Kraj UE wszczyna dochodzenie przeciwko Sony. Firma mogła „nadużywać dominującej pozycji na rynku konsol”

PlayStation UE

Microsoft nadal walczy o przejęcie Activision Blizzard. Dziś dowiedzieliśmy się, że transakcję zaakceptowano w Korei Południowej. Tymczasem niedawno okazało się też, że jedno z państw Unii Europejskiej postanowiło przyjrzeć się największemu przeciwnikowi całej tej umowy, czyli naturalnie Sony.

Rumunia poinformowała o dochodzeniu w sprawie możliwych nadużyć Sony na rynku konsol do gier

Sony PlayStation logo
Sony PlayStation

Rumuński Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował dziś dokument, w którym sprecyzował powody wszczęcia dochodzenia przeciwko Sony. Chodzi o możliwe „nadużywanie dominującej pozycji na rynku konsol do gier” za sprawą sprzedaży gier na konsole PlayStation wyłącznie poprzez PS Store oraz zakazanie konkurencyjnym sprzedawcom detalicznym obrotu kluczami aktywacyjnymi.

Jak tłumaczą Rumuni, takie praktyki ograniczają opcje zakupu gier kompatybilnych z konsolami wyprodukowanymi przez Sony, co z kolei doprowadza do wzrostu cen. Kolejnym skutkiem jest zniechęcenie rumuńskich deweloperów do tworzenia produkcji na PlayStation.

Konsole marki Sony PlayStation są preferowane przez rumuńskich graczy, według publicznych informacji, w Rumunii jest około 1,3 miliona użytkowników konsol do gier wideo i 127 studiów zajmujących się tworzeniem gier wideo, które mogłyby zostać dotknięte tą możliwą antykonkurencyjną praktyką Sony.

Rumuński Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zobacz też: Tablet do gier – najlepsze modele

Kup PlayStation 5

Na końcu dokumentu wspomniano też, że w celu dochodzenia przeprowadzono inspekcje w europejskich biurach Sony. Urzędnicy mieli tam zbierać informacje oraz dowody.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.