PlayStation bije Xboxa na głowę w Europie. UE tłumaczy powód decyzji ws. przejęcia Activision Blizzard

Xbox PlayStation UE

Zgoda UE na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zdziwiła sporo osób ze środowiska. Wszakże to właśnie unijni regulatorzy wydawali się mieć w przeszłości najostrzejsze poglądy w kwestiach korporacji oraz monopolizacji. Jak jednak wytłumaczyła wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, powód pozytywnej dla „Zielonych” decyzji leży w podziale udziału konsol na europejskiej części rynku.

KE: PlayStation sprzedaje się w Europie 4 razy lepiej niż Xbox

Xbox PlayStation Call of Duty
Xbox i PlayStation

Jednym z powodów „klepnięcia” wartego 69 miliardów dolarów przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft w Unii Europejskiej była liczba sprzedanych konsol Xbox i PlayStation w Europie. Tak przynajmniej można odebrać ostatnie słowa wiceprzewodniczącej KE Margrethe Vestager.

Ogólny udział w rynku Microsoftu i Activision był generalnie niski w Europie. Dopiero gdy spojrzymy na konkretne segmenty, takie jak strzelanki, osiągamy poziom powyżej 20%

A jeśli chodzi o konsole, Sony sprzedaje około czterech razy więcej PlayStation niż Microsoft Xboxów. W tym kontekście nie sądziliśmy, by fuzja stanowiła problem wertykalny.

Margrethe Vestager

Należy zaznaczyć, że Vestager nie sprecyzowała metodyki obliczania sprzedaży. Nie wspomniała też, które konkretnie generacje nią objęto.

Możemy jednak śmiało przyjąć, że brano pod uwagę wyłącznie czasy najnowsze. Najprawdopodobniej podliczono więc liczbę konsol sprzedanych od czasu wydania PS4 oraz Xboxa One.

Zobacz też: Ranking kamer samochodowych

Jeżeli chodzi o oficjalne dane od producentów, to ostatni raport finansowy Sony rzeczywiście donosi o świetnych wynikach PS5 na całym świecie. Ze sprawozdania Microsoftu możemy się natomiast dowiedzieć, że Xbox nie sprzedaje się najlepiej, ale za to zarabia ogromne kwoty na usługach.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.