Fortnite jest prawdziwą żyłą złota. Stworzona przez Epic Games produkcja przyciąga przed ekrany monitorów zarówno starszych, jak i młodszych graczy. Teraz okazuje się, że ich prawa zostały naruszone, a twórca gry w ramach ugody zapłaci ogromną karę.
Epic Games pozwane przez FTC. Twórcy Fortnite zgadzają się na ugodę i zapłacą gigantyczną karę finansową
Konkretna kwota może robić wrażenie, bo mowa tu o aż 520 milionach dolarów. Powodem do zapłacenia grzywny są skargi, które zostały wniesione przez FTC do amerykańskich sądów. Federalna Komisja Handlu twierdzi, że producent gry naruszył prawo ochrony prywatności dzieci oraz oszukiwał graczy, aby ci dokonywali niezamierzonych zakupów.
Dla podkreślenia kontekstu należy zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych istnieje prawo o nazwie COPPA, które ma chronić w internecie prywatność nieletnich do 13 roku życia. I właśnie na podstawie tego przepisu w jednej ze skarg wniesionych do sądu federalnego USA oskarżono Epic Games o zbieranie danych osobowych niepełnoletnich graczy Fortnite. Proceder odbywał się bez możliwej do zweryfikowania zgody rodziców i za ich niewiedzą.
Co więcej, lista zarzutów jest dużo dłuższa. Treść skargi obejmowała też umożliwienie dzieciom oraz nastolatkom dostępu do bezprawnej, domyślnie włączonej komunikacji głosowej oraz tekstowej. Ponadto według FTC firma Epic Games naraziła ich na ryzyko poprzez łączenie z nieznajomymi, co poskutkowało, że niektórzy byli narażeni na groźby, zastraszanie i psychologicznie traumatyzujące problemy, takie jak samobójstwo. Za to wszystko Epic zapłaci łącznie 275 milionów dolarów, co jest najwyższą w historii komisji karą w kwestii ochrony prawa prywatności.
Kolejne 245 milionów dolarów odszkodowania dotyczy następnego z pozwów Federalnej Komisji Handlu, który tym razem wniesiono do sądu administracyjnego. Chodzi tu o stosowaną przez Epic Games taktykę „ciemnych wzorców”, która polega na wciąganiu klientów w pułapki zakupowe, a następnie sprawianiu im trudności w anulowaniu zamówień. To największa w historii komisji ugoda co do walki z tą praktyką. Kwota trafi do poszkodowanych konsumentów.
Zobacz też: Najlepsze gry roguelike
Wygląda na to, że FTC ani myśli popuszczać producentom gier i elektroniki. Przekonał się o tym Microsoft, który także otrzymał swój pozew. Komisja chce zablokować przejęcie Activision Blizzard, co według niej doprowadziłoby do zyskania nieuczciwej przewagi na rynku przez obóz „Zielonych”.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.