Specyfikacja PS5 Pro sugeruje ogromny wzrost wydajności! Nowe wieści o kolejnej konsoli Sony

PS5 Pro

Długo nie trzeba było czekać na nowe informacje dotyczące PS5 Pro, które okazuje się jednym z popularniejszych tematów dla wielu graczy z całego świata. Dziś rano informowaliśmy, że Sony usunęło materiał jednego z twórców, który ujawnił specyfikację nadchodzącej konsoli. Teraz zaś z tymi samymi wieściami podzielił się popularny serwis The Verge.

Spory wzrost mocy GPU i drobna korekta wydajności procesora w PS5 Pro

PlayStation 5 SoC AMD
Procesor PS5

Z ujawnienie domniemanej specyfikacji PS5 Pro odpowiada sam Tom Warren, który na łamach serwisu The Verge postanowił ujawnić, co takiego może szykować dla graczy Sony. Model Trinity (bo taka ma być nazwa kodowa tego modelu) ma według dokumentów wewnętrznych Sony oferować układ graficzny wydajniejszy o około 45% względem modelu podstawowego. Dodatkowo sam układ ma być znacznie większy i korzystać z szybszych pamięci, aby usprawnić dodatkowo działanie ray tracingu w grach. Zresztą sama technologia śledzenia promieni także ma bazować na nieco nowszych architekturach.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Znacznie mniejszych zmian doczeka się procesor, który ma być wydajniejszy jedynie o około 10% względem standardowego modelu. Wszystko za sprawą dodatkowego trybu, który ma umożliwiać przetaktowanie procesora z 3,5 do 3,86 Ghz. W tym przypadku jednak deweloperzy mają mieć możliwość wyboru, czy ich gra działać będzie na zwykłych lub podkręconych zegarach.

Ewentualne przetaktowania procesora na wyższe wartości ma skutkować także obniżeniem wydajności GPU o około 1,5%. Wszystko ma być efektem odgórnie przydzielanej mocy, która dostarczana będzie do podzespołów.

Szybsza pamięć operacyjna i PlayStation Super Resolution w PS5 Pro

PS5 Pro
PS5 Pro

Zmian doczeka się nie tylko GPU czy procesor, ale też pamięć masowa. Tutaj mowa o zwiększeniu przepustowości z 448 GB/s do nawet 576 GB/s. Stanowi to wzrost o 28%, choć tutaj wartości te mogą zostać jeszcze powiększone. Sam rozmiar pamięci RAM ma być zwiększony z 12,5 GB, które jest w modelu podstawowym do 13,7 GB. Oznacza to, że Sony oddało do dyspozycji 1,2 GB, a przy takich wartościach to całkiem sporo.

Większa liczba pamięci operacyjnej oraz zwiększona przepustowość ma znaleźć dodatkowe zastosowanie w dosyć ambitnej technologi, jaką jest PlayStation Super Resolution (PSSR). Rzekoma odpowiedź japońskiego giganta na NVIDIA DLSS ma oferować nie tylko więcej FPS, ale także lepszą jakość obrazu, co może zwiastować niemałe przetasowanie, jeśli kiedykolwiek zostałoby to udostępnione poza architekturą systemów Sony.

Według dokumentów, do których dotarł Tom Warren, japońscy inżynierowie na potrzeby tego rozwiązania opracowali „niestandardową architekturę uczenia maszynowego, która ma obsługiwać 300 TERAflops” w przypadku obliczeń 8-bitowych. Idąc dalej, w zapiskach można przeczytać, że PSSR ma od razu mieć pełną obsługę HDR, a skalowanie obrazu z 1080p do 4K ma wiązać się z opóźnieniem na poziomie 2 ms. Firma jednak ma ambicję usprawniać tę technologię i ma dążyć do osiągnięcia 8K i maksymalnego zniwelowania opóźnienia.

Prognozowana premiera PS5 Pro

PS5 Pro
PS5 Pro

Nie ma co ukrywać, jeśli Tom Warren dotarł do autentycznych dokumentów Sony i rzeczywiście PS5 Pro zadebiutuje w takim wydaniu, to będziemy mogli powiedzieć o prawdziwym skoku wydajnościowym względem podstawowego modelu. Możliwe jednak, że w doniesieniach tych jest ziarno prawdy, bo wiele elementów pokrywa się z informacjami, które jakiś czas temu przekazywał Tom Henderson z redakcji Insider Gaming.

Kiedy więc możemy spodziewać się premiery takiej bestii wydajnościowej? Tutaj dziennikarz twierdzi, że wiele zależeć będzie od samych deweloperów. Jeśli programiści zdołają przygotować wersje kompatybilne z nową konsolą na czas, to debiut powinien nastąpić w „okresie świątecznym 2024”. Byłaby to mocarna końcówka roku dla Japończyków, choć oczywiście tego nie można być w stu procentach pewnym.

Na koniec warto powtórzyć to jeszcze raz i powtarzać jak mantrę za każdym razem, gdy mowa o przeciekach. To nie są potwierdzone informacje i do momentu oficjalnego komunikatu ze strony Sony należy traktować je z dużą dozą ostrożności. Przeszłość nie raz nauczyła nas, że tego rodzaju informacje mogą zestarzeć się bardzo źle i to w bardzo szybko.

Źródło: The Verge

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.