Unia Europejska przyjrzy się przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft. Regulatorzy przepytują konkurencję

Activision Blizzard

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft nadal wzbudza swoje emocje. Po tym, jak gigant z Redmont został z powodu całej sprawy pozwany przez fanów, do gry ponownie włączyła się Unia Europejska. Jej regulatorzy postanowili sprawdzić nastroje dotyczące tego zakupu wśród pozostałych firm działających w branży.

Unijni regulatorzy sprawdzają, co branża sądzi o przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft

Microsoft Xbox + Activision Blizzard
Xbox + Activision Blizzard

Do dokumentów potwierdzających działania urzędników dotarł Reuters. Agencja prasowa donosi, że regulatorzy antymonopolowi Unii Europejskiej przesłali firmom działającym w branży gamingowej liczący 91 stron kwestionariusz. Jego zawartość pyta adresatów o opinie dotyczące przewagi, którą Microsoft mógłby uzyskać po sfinalizowaniu transakcji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Proszę określić, jaką według Państwa strategię lub strategie częściowej wyłączności byłby w stanie wdrożyć Microsoft w odniesieniu do gier konsolowych Activision Blizzard po przejęciu tej firmy.

Jedno z zagadnień padających w kwestionariuszu przesłanym wybranym firmom

Dokument został przesłany podmiotom zajmującym się różną działalnością w obrębie gier komputerowych i technologii: dostawcom konsol oraz systemów operacyjnych, wydawcom, deweloperom i dystrybutorom.

Unia chce wiedzieć, czy przejęcie jednego z największych producentów gier wpłynęłoby na pogorszenie jakości lub interoperacyjności jego produktów dostarczanych na urządzenia konkurencyjne w stosunku do Xboxa. Urzędnicy pytają również, czy istniałaby możliwość, aby Microsoft zaczął publikować przejęte tytuły tylko na własnych konsolach.

Osobny akapit poświęcono Call of Duty. Jednym z głównych zmartwień Sony była potencjalna utrata serii popularnych strzelanek na konsolach PlayStation. Na nic zdały się próby Microsoftu, aby zawrzeć z japońską firmą 10-letnią umowę wydawniczą franczyzy. Teraz obawom tym przygląda się UE, która w ankiecie pyta o główne alternatywy wydawanych przez Activision Blizzard strzelanek. Chce też poznać wady i zalety dystrybuowania danej gry wyłącznie na jednej konsoli.

Zobacz też: Najlepsze gry akcji

Co ciekawe, Unia prawdopodobnie chce też zatroszczyć się o mniej popularne systemy operacyjne. Sprawdza, czy według dostawców z technicznego punktu widzenia Microsoft będzie miał opcję zablokowania kompatybilności gier Activision z systemami innymi niż Windows. Sam Microsoft stwierdził, że współpracuje z Komisją Europejską, aby pomóc wyjaśnić wszystkie obawy rynku związane z umową.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2267 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.