Przejęcie Activision Blizzard to dopiero początek! Analitycy zapowiadają, że 2024 rok będzie „gorący”

Xbox wireless DualSense

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft, które ostatnio zostało wreszcie sfinalizowane, zapewne dość mocno odciśnie się na całym przemyśle gier. Już od dłuższego czasu eksperci upatrywali w tym początku pewnego trendu, który może sprowokować inne korporacje do podobnych działań. Z tego też powodu wielu analityków spodziewa się, że 2024 rok pod tym względem może być prawdziwie przełomowy.

Analityk banku inwestycyjnego spodziewa się wielu przejęć, które mają nastąpić już w 2024 roku. Ma być to efekt przejęcia Activision Blizzard

Xbox przejmuje Activision Blizzard
Grafika promująca przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

Analityk banku inwestycyjnego Drake Star — Michael Metzger — w rozmowie z serwisem Axios stwierdził, że branża growa wchodzi teraz w okres dużych przejęć. Pod tym względem wyróżniać się ma 2024 rok, w trakcie którego będziemy świadkami „dużej konsolidacji”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak najaktywniejszych graczy analityk wymienia tutaj Take-Two, Tencent oraz Sony, którzy będą dość chętnie sięgać po nowe firmy, mające na celu wzbogacić ich portfolio. Skąd będą one pozyskiwane? Jako „głównego wyprzedającego” wskazuje się tutaj Embracer Group.

Embracer group
Embracer Group

Szwedzki konglomerat już teraz ma rozważać różne możliwości sprzedania twórców serii Borderlands, a więc studia Gearbox. W ten sposób przedsiębiorstwo chce znaleźć „wzmocnienie finansów”, które w ostatnim czasie mogły ulec dosyć mocnemu nadszarpnięciu.

Ciekawie prezentuje się też sytuacja takich firm jak Nintendo, EA czy Nexon (wydawcy Maple Story). Spółki te mają już teraz dysponować środkami oscylującymi w graniach 45 miliardów dolarów w gotówce. To też postrzegane jest w kategoriach potencjału, który może zostać wykorzystany do przeprowadzania kolejnych fuzji i przejęć na rynku.

Przeczytaj też: Gry na nudę

Jakiś czas temu mówiło się, że po przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft Sony może czuć konieczność podjęcia podobnych działań. Co prawda Japończycy w 2022 roku przejęli Bungie, lecz presja ze strony rynku może wymusić kolejne zakupy.

Wychodzi więc na to, że nadchodzący rok będzie dla branży dość gorącym okresem, gdzie informacje o przejęciach mogą dość często zajmować pierwsze strony gazet. Najwidoczniej organy regulacyjne znowu będą miały ręce pełne roboty.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.