i zestaw wyzwań do pokonania. Niezależnie od napotkanej przeszkody, umiejętności lub narzędzia dostępne dla danej postaci muszą być wykorzystywane w ścisłej współpracy z naszym towarzyszem. Co więcej, w zabawkowym świecie znajdziemy również wiele minigier, które chwilowo odchodzą od idei kooperacji i dają okazję do rywalizacji pomiędzy graczami.

Warto wspomnieć, że omawiany tytuł wchodzi w skład popularnych abonamentów EA oraz Microsoftu. W przypadku drugiej opcji zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem przedstawiającym sposoby na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun It Takes Two
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 8,8/10

Kup It Takes Two

10. Noita

Noita
Noita

Stworzona przez trzech niezależnych deweloperów Noita to przedstawiciel gatunku roguelite, w którym poruszamy się po proceduralnie generowanych poziomach, a każda śmierć protagonisty jest permanentna. Jako gracze wcielamy się w rolę tajemniczego czarodzieja, udającego się na przygodę pełną niebezpiecznych potworów, zagadek oraz pułapek środowiskowych. Warto wspomnieć, że poziom trudności omawianego tytułu jest dość wyśrubowany i wymaga sporej zręczności i odpowiedniej strategii.

Jak nietrudno się domyślić, najważniejszym orężem w Noita są magiczne zaklęcia. Oprócz podstawowych umiejętności głównego bohatera, w trakcie gry znajdziemy wiele dodatkowych perków. Czarodziejskie techniki możemy również łączyć ze sobą metodą prób i błędów, aby stworzyć jeszcze potężniejsze ataki. Całość rozwoju postaci uzupełnia świetny system ekwipunku — w trakcie eksploracji możemy zbierać wyposażenie takie jak różdżki, mikstury lub bomby.

Cechą charakterystyczną omawianej platformówki na PC jest nietuzinkowy silnik fizyczny, który odpowiada za symulację każdego indywidualnego piksela w czasie rzeczywistym. Otaczające nas sześcienne bloki mają zróżnicowane właściwości i mogą być na przykład zniszczone, przesunięte lub roztopione, aby ułatwić eksplorację lub uporać się z kłopotliwymi przeciwnikami. Ze względu na niemalże nieograniczone możliwości interakcji ze środowiskiem, dzieło studia Nolla Games jest uważane za jedną z najlepszych gier podobnych do Minecrafta.

Zwiastun Noita
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Noita

11. Limbo

Limbo
Limbo

Nie da się ukryć, że gry platformowe na Xbox 360 cieszyły się swego czasu dużą popularnością. Tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego Super Meat Boy’a, monochromatyczne Limbo było kolejnym tytułem z czasową ekskluzywnością na legendarnej konsoli Microsoftu.

Twórczość duńskiego zespołu Playdead wyróżnia się ponurą atmosferą. Głównym bohaterem omawianej produkcji jest bezimienny chłopiec, który budzi się w środku mrocznego lasu i wyrusza na wyprawę w celu odnalezienia swojej zaginionej siostry. Minimalistyczna oprawa graficzna przedstawiona w odcieniach czerni i bieli w połączeniu z tajemniczą ścieżką dźwiękową znakomicie budują poczucie niepewności na każdym kroku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Limbo stawia wszystkie swoje karty na sprytnie zaprojektowane zagadki wymagające od graczy bacznej obserwacji oraz kreatywności. Łamigłówki są najczęściej oparte na zaawansowanym silniku fizycznym i według specyficznego humoru twórców wymagają metody „prób i śmierci”. Ponury świat skrywa wiele zabójczych niespodzianek, które ze względu na styl graficzny stają się widoczne, gdy jest już za późno.

Zwiastun Limbo
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,4/10

Kup Limbo

12. Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank: Rift Apart
Ratchet & Clank: Rift Apart

Rift Apart to 9 główna odsłona popularnej serii Ratchet & Clank. Produkcja opracowana przez Insomniac Games była jedną z pierwszych gier, które wykorzystały potencjał mocy PlayStation 5. Oprócz zaawansowanej oprawy graficznej, w tym obsługi Ray Tracing’u, omawiany tytuł charakteryzuje się również szybkim czasem ładowania, co umożliwia niemalże natychmiastowe podróże między poziomami.

Dzieło kalifornijskiego zespołu opowiada o historii tytułowego Ratcheta oraz jego mniejszego przyjaciela, inteligentnego robota Clanka. Wskutek nieudanego eksperymentu nierozłączni partnerzy zostają przeniesieni do alternatywnej rzeczywistości, gdzie spotykają waleczną Rivet oraz jej towarzysza o nazwie Kit. Galaktyczni herosi łączą swoje siły, aby zakończyć tyranię doktora Nefariousa.

Rozgrywka w Ratchet & Clank: Rift Apart to połączenie platformówki z dynamiczną strzelanką trzecioosobową. Podczas wyprawy bohaterowie mogą używać różnych ciekawych broni, w których skład wchodzi na przykład Egzekutor, czyli potężna broń plazmowa, albo ikoniczny dla Ratchet’a klucz francuski do walki w zwarciu. Co więcej, twórcy zadbali także o rozwój postaci — podczas wyprawy zdobywamy nowe elementy pancerza, a także punkty doświadczenia, które możemy wykorzystać na ulepszenia.

Zwiastun Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,5/10

Kup Ratchet & Clank: Rift Apart

Najlepsze gry platformowe – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca listy omawiającej najlepsze gry platformowe na PC i konsole. Choć niektóre z nich wymagają sporej zręczności, produkcje z omawianego gatunku zostały zaprojektowane z myślą o intuicyjnym sterowaniu i prostych założeniach rozgrywki, gwarantując dosyć niski próg wejścia. Oprócz tego, w zestawieniu skupiliśmy się na względnie współczesnych tytułach, które do działania nie wymagają zabytkowych sprzętów lub instalacji emulatorów. Jesteśmy pewni, że niezależnie od wieku i doświadczenia każdy gracz znajdzie w naszym zestawieniu coś dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze gry turowe

Czego oczekujecie od Waszych ulubionych platformówek? Wolicie produkcje nastawione na eksploracje, czy łamigłówki — a może jedno i drugie podczas wspólnej rozgrywki w trybie co-op? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.