[Akt.] Zaprezentowano nowe PlayStation Plus. Co oferuje odpowiedź Sony na Xbox Game Pass?

Nowe PlayStation Plus i Xbox Game Pass

Sony właśnie zaprezentowało odświeżone PS Plus, którego pełna nazwa w podstawowej wersji brzmi teraz PlayStation Plus Essential. Od dłuższego czasu było wiadome, że Japończycy szykują odpowiedź na Xbox Game Pass, ale dopiero teraz firma zdecydowała się ujawnić swojego asa w rękawie. Co i za ile oferuje nowe PlayStation Plus oraz czy Microsoft ma się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w dalszej części tekstu.

Nowe PlayStation Plus w czterech wersjach — Sony startuje ze swoim Game Passem

Nowe PlayStation Plus
Nowe PlayStation Plus

Na blogu PlayStation opublikowano obszerną zapowiedź nowej usługi PlayStation Plus, która zacznie być wdrażana w czerwcu — najpierw w Azji, potem Ameryce Północnej, Europie i pozostałych zakątkach światach. Dotychczas subskrypcja była bezpośrednim odpowiednikiem Xbox Live Gold od Microsoftu, ale teraz — w droższych wersjach — stanie się pełnoprawnym konkurentem Game Passa.

A skoro o droższych wersjach mowa, to subskrypcja Sony będzie dostępna w czterech wydaniach: PlayStation Plus Essential, PlayStation Plus Extra, PlayStation Plus Premium i PlayStation Plus Deluxe. Co zaoferuje każde z nich? Zacznijmy od początku.

PlayStation Plus Essential – co oferuje?

PlayStation Plus Essential to „stare” PlayStation Plus, ale pod nową nazwą. Wszystko zostaje po staremu — subskrypcja w dalszym ciągu zapewni tylko następujące benefity:

 • Dwie gry za darmo każdego miesiąca
 • Możliwość grania w gry wieloosobowe
 • Ekskluzywne zniżki w PlayStation Store
 • Miejsce w chmurze na zapisy gier

Cena nie ulegnie zmianie — za miesiąc zapłacimy 37 zł, za kwartał 100 zł, a za rok 240 zł.

PlayStation Plus Extra – co oferuje?

PlayStation Plus Extra to już pełnoprawna odpowiedź Sony na Xbox Game Pass. Subskrypcja zaoferuje:

 • Wszystkie benefity z PlayStation Plus Essential
 • Dostęp do biblioteki do 400 gier na PlayStation 4 i PlayStation 5 — zarówno od PlayStation Studios, jak i firm trzecich. Gry będzie można pobierać, natomiast na premierę usługa Sony zapewni m.in. poniższe gry:
  • Death Stranding
  • God of War
  • Marvel’s Spider-Man
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  • Mortal Kombat 11
  • Returnal

Europejskie ceny PlayStation Plus Extra prezentują się następująco: €13.99 miesięcznie, €39.99 kwartalnie, €99.99 rocznie. Na razie nie wiadomo, ile za ten abonament przyjdzie nam zapłacić w Polsce.

PlayStation Plus Premium – co oferuje?

PlayStation Plus Premium to alternatywa Sony dla Xbox Game Pass Ultimate, czyli najdroższej wersji subskrypcji Microsoftu. Oto, co zaoferuje ta wersja abonamentu:

 • Wszystkie benefity z PlayStation Plus Essential i PlayStation Plus Extra
 • Dodatkowy dostęp do nawet 340 gier:
  • Wybranych tytułów z PlayStation 3 w chmurze
  • Wybranych tytułów z PlayStation, PlayStation 2 i PSP do pobrania oraz w chmurze
 • Ograniczone czasowo wersje próbne wybranych gier
 • Możliwość strumieniowania gier z PlayStation, PlayStation 2, PSP i PlayStation 4 w chmurze, ale tylko na rynkach, gdzie PlayStation Now jest obecnie dostępne. Strumienowanie będzie możliwe na PlayStation 4, PlayStation 5 oraz komputerach PC

Europejskie ceny PlayStation Plus Premium wyglądają tak: €16.99 miesięcznie, €49.99 kwartalnie, €119.99 rocznie. PS Plus Premium nie będzie dostępne w Polsce — ten wariant zastąpi u nas subskrypcja opisana poniżej, czyli PlayStation Plus Deluxe. Niewykluczone jednak, że tylko tymczasowo, bo Sony poinformowało, że z czasem planuje wprowadzić strumieniowanie w chmurze na kolejnych rynkach.

Aktualizacja – 22.04.2022, 19:17

Sony poinformowało, że PS Plus Premium jednak będzie dostępne w Polsce na premierę.

PlayStation Plus Deluxe – co oferuje?

PlayStation Plus Deluxe to w zasadzie PlayStation Plus Premium, ale pozbawione możliwości strumieniowania gier w chmurze. Z uwagi na fakt, że PlayStation Now jest niedostępne w Polsce, to w naszym kraju właśnie ten abonament będzie tym „najlepszym”. Oto jego benefity:

 • Wszystkie benefity z PlayStation Plus Essential i PlayStation Plus Extra
 • Dodatkowy dostęp do wybranych gier z PlayStation, PlayStation 2 i PSP, które będzie można pobierać
 • Ograniczone czasowo wersje próbne wybranych gier

Ceny PlayStation Plus Deluxe będą uzależnione od regionu i zarazem niższe od planu Premium. Niestety na razie to wszystko, co na ten temat wiemy.

Koniec PlayStation Now

PlayStation Now jest (a wkrótce było) usługą pozwalającą na strumieniowanie gier w chmurze na PlayStation 4, PlayStation 5 oraz komputerach PC. Wraz z momentem startu nowego PlayStation Plus, „samodzielne” PlayStation Now zakończy swój żywot i stanie się częścią wybranych planów odświeżonej usługi.

Obecni użytkownicy PlayStation Now zostaną przeniesieni na PlayStation Plus Premium bez żadnych dodatkowych kosztów.

Nowe PlayStation Plus kontra Xbox Game Pass

Nowe plany PlayStation Plus z pewnością będą cieszyły się sporą popularnością wśród graczy PlayStation, ale w bezpośrednim porównaniu do Xbox Game Pass, odpowiedź Sony wypada nieco blado.

PlayStation Plus
PlayStation Plus

Po pierwszej, ceny. Weźmy za przykład PlayStation Plus Premium, czyli alternatywę dla Xbox Game Pass Ultimate. Sony życzy sobie za swoją subskrypcję aż €16,99 miesięcznie, natomiast Microsoft „woła” jedynie €12,99 za miesiąc (ceny XGPU w innych krajach można szybko podejrzeć na XGPU.deals). Co prawda plan Sony będzie można kupić taniej, płacąc z góry za cały rok, ale dla wielu taki jednorazowy wydatek będzie po prostu zbyt duży.

Idąc dalej, do żadnego z nowych planów PlayStation Plus nie będą trafiać gry od PlayStation Studios na premierę. W przypadku Xbox Game Pass sytuacja wygląda zgoła inaczej, bo każda gra od Xbox Game Studios ląduje w subskrypcji już pierwszego dnia.

Biblioteka Xbox Game Pass powiększa się regularnie, natomiast nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja w przypadku PlayStation Plus Extra, PlayStation Plus Premium czy PlayStation Plus Deluxe. Sony nie poinformowało bowiem, czy będzie (i jeżeli tak, to jak często) uzupełniać katalog swoich abonamentów o nowe gry. Możemy jednak założyć, że nowe produkcje będą się pojawiać, ale raczej nie w takiej częstotliwości, jak robi to Microsoft. Nie jest bowiem tajemnicą, że budżet Sony nijak ma się do grubości portfela Amerykanów.

„Do 400 gier” na start usługi robi wrażenie, natomiast poza kilkoma wyjątkami wymienionymi powyżej, nie wiadomo, jakich tytułów się spodziewać.

Xbox Game Pass
Xbox Game Pass

Jakby tego było mało, w naszym kraju Sony nie będzie miało bezpośredniej odpowiedzi na Xbox Game Pass Ultimate, bo plan PlayStation Plus Premium, który pozwala także na strumieniowanie gier w chmurze, nie będzie dostępny w Polsce. Tu warto się na chwilę zatrzymać, bo to oznacza, że na start dostaniemy dostęp do maksymalnie 400 gier — pozostałe „do 340 produkcji” z tego planu przejdzie nam koło nosa. Z czasem zapewne sytuacja się zmieni, bo Sony wspomniało, że chce udostępnić możliwość grania w chmurze na kolejnych rynkach, ale nie wiadomo, jak długo przyjdzie nam czekać, o ile firma nie zdecyduje się całkowicie nas pominąć.

Przeczytaj też: Tani Xbox Game Pass Ultimate z VPN-em

Podsumowując: nowe plany PlayStation Plus wyglądają obiecująco, choć nieco ubogo w stosunku do Game Passa. Microsoft oferuje po prostu więcej za mniej, a do tego ma znacznie większe możliwości dalszego rozwoju, bo dysponuje nieporównywalnie większym budżetem niż Sony. A wy co sądzicie o nowej odsłonie PlayStation Plus jako odpowiedzi na Xbox Game Pass? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.