Denuvo chce udowodnić graczom, że nie wpływa na wydajność. Twórcy oprogramowania winią producentów gier

Denuvo Tekken 7

Kwestia Denuvo wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Nic w tym dziwnego, bo udowodniono w przeszłości, że gry zawierające to zabezpieczenie potrafią znacznie obciążać procesory, powodując przy tym zauważalne spadki wydajności. Twórcy oprogramowania nie zgadzają się jednak z tą kwestią i zapowiadają testy, które mają udowodnić ich stanowisko.

Producent Denuvo zamierza udowodnić, że oprogramowanie nie wpływa na wydajność gier

Zwiastun Tekken 7

Na początku trochę faktów. Zgodnie z wcześniejszymi testami prawdą jest, że Denuvo miało negatywny wpływ na wydajność niektórych gier – tak było w przypadku Tekkena 7 czy Sonic Manii. Z drugiej strony istniały też produkcje, które nie odnotowały znacznego obciążenia procesora i działały dobrze także z zaimplementowanym zabezpieczeniem antypirackim od Irdeto (właściciela Denuvo od 2018 roku).

Tak czy inaczej, fani niespecjalnie lubią, gdy Denuvo jest częścią ich ulubionych tytułów. Ich nastawienie chce zmienić dyrektor generalny Irdeto, który zasadniczo odpowiedzialność za złą jakość niektórych gier w momencie premiery zrzucił na barki ich twórców.

Gracze prawie nigdy nie uzyskują dostępu do tej samej wersji gry zabezpieczonej i niezabezpieczonej. W trakcie życia gry może istnieć wersja zabezpieczona i niezabezpieczona, ale nie są one porównywalne, ponieważ są to różne kompilacje w ciągu sześciu miesięcy, (zawierające) wiele poprawek błędów itp. Włożyliśmy wysiłek w zastosowanie zabezpieczeń i sprawdzenie, czy wydajność jest taka sama, jak była i nie ma na nią wpływu… W przypadku zabezpieczeń antypirackich myślę, że jest jasne stwierdzenie, że nie ma zauważalnego wpływu na rozgrywkę ze względu na sposób, w jaki to robimy.

Steeve Huin, wywiad dla Ars Technica

Jasne jest, że nikt nie ufa zapewnieniom Irdeto. Huin zapowiedział więc testy, które odbędą się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dzięki nim wybrani sprzedawcy gier będą oferować prawie ich dwie prawie identyczne wersje, w których różnicą będzie obecność oraz brak Denuvo.

Z drugiej strony Huin przyznał też, że jego oprogramowanie może powodować spadek wydajności w okolicy 1%. Chodzi tu jednak o tzw. anti-cheat, który zgodnie z nazwą uniemożliwia oszukiwanie, a nie o zabezpieczenia DRM.

Zobacz też: Najlepsze gry visual novel

Niezależnie od działań twórców, do zmiany nastawienia graczy do Denuvo wciąż długa droga. Wystarczy przypomnieć ostatnie wydarzenia, gdy Capcom oraz Square Enix zrezygnowali z tego zabezpieczenia w kilku swoich grach. Decyzja ta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem fanów.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.