Microsoft odpowiada na zarzuty CMA dot. przejęcia Activision Blizzard! Firma podkreśliła dominację PlayStation

Xbox + Activision Blizzard

Nie tak dawno temu brytyjski urząd wyraził swoje obawy w kwestii przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Nieco później amerykański gigant odniósł się do zarzutów, lecz CMA pozostawało niewzruszone. Teraz Microsoft po raz kolejny odpowiedział na najnowsze zarzuty i zrobił to w taki sposób, aby wyraźnie podkreślić, że obecnie to Sony jest branżowym liderem.

Microsoft podkreśla dominację Sony w branży konsol

Activision Blizzard
Activision Blizzard

Spór o Activision Blizzard trwa w najlepsze. Ostatnio brytyjskie CMA wyraziło obawy, że przejęcie wydawcy przez Microsoft mogłoby niekorzystnie wpłynąć na możliwości konkurowania innych firm z branży, a zwłaszcza Sony. Dzisiaj Amerykanie odnieśli się do tego, wytykając angielskim urzędnikom, że ich obawy są nieuzasadnione z następujących powodów:

  1. Sony PlayStation jest największą konsolową marką od ponad 20 lat, z bazą ponad 150 milionów aktywnych konsol, czyniąc ją większą niż Nintendo i ponad dwukrotnie większą niż Xbox.
  2. Sony angażuje się dzisiaj w działania, które odzwierciedlają siłę marki w branży gier konsolowych, podnosząc ceny swoich konsol bez obaw o utratę udziału w rynku.
  3. Sugestia, że stały lider rynku, posiadający wyraźną i trwałą siłę rynkową, może zostać wykluczony z rynku przez trzeciego co do wielkości dostawcę w wyniku utraty dostępu do jednego tytułu [w domyśle Call of Duty], nie jest wiarygodna. Na samym PlayStation dostępne jest ponad 4000 gier.
  4. Dowody pokazują, że miesięczna liczba aktywnych użytkowników PlayStation („MAU”) grających w Call of Duty nie jest wystarczająco istotna. Nawet bez tych wszystkich graczy (wysoce nieprawdopodobny wynik hipotetycznej strategii wykluczenia), baza graczy PlayStation nadal pozostałaby znacznie większa od Xboxa.
  5. Od czasu ogłoszenia transakcji Sony nabyło kilka studiów gier – w tym Bungie, twórcę popularnego Destiny 2, Haven Studios, Lasengle i Savage Games – oraz mniejszościowy udział w From Software – twórcy największej gry roku 2022, Elden Ring (między innymi przebojowymi grami). Uzupełnia to istniejący mniejszościowy udział Sony w Epic Games – wydawcy Fortnite, bogaty katalog gier własnych oraz obszerne portfolio ekskluzywnych umów z wydawcami zewnętrznymi. W 2021 roku na PlayStation pojawiło się ponad 280 ekskluzywnych tytułów własnych i zewnętrznych, czyli prawie pięć razy więcej niż na Xboxie.

Przeczytaj też: Router do domu – jaki kupić?

Trzeba uczciwe przyznać, że Microsoft celnie wypunktował zarzuty CMA, prezentując mocne argumenty. To jednak nie koniec batalii, ponieważ Brytyjczycy z pewnością przygotują swoją odpowiedź. Kiedy na światło dzienne wyjdą nowe informacje w sprawie transakcji przejęcia Activision Blizzard, to na pewno o nich napiszemy.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.