Specyfikacja PS5 Pro znów wyciekła! Nowa wersja PlayStation 5 ma być prawdziwą bestią

PlayStation 5

Jakiś czas temu na rynku zadebiutowała nowa wersja PlayStation 5 – Slim. Chociaż wielu graczy wyczekuje z niecierpliwością na informacje o PS5 Pro, Sony wciąż nie zapowiedziało oficjalnie takiej wersji konsoli. Niemniej do sieci wyciekły kolejne szczegóły na temat specyfikacji urządzenia, które może okazać się prawdziwą bestią.

Do sieci kolejny raz wyciekła specyfikacja PS5 Pro. Konsola ma zapewnić nawet 60% wzrost wydajności

PlayStation 5
PlayStation 5

Jak podaje Wccftech, na forum ResetEra wyciekły kolejne szczegóły i specyfikacja PS5 Pro. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień urządzenie może oferować aż 60% wyższą wydajność niż pierwotny model PlayStation 5. Ponadto ma również zapewnić dwukrotnie lepszy ray tracing, na czym szczególnie chce skupić się Sony.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednak przejdźmy do konkretów. Zgodnie z podanymi informacjami, PS5 Pro ma zachować architekturę procesora Zen2. To ma zapewnić pełną kompatybilność z PlayStation 5. Częstotliwość będzie dynamiczna, osiągając maksymalnie 4,4 GHz. Układ zostanie wyposażony w 64 KB pamięci podręcznej L1 na każdy rdzeń, 512 KB pamięci podręcznej L2 na rdzeń oraz 8 MB wspólną pamięć L3 (4 MB na każdy CCX).

Architektura procesora graficznego to RDNA3, ale wykorzystuje funkcje w zakresie śledzenia promieni z RDNA4. Przechodzenie przez BVH będzie realizowane poprzez dedykowany sprzęt do ray tracingu, zamiast całkowicie polegać na shaderach. Planowana częstotliwość procesora graficznego ma wynosić 2,0 GHz. PS5 Pro będzie także wyposażone w 16 GB pamięci GDDR6 o prędkości 18 GB/s, z 256-bitową magistralą pamięci i przepustowością 576 GB/s.

Jednostka NPU XDNA2 zostanie natomiast wykorzystana do przyspieszenia techniki skalowania w górę opracowanej przez Sony. Będzie to kluczowy element w PS5 Pro, analogiczny do tego, jak renderowanie szachownicy na PS4 Pro. Sony stawia sobie za cel uzyskanie tymczasowo stabilnego, przeskalowanego obrazu w 4K z częstotliwością ponad 30 fps.

Zobacz też: Gry multiplayer na telefon

Na zakończenie warto zaznaczyć, że według przecieków PlayStation 5 Pro ma zadebiutować w listopadzie 2024 roku. Jeżeli chodzi o dzisiaj omawiany wyciek, Tom Henderson, ceniony informator branżowy i dziennikarz, nie chciał komentować sytuacji. Wspomniał jednak, że deweloperzy posiadają już devkity PS5 Pro, a Sony przewiduje, że pełna specyfikacja może zostać ujawniona w tym miesiącu. Warto także pamiętać, że oficjalnie żadna z powyższych informacji nie została jeszcze potwierdzona.

Źródło: Wccftech, Twitter

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.