Czekasz na Baldur’s Gate 4 od Larian Studios? No to przestań — zaskakująca decyzja studia

Baldur's Gate 3

Baldur’s Gate 3 podbiło serca milionów graczy z całego świata, pokazując, że w dzisiejszych czasach da się zrobić świetnej jakości grę, która jest tak naprawdę owocem ciężkiej pracy i pasji deweloperów. Nie dziwi więc, że wiele osób spodziewało się, że Larian Studios prędzej czy później zasiądzie do prac nad DLC, albo czwartą odsłoną tego cyklu. Niestety, ale ostatnia wypowiedź Swena Vincke nie pozostawia złudzeń…

Swen Vincke potwierdza, że Larian Studios nie stworzy Baldur’s Gate 4

Podczas wczorajszego wydarzenia Game Developers Conference założyciel i kierownik Larian Studios — Swen Vincke — przyznał, że studio nie planuje wypuszczać żadnej nowej zawartości do Baldur’s Gate 3, a tym bardziej nie ma w planach tworzenia kolejnej odsłony cyklu. Belg przekazał, że jego firma zamierza całkowicie odejść od tworzenia gier na bazie Dungeons & Dragons, pozostawiając wszystko w rękach Wizards of the Coast oraz Hasbro.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Biorąc pod uwagę sukces, jakim okazała się najnowsza gra spod szyldu Baldur’s Gate, jest to ogromne zdziwienie, a wielu fanów zakładało, że prędzej czy później doczekamy się nowej zawartości lub kolejnej części tworzonej przez Larian. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze w grudniu 2023 roku spekulowano na ten temat, a epilog dodany do gry jakiś czas po premierze zdawał się jasno wskazywać na takie plany.

Swen Vincke postanowił na Twitterze/X dodać jeszcze kilka słów, które wyjaśniałyby motywacje, jakimi się kierował i przyznał, że nigdy nie był bardziej pewny strategii, jaka została obrana. Jednocześnie uważa, że to, co aktualnie przygotowuje Larian Studios może porwać graczy w równym stopniu, co trzecia odsłona „Wrót Baldura”.

Baldur's Gate 3 Minsc
Baldur’s Gate 3, Minsc

Wszystko to sprowokowało dyskusje na temat roli właśnie Wizards of the Coast i Hasbro. Nie brak głosów, które twierdzą, że to właśnie z powodu chciwości przedsiębiorstw Larian Studios nie zamierza kontynuować współpracy. Brak na to twardych dowodów, a raczej wątpliwe jest, aby Vincke miał publicznie ujawniać takie informacje.

Z jednej strony jest to wielka szkoda, bo Baldur’s Gate 3 okazał się świetnym powrotem znanej marki, a przecież w ramach Dungeons & Dragons nadal jest kilka IP, które zasługują na równie dobre kontynuacje (Icewind Dale czy Neverwinter). Nie można jednak zapomnieć, że brak powiązania z żadnym IP da „Larianom” nieskrępowane możliwości tworzenia świata oraz mechanik. Poza tym Belgowie mają w swoim portfolio serię Divnity, której rozwój teraz jest najbardziej prawdopodobny.

Źródło: IGN, Twitter/X: Swen Vincke

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.