Dziesiątki miliardów dolarów na budowę gamingowego przemysłu. Sensacyjne doniesienia z Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska Flaga

Arabia Saudyjska planuje przeznaczyć dziesiątki miliardów dolarów na budowę przemysłu gamingowego. Koncepcja zakłada przejęcie któregoś z wydawców gier oraz współpracę z firmami, w które dotychczas zainwestowano. Całe przedsięwzięcie budzi jednak wątpliwości zachodniego świata ze względu na podejście tego państwa do praw człowieka.

Arabia Saudyjska zainwestuje 38 miliardów dolarów w budowę przemysłu gamingowego

New: Inside Saudi company Savvy's $38b plan to make Saudi Arabia the next games industry hub. Takeaways:
– Savvy wants to work with companies PIF has taken large stakes in (i.e. Nintendo) to build out SA operations
– No more big-ticket esports acquisitions https://t.co/klgwMMIfqs

— Cecilia D'Anastasio (@cecianasta) April 3, 2023

New: Inside Saudi company Savvy's $38b plan to make Saudi Arabia the next games industry hub. Takeaways:
– Savvy wants to work with companies PIF has taken large stakes in (i.e. Nintendo) to build out SA operations
– No more big-ticket esports acquisitions https://t.co/klgwMMIfqs

— Cecilia D'Anastasio (@cecianasta) April 3, 2023

Opiewający na kwotę 38 miliardów dolarów plan Arabii Saudyjskiej na rozbudowę przemysłu gamingowego można nazwać dwutorowym. Jego szczegóły zostały dziś przedstawione przez Bloomberga.

W pierwszym przypadku chodzi o Savvy Gaming Group, czyli spółkę zależną od krajowego funduszu Public Investment Fund. Arabia Saudyjska chce poprzez nią współpracować z firmami, w które zainwestowała, aby wspólnie pracować nad wydawaniem gier, prowadzić ich biznes e-sportowy lub rozwijać razem nową markę.

Z drugiej strony Savvy zdecydowało ostatnio o odejściu od przedsięwzięć e-sportowych na rzecz tworzenia oraz wydawania gier. Firma założyła niedawno małe studio deweloperskie, a w jej planach jest przygotowanie najpierw gry mobilnej, a potem konsolowej.

Druga kwestia to przejęcie obecnie istniejącego na rynku wydawcy. Na ten cel planuje się przeznaczyć aż 13 miliardów dolarów.

Tak szerokie plany Arabii Saudyjskiej dotyczące branży gamingowej budzą poważne obawy zwłaszcza ze strony zachodnich graczy. Kraj ten „słynie” bowiem z łamania praw człowieka oraz dyskryminacji kobiet i społeczności LGBT.

Zobacz też: Sposoby na tani PS Plus

Jest to już kolejna wiadomość o sporych inwestycjach Arabii Saudyjskiej w biznes gamingowy. Według ostatnich założeń państwo to posiada 7,08% udziałów w Nintendo, co może sugerować, że Japończycy będą jednymi z tych, którym przedstawiona zostanie oferta współpracy w kwestii produkcji lub wydawania nowych tytułów.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.