Jak grać w shootery, aby nie stać się zbrodniarzem wojennym? Tego dowiecie się od Czerwonego Krzyża

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Czerwony Krzyż wystartował ostatnio z kampanią, która ma nakłonić graczy do grania w shootery w zgodzie z wojennymi zasadami. W celu przeprowadzenia akcji nawiązano współpracę z producentami dwóch gier oraz znanymi influencerami. Poznaliśmy dzięki niej kilka wytycznych, które podczas wirtualnej zabawy pozwolą nam przestrzegać międzynarodowych reguł konfliktów.

Czerwony Krzyż nakłania graczy, aby grali w shootery multiplayer według zasad

Zwiastun Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Wytyczne Międzynarodowego Czerwonego Krzyża co do przestrzegania zasad w multiplayerowych strzelankach zostały opublikowane na poświęconej akcji stronie internetowej. W celu jej promocji nawiązano też współpracę z twórcami Arma III oraz Fortnite, na mocy której tytuły te wzbogaciły się o tryby pozwalające nam na rozgrywkę w duchu ustalonych reguł. Jest ich ogółem cztery.

Podsumowując, Międzynarodowy Czerwony Krzyż chce, abyśmy podczas gry w shootery online:

  • Nie strzelali do powalonych przeciwników z powodu ochrony jeńców wojennych przed przemocą, zastraszaniem i złym traktowaniem.
  • Nie celowali w kierunku nieagresywnych NPC-tów – cywile według prawa konfliktów też podlegają ochronie.
  • Nie niszczyli budynków cywilnych, ponieważ te również są chronione w prawdziwym życiu.
  • Używali zestawów medycznych na wszystkich, w tym także na przeciwnikach, jako że w realnym świecie ranni obydwu stron muszą zostać objęci należytą opieką.

Do rozpropagowania wydarzenia włączyli się też niektórzy popularni streamerzy FPS-ów. 15 kwietnia grali więc według powyższych zasad w takie tytuły jak PUBG, Warzone czy Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oczywiście na pierwszy rzut oka pomysł Międzynarodowego Czerwonego Krzyża brzmi dosyć komicznie. To jasne, że wirtualne konflikty są czymś zupełnie innym od okropieństwa prawdziwej wojny.

Zobacz też: Najlepsze gry platformowe

Mimo wszystko warto jednak odwiedzić stronę dedykowaną wydarzeniu. W jej treści odnajdziemy przydatne porady co do prawa wojennego, a te zawsze warto znać i reagować na jego naruszenia w rzeczywistości.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2359 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.