Microsoft otrzyma wkrótce zgodę na przejęcie Activision Blizzard? CMA ma coraz mniejsze obiekcje

Microsoft Xbox + Activision Blizzard

Na początku lutego CMA opublikowało wstępny raport w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Brytyjscy urzędnicy stwierdzili wówczas, że wspomniana transakcja mogłaby negatywnie wpłynąć na klientów w Wielkiej Brytanii. Gigant z Redmond w międzyczasie podpisał jednak kilka umów, w tym m.in. z Nintendo oraz NVIDIĄ. Okazuje się, że zawarte porozumienia oraz inne kroki podjęte przez amerykańską firmę uspokoiły nieco CMA.

CMA opublikowało nowy raport w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft

activision blizzard microsoft
Activision Blizzard Microsoft

W nowym raporcie opublikowanym przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków z Wielkiej Brytanii poinformowano, że Microsoft dostarczył „znaczącą liczbę dowodów” w odpowiedzi na wstępne ustalenia brytyjskich urzędników. Po ich „dokładnym rozważeniu” CMA stwierdziło natomiast, że przejęcie Activision Blizzard przez amerykańską firmę „nie spowoduje znacznego zmniejszenia konkurencji” na rynku gier na konsole w Wielkiej Brytanii.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków z Wielkiej Brytanii obawiał się wcześniej, że Microsoft zamierza ograniczyć dostęp do Call of Duty i udostępniać gry ze wspomnianej serii wyłącznie na PC i konsolach Xbox. Urzędnicy uważali bowiem, że taka strategia byłaby korzystna dla amerykańskiej firmy.

Nowe dane udowodniły natomiast, że wspomniana decyzja przyniosłaby „znaczne straty w każdym prawdopodobnym scenariuszu”. Urząd ds. Konkurencji i Rynków z Wielkiej Brytanii uważa, że w tej sytuacji Microsoft będzie miał motywację, aby kontynuować wydawanie gier z serii Call of Duty na konsolach PlayStation również po sfinalizowaniu transakcji.

Zobacz też: Najlepsze monitory do 1000 zł

CMA nie wydało jednak jeszcze zgody na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Najbliższy miesiąc Urząd ds. Konkurencji i Rynków z Wielkiej Brytanii spędzi bowiem na badaniu ustaleń dotyczących konkurencji w zakresie grania w chmurze. Ostateczna decyzja brytyjskich urzędników w sprawie wspomnianej transakcji zostanie przedstawiona 26 kwietnia 2023 roku.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.