Najlepsze gry na nudę. TOP 11 casualowych produkcji, przy których każdy będzie się dobrze bawić

Najlepsze gry na nudę

W środowisku graczy znajdą się tacy, którzy poświęcają konkretnemu tytułowi mnóstwo czasu, systematycznie szlifując w nim swoje umiejętności. Nie brakuje jednak również osób chcących po prostu odprężyć się przy jakiejś fajnej produkcji bez stałego pilnowania swojego miejsca w rankingu czy śrubowania rekordów.

Dla wszystkich zwolenników nieco mniej zobowiązującej zabawy, którzy pragną spędzić przed ekranem trochę czasu „na luzie”, wybraliśmy najlepsze gry na nudę. Poniższe propozycje świetnie nadadzą się nie tylko do wieczornego relaksu, ale mogą być też odskocznią od zaciętych bojów w wirtualnym świecie. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry na nudę

Gry casualowe to produkcje niewymagające dużej ilości czasu oraz zaangażowania, cechujące się prostymi zasadami. Są one stworzone dla osób mniej doświadczonych w cyfrowej rozrywce, z dość „napiętymi grafikami”, lub chcących po prostu wygodnie umościć się na kanapie i odpocząć.

W poniższym zestawieniu zamieściliśmy fajne gry na nudę, świetnie wpisujące się w definicję tytułów typu casual. Oferują one ciekawe doświadczenia i mnóstwo zabawy, pozwalają natychmiast wskoczyć w sam środek akcji bez mozolnego wdrażania się nawet po dłuższej przerwie oraz bazują na dość podstawowych mechanikach. Bez zbędnego przedłużania — nasz ranking najlepszych produkcji do swobodnej rozgrywki zaczyna się poniżej!

1. Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Zestawienie otwiera Stardew Valley, za które odpowiedzialny jest Eric Barone, znany również jako Concerned Ape. Jak na grę stworzoną przez jedną osobę potrafi ona zachwycić pod niejednym względem.

Wcielamy się w pracownika dużej korporacji, który ma już dosyć monotonii w swoim życiu. Nasz bohater przypomina sobie o kopercie otrzymanej od dziadka z poleceniem, żeby otworzyć ją, kiedy codzienność przestanie sprawiać mu radość. Protagonista dowiaduje się wówczas, że odziedziczył w spadku niewielką farmę.

Stardew Valley jest mocno inspirowane serią Harvest Moon, co widać praktycznie na każdym kroku. Zabawa rozpoczyna się od uprzątnięcia farmy z chwastów, kamieni i drzew, a następnie posadzenia naszych pierwszych roślin, z których po wyrośnięciu możemy zebrać plony. Z czasem zdobywamy coraz więcej pieniędzy pozwalających nam na rozwój gospodarstwa.

Uprawianie roli to nie jedyna czynność, jaką przyjdzie nam wykonywać. Oprócz tego możemy przykładowo wchodzić w interakcje z mieszkańcami, rozwijać relacje z nimi, hodować zwierzęta, szukać surowców w kopalni i wiele więcej. Poszukując super gry na nudę, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Stardew Valley.

Zwiastun Stardew Valley
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, PS Vita, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Stardew Valley

2. Unravel

Unravel
Unravel

Na rynku pojawia się sporo wielkich produkcji, którymi zachwyca się cały świat. W tym wszystkim zapominamy czasem o mniejszych dziełach, również chwytających gracza za serce. Przykładem takiej gry jest Unravel, czyli barwna platformówka studia Coldwood Interactive.

Wcielamy się w uroczą maskotkę wykonaną z czerwonej włóczki, która przemierza pełen przeszkód świat, próbując przypomnieć sobie wszystkie chwile spędzone z rodziną.

Twórcy zastosowali tu bardzo ciekawe rozwiązanie. Jako iż Yarny (bo tak nazywa się nasz sympatyczny bohater) jest wykonany z włóczki, ta stale się rozwija. Jeżeli po drodze nam jej zabraknie, maskotka nie będzie mogła pójść dalej — oznacza to konieczność zawrócenia i znalezienia innego sposobu na pokonanie danego poziomu. Bohater może również związywać przedmioty czy zarzucać włóczkę, co pozwala przykładowo na wspinanie się lub wykonanie prowizorycznej trampoliny.

Oprawa graficzna jest niezwykle dopracowana pod każdym względem, zwierzęta wyglądają jak prawdziwe, tak samo zresztą, jak otaczający nas świat. Zdecydowanie wpływa to na odczucia płynące z rozgrywki.

Muzyka w tle również odgrywa bardzo ważną rolę, podkreśla klimat i nadaje całości niezwykłego charakteru. Mimo nieco baśniowej oprawy Unravel to doskonały przykład gry na nudę dla dorosłych, choć oczywiście młodsi gracze również mogą czerpać z tego tytułu wiele radości.

Zwiastun Unravel
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Unravel

3. Minecraft

Minecraft
Minecraft

Tej produkcji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Minecraft od momentu debiutu cieszy się niesłabnącą popularnością, która utrzymywana jest dzięki wielu aktualizacjom z nową zawartością, a także wachlarzowi modyfikacji tworzonych przez graczy.

Gra oferuje ogromny, otwarty świat i równie wielkie możliwości, od budowy małego domku lub uprawiania ogródka, przez konstruowanie zaawansowanych mechanizmów, po walkę z potworami czy eksplorację rozległych jaskiń. Każda mapa generowana jest proceduralnie, dlatego za każdym razem czekają na nas nowe miejsca oraz wyzwania.

Oprócz trybu przetrwania znajdziemy tu też bardziej nastawioną na kreatywność formę zabawy, w której nie musimy przejmować się głodem, zdrowiem ani potworami, za to dostajemy bezgraniczny dostęp do materiałów budowlanych i pełnego ekwipunku. Produkcja jest odpowiednia dla wszystkich grup odbiorców, dlatego stanowi doskonały przykład gry na nudę dla dziewczyn, chłopaków, dzieci oraz dorosłych w każdym wieku.

Zwiastun Minecraft
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Nintendo 3DS, Wii U, PS Vita, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Minecraft

4. Don’t Starve Together

Don't Starve Together
Don’t Starve Together

Don’t Starve zdobyło na tyle dużą popularność wśród graczy, że twórcy postanowili dać nam możliwość wspólnej zabawy z innymi. W ten sposób powstała gra multiplayer Don’t Starve Together, oferująca rozgrywkę dla maksymalnie sześciu osób (na serwerach dedykowanych może ich być więcej). Zaimplementowano tu praktycznie wszystkie mechaniki znane z wersji dla jednego gracza, z czego niektóre poddano lekkim modyfikacjom.

Cel gry jest prosty, musimy przetrwać. Otaczający nas świat pełen jest niebezpieczeństw, a zginąć możemy na wiele różnych sposobów.

Zmartwieniem gracza jest nie tylko głód, ale również kondycja psychiczna postaci, której zaniedbanie może skończyć się zabójczymi halucynacjami. Na swojej drodze spotkamy różnorodne zwierzęta i rośliny, ale też silnych, trudnych do pokonania przeciwników.

Mapa generowana jest proceduralnie, dzięki czemu za każdym razem możemy spodziewać się wyjątkowej przygody. Co ważne: nie ma przymusu grania z innymi ludźmi, równie dobrze możemy rozpocząć rozgrywkę w pojedynkę, jeśli mamy takie życzenie.

Warto również wspomnieć o możliwości konfiguracji świata przedstawionego podczas tworzenia go, przykładowo zwiększając ilość znajdowanego pożywienia i ograniczając pojawianie się przeciwników. Jeśli chodzi o świetne gry na nudę, Don’t Starve Together to zdecydowanie jedna z bardziej oryginalnych produkcji.

Zwiastun Don’t Starve Together
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,0/10

Kup Don’t Starve Together

5. Potion Craft

Potion Craft
Potion Craft

W wielu grach RPG mamy możliwość korzystania z mikstur, które mogą leczyć naszą postać lub ulepszać jej statystyki. W Potion Craft zmieniamy stronę „lady” — wcielamy się w sklepikarza produkującego własne mikstury i oferującego je klientom w potrzebie.

Do dyspozycji mamy całe wyposażenie niezbędne do warzenia eliksirów oraz liczne składniki, które musimy odpowiednio łączyć ze sobą w celu uzyskania zadowalającego efektu. Z klientami możemy się targować, a jednym z nich jest nawet pewien białowłosy jegomość, zaskakująco podobny do znanego Rzeźnika z Blaviken. Od czasu do czasu odwiedzać nas będą również kupcy oferujący nowe składniki.

Gra ma dosyć proste założenie, którym jest rozwijanie własnego biznesu alchemicznego. Początkowo będziemy umieli wykonywać tylko proste mikstury, ale z czasem nauczymy się odpowiednio wykorzystywać wszystkie składniki do produkcji silnych, a zarazem drogich eliksirów. Chcąc znaleźć fajne gry na nudę warto przyjrzeć się właśnie Potion Craft.

Zwiastun Potion Craft
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,1/10

Kup Potion Craft

6. Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2
Euro Truck Simulator 2

Jeden z kultowych przedstawicieli gier symulacyjnych, który cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Mowa o Euro Truck Simulator 2, gdzie wcielamy się w kierowcę ciężarówki, a naszym zadaniem jest rozwożenie wszelakiej maści towarów po Europie.

Pozornie gra może sprawiać wrażenie monotonnej, a wręcz nudnej. Ot, jedziemy ciężarówką przed siebie i nieustannie rozwozimy ładunki po różnych miejscach.

Nikt nie spodziewałby się, że tak prosta, powtarzalna czynność mogłaby w jakiś sposób sprawiać radość, a jednak. Rozgrywka potrafi być niezwykle satysfakcjonująca, a twórcy dbają o to, żeby jak najwierniej oddawała faktyczne wrażenia z jazdy ciężarówką.

Początkowo musimy realizować zlecenia dla innych firm, lecz z czasem możemy kupić własnego TIR-a, zmodyfikować go, a nawet nabyć do niego naczepę. Umożliwia to zarobienie większej ilości pieniędzy na rozkręcenie własnego przedsiębiorstwa transportowego, poszerzenie floty oraz zatrudnienie pracowników.

Mimo swojej prostoty, Euro Truck Simulator 2 potrafi wciągnąć na wiele godzin, a przy tym zrelaksować. Trzeba przyznać, iż mało które gry na nudę zapewniają tyle satysfakcji z pozornie nieskomplikowanych czynności.

Zwiastun Euro Truck Simulator 2
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Euro Truck Simulator 2

7. House Flipper

House Flipper
House Flipper

Kolejny przykład gry niepozornej, a jednak wciągającej jak bagno. W House Flipper wcielamy się w rolę inwestora-budowlańca, którego zadaniem jest przywracanie nieruchomości do stanu użyteczności. Będzie to od nas wymagało wyrzucania śmieci, malowania ścian, kładzenia płytek, kupowania mebli i wielu innych czynności.

Początkowo dysponujemy ograniczonym budżetem oraz dość prostymi narzędziami. Z czasem odblokowujemy ulepszenia, które pozwalają przykładowo na mniejsze zużycie farby czy szybsze czyszczenie zabrudzeń. Gra ma również dosyć rozbudowaną ofertę mebli i akcesoriów, co pozwala nam na wystrojenie wnętrza według własnych preferencji. Poszukując gry na nudę dla dorosłych, zdecydowanie warto przyjrzeć się tej produkcji.

Zwiastun House Flipper
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS, Android
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup House Flipper

8. Farming Simulator 2022

Farming Simulator 2022
Farming Simulator 2022

Farming Simulator 2022 to kolejna odsłona najpopularniejszego symulatora rolniczego. Mamy tu okazję wejść w skórę rolnika, a zadaniem gracza jest uprawa pól i rozwijanie swojego gospodarstwa. Do dyspozycji dostajemy wiele maszyn rolniczych oraz szeroki wybór nasion.

Największą nowością w tej odsłonie są pory roku — podczas każdej z nich zajmujemy się innymi rzeczami, jak chociażby przygotowaniem farmy na kolejny sezon. Oprócz uprawiania pól gracz może też parać się hodowlą zwierząt, a nawet leśnictwem.

Jak w każdej poprzedniej odsłonie, tak też w FS 22 twórcy zadbali o jak największą liczbę licencjonowanych pojazdów rolniczych. Dzięki temu gracz ma możliwość korzystania z ponad czterystu maszyn i narzędzi znanych producentów, takich jak John Deere, czy New Holland. Produkcja od GIANTS Software może przypaść do gustu osobom w każdym wieku, dlatego poszukując super gry na nudę dla dzieci i dorosłych, warto po nią sięgnąć.

Co dość ważne, tytuł zapewnia niemal nieskończone pokłady zabawy. Jeśli jednak jakimś sposobem znudzimy się podstawową zawartością, to szereg modów do Farming Simulator 22 może przywrócić radość z pielęgnowania naszego wirtualnego poletka na wiele godzin.

Zwiastun Farming Simulator 2022
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,4/10

Kup Farming Simulator 2022

9. Need For Speed Heat

Need for Speed Heat
Need For Speed Heat

Need For Speed Heat to kolejna odsłona bardzo popularnej serii gier wyścigowych. Trafiamy do Palm City, przypominającego Miami miasta, gdzie wyścigi samochodowe stały się normą. Fabuła opiera się o pomoc miłośnikom szybkiej jazdy w zdemaskowaniu skorumpowanych policjantów.

W Heat mamy możliwość ścigania się w dzień oraz w nocy, a gracz sam może wybrać, o której porze chce wyruszyć w miasto. W ciągu dnia bierzemy udział w legalnych wyścigach oraz wykonujemy specjalne wyzwania, w nocy zaś konkurujemy z innymi w nie do końca zgodnych z prawem zawodach. Dodatkowo po zmroku na ulice wyjeżdża skorumpowana policja, która za wszelką cenę będzie chciała nas dopaść.

Za zarobione w grze pieniądze będziemy mogli kupić jeden z wielu dostępnych pojazdów. Oprócz tego znajdziemy tu sporo części do tuningu optycznego, jak i mechanicznego, dzięki czemu każdy samochód można dostosować do własnych preferencji. Szukając fajnej gry na nudę, warto rzucić okiem na Need For Speed Heat.

Zwiastun Need For Speed Heat
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,6/10

Kup Need for Speed Heat

10. Car Mechanic Simulator 2021

Car Mechanic Simulator 2021
Car Mechanic Simulator 2021

Nie da się ukryć, że duża część symulatorów może posłużyć nam jako typowo casualowe produkcje. Mało jest jednak tytułów lepszych do grania „na luzie” niż Car Mechanic Simulator 2021. Wkręcanie śrubek, wymiana filtrów i płynów eksploatacyjnych, zmiana opon, rozkładanie silników na części pierwsze — czy może być coś bardziej relaksującego, zwłaszcza gdy nie dotyczy to naszego prawdziwego auta?

CMS 2021 spełnia wszystkie kryteria, by zasłużyć na miano najlepszej gry na nudę dla wszystkich grup odbiorców: nie wymaga żadnego przygotowania merytorycznego czy wprawy w sterowaniu, możemy w dowolnej chwili wskoczyć i wyskoczyć z centrum akcji (na przykład po przykręceniu dosłownie jednej części), a nawet 5 minut spędzonych w produkcji może obniżyć ciśnienie.

W trakcie rozgrywki wypełniamy kolejne zlecenia, zdobywamy fundusze i rozwijamy swój wirtualny warsztat. Do tego w omawianej części twórcy przygotowali także dodatkowe atrakcje jak renowacja starych aut czy branie udziału w zawodach sportowych. Typowa dla serii CMS jest też mnogość DLC, które mogą wydłużać zabawę w zasadzie w nieskończoność.

Zwiastun Car Mechanic Simulator 2021
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Car Mechanic Simulator 2021

11. Forza Horizon 5

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Forza Horizon 5 jest następną odsłoną kultowej serii arcade’owych gier samochodowych. W tej produkcji twórcy przenieśli akcję do Meksyku, oddając graczom do dyspozycji bardzo rozległy, otwarty świat, większy niż w którymkolwiek z prequeli. Pozostawili też system pór roku znany z czwartej części, choć uległ on delikatnym modyfikacjom.

Spotkamy tu mnóstwo samochodów z każdej kategorii, od klasycznych modeli, przez terenówki, a na hipersamochodach kończąc. Dostajemy też możliwość ich podrasowania — mechanika ta została ulepszona nieco względem poprzedniej edycji. Model jazdy jest niezobowiązujący, ale daje sporo frajdy.

W Meksyku czeka na nas wiele zróżnicowanych wyzwań, niezwykle widowiskowych i zarazem bardzo satysfakcjonujących. Poszukując ciekawej gry na nudę dla dzieci i dorosłych, warto przyjrzeć się Forzie Horizon 5, zwłaszcza że tytuł obecny jest w abonamencie Xbox Game Pass.

Wszystkich zainteresowanych kupnem growej subskrypcji Microsoftu zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika z tanimi sposobami na zakup Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Forza Horizon 5
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,7/10

Kup Forza Horizon 5

Najlepsze gry na nudę – podsumowanie

Tak oto dotarliśmy do końca naszego zestawienia prezentującego fajne gry na nudę. Wśród wymienionych produkcji znajdują się takie, które pozwalają na wspólną rozgrywkę ze znajomymi, ale nie brakuje również tych skierowanych do graczy wolących odprężyć się w samotności. Niezależnie od tego, czy znajdziemy na zabawę 5 minut, czy nasz czas nie jest w żaden sposób ograniczony, powyższe tytuły z pewnością zapewnią nam wiele miłych chwil.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Uncharted

A Wy wolicie poświęcać rozgrywce wiele godzin dziennie, szlifując przy tym swoje umiejętności, czy preferujecie jednak spokojniejsze tempo i relaks przy ulubionej produkcji? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.