Produkcja gier AAA może już kosztować kilka miliardów złotych. Najwięksi wydawcy potwierdzają

Call of Duty Modern Warfare 2

W środę CMA odrzuciło wniosek Microsoftu o przejęcie Activision Blizzard, wskazując na obawy związane z graniem w chmurze. Do finalnego raportu organizacji dołączono również kilka ciekawych informacji dotyczących całej branży. Na ich podstawie możemy dowiedzieć się, że budżety gier AAA mogą już przekraczać pułap miliarda dolarów.

Zdaniem wydawców budżety gier AAA mogą wynosić ponad miliard dolarów

Zwiastun nowej gry z serii Mass Effect

Według raportu CMA zatwierdzone gry AAA z potencjalnymi premierami w 2024 lub 2025 roku zazwyczaj dysponują budżetem na rozwój wynoszącym co najmniej 200 milionów dolarów. Call of Duty już przekroczyło tę granicę i kosztuje 300 milionów dolarów, a następne GTA będzie prawdopodobnie kosztować 250 milionów dolarów lub więcej.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dodając do tego koszta marketingu, całkowita suma produkcji może więc wynieść ponad miliard dolarów (czyli więcej niż cztery miliardy złotych). Pewne duże studio poinformowało CMA, że w pracach nad jedną z głównych franczyz wydano 660 milionów dolarów, a kolejne 550 milionów rozdysponowano na działania promocyjne.

Brytyjczycy powołali się również na badanie rynkowe IDG. Jego wnioski wskazują na rosnące wymagania deweloperskie dla nowych gier z serii Call of Duty.

Musimy tworzyć tak dużo treści dla Call of Duty, że nie możemy już nawet oprzeć się na jednym głównym studiu. Teraz potrzebujemy prawie 1,5 głównego studia dla każdego corocznie wydawanego CoD-a. Taka presja na przepustowość zmusza nas do coraz częstszego korzystania z usług pracowników zewnętrznych. Nie widać możliwości, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Activision

Zobacz też: Ranking najlepszych słuchawek gamingowych

Raport CMA oficjalnie potwierdza więc fakt, o którym rozmawia się od dawna. Wysokobudżetowe gry muszą oferować coraz więcej treści, a koszt ich produkcji zwiększył się znacznie w ostatnich latach.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2481 (w redakcji od 17.11.2022)

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.