Najlepsze gry multiplayer na telefon. TOP 10 wieloosobowych produkcji na smartfony

Najlepsze gry multiplayer na telefon

Czasy, w których cieszyć się grami mogliśmy tylko przed komputerem lub stacjonarną konsolą już dawno minęły. Obecnie dostępne jest prawdziwe zatrzęsienie godnych uwagi tytułów na smartfony i tablety, wliczając w to także te pozwalające na wspólną zabawę z innymi graczami.

Wybraliśmy 10 angażujących, mobilnych produkcji na urządzenia z systemami Android oraz iOS, dzięki którym możliwa jest rozgrywka między użytkownikami nawet z dwóch różnych „końców” świata. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem przedstawiającym najlepsze gry multiplayer na telefon!

Najlepsze gry multiplayer na telefon

Jak już zostało napomknięte, aby cieszyć się pełnoprawnymi produkcjami, nie musimy ograniczać się do rozgrywki na PC-tach lub konsolach. Obecnie na urządzeniach z systemami Android i iOS uruchomimy wiele produkcji, które nie tylko nie ustępują „dużym” tytułom, ale niejednokrotnie stanowią ich wierną, mobilną adaptację.

Bez większych problemów na naszych smartfonach czy tabletach możemy znaleźć zatem znaleźć MMORPG z krwi i kości, przygodówki akcji w otwartym świecie, a nawet sieciowe strzelanki. Co prawda jeszcze nie uświadczymy hitów pokroju serii Uncharted lub Starfield, jednak gry multiplayer na telefon w ostatnich latach przeszły długą drogę zmieniając się niemal nie do poznania.

Na naszej liście znalazły się zarówno pozycje dla fanów kooperacji, jak i te, które przypadną do gustu osobom preferującym rywalizację. Co najważniejsze — wszystkie gry w niniejszym zestawieniu umieszczone zostały w losowej kolejności, a zajmowane przez nie pozycje w żaden sposób nie rzutują na ocenę. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do lektury!

1. Genshin Impact

Genshin Impact
Genshin Impact

Genshin Impact to ogromnych rozmiarów gra przygodowa osadzona w bajkowym, otwartym świecie. Głównym bohaterem opisywanej produkcji jest Traveler, jednak w trakcie zabawy kierujemy nie tylko jego (lub jej) poczynaniami, ale także trójki towarzyszy, pomiędzy którymi płynnie przełączamy się w trakcie zabawy.

Dzieło MiHoYo oferuje multum aktywności do wykonania — od swobodnej eksploracji pięknej, stylizowanej na anime krainy Teyvat, przez wykonywanie zleceń i zadań pobocznych, aż po walki z nierzadko imponujących rozmiarów bossami. Produkcja zawiera także wciągający wątek fabularny, ale co najważniejsze: wszystkim tym możemy cieszyć się w towarzystwie znajomych, jako że Genshin Impact oferuje tryb sieciowej kooperacji. Dla osób szukających ciekawej gry multiplayer na telefon — pozycja godna uwagi.

Zwiastun Genshin Impact
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 4,7/10

Skąd pobrać Genshin Impact

2. Magic: The Gathering Arena

Magic: The Gathering Arena
Magic: The Gathering Arena

Magic: The Gathering Arena to cyfrowa adaptacja niezwykle popularnej kolekcjonerskiej gry karcianej. Dzięki niej możemy „machnąć” partyjkę „Magica” niezależnie od tego, czy akurat jesteśmy w domowym zaciszu, komunikacji miejskiej, czy też w pracy. W ramach Magic: The Gathering Arena zbieramy karty z wielu rozszerzeń, a kolejne dodawane są na bieżąco wraz z premierami swoich fizycznych odpowiedników.

Na brak zawartości nie ma więc co narzekać, a wręcz przeciwnie — mnogość możliwych sposobów na skonstruowanie talii może początkowo okazać się nieco przytłaczająca. Nie ma jednak powodów do obaw, jako że rozbudowane samouczki objaśniają zasady rozgrywki i sprawiają, że dość szybko jesteśmy w stanie mierzyć się z innymi graczami. Jeśli interesują nas fajne gry multiplayer na telefon, a ponadto mamy zacięcie do karcianek, z pewnością powinniśmy dać szansę Magic: The Gathering Arena.

Zwiastun Magic: The Gathering Arena
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): brak

Skąd pobrać Magic: The Gathering Arena

3. RuneScape

RuneScape
RuneScape

Tym razem gratka dla fanów gatunku MMORPG, których jednocześnie interesują najlepsze gry multiplayer na telefon. RuneScape pozwala nam wkroczyć do świata fantasy pełnego innych graczy, a wszystko to za pośrednictwem urządzeń przez wielu z nas noszonych na co dzień w kieszeni.

RuneScape to jednak nie tylko walka z komputerowymi przeciwnikami i rozwijanie profesji, ale przede wszystkim ogromna społeczność. Jeśli czujemy się nieco samotni podczas przemierzania Gielinoru, możemy dołączyć do jednego z klanów oraz nawiązać nowe znajomości lub też zaprosić do wspólnej rozgrywki paczkę naszych przyjaciół. Bez wątpienia jest to produkcja, przy której można spędzić wiele godzin angażującej zabawy.

Zwiastun RuneScape
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): brak

Skąd pobrać RuneScape

4. Teamfight Tactics

Teamfight Tactics
Teamfight Tactics

Nie wszystkie najlepsze gry multiplayer na telefon muszą wymagać od nas wyjątkowej zręczności. Teamfight Tactics to przedstawiciel gatunku o wymownej nazwie auto battler. W produkcji Riot Games postaci wchodzące w skład skompletowanej przez nas drużyny walczą z zawodnikami wystawianymi przez innych graczy, jednak na przebieg samych starć bezpośrednio wpływu nie mamy.

Sednem rozgrywki jest dobór odpowiedniej taktyki, rozsądne dysponowanie posiadaną gotówką oraz formowanie oddziału złożonego z postaci przynależących do różnych klas i frakcji. Naszym zadaniem jest przetrwanie jak najdłużej, a konkurować będziemy z siedmioma innymi uczestnikami gry. Teamfight Tactics to tytuł, którego zasady łatwo zrozumieć, jednak ich pełne opanowanie może potrwać — co wcale nie jest niczym złym, jako że jest to czas nad wyraz przyjemnie spędzony.

Zwiastun Teamfight Tactics
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 3,4/10

Skąd pobrać Teamfight Tactics

5. AFK Arena

AFK Arena
AFK Arena

Kolejną pozycję na naszej liście prezentującej fajne gry multiplayer na telefon zajmuje tytuł, który również można zaliczyć do grona auto battlerów, jednak jest on zgoła odmienny od opisanego powyżej Teamfight Tactics. AFK Arena, bo o tej produkcji właśnie mowa, w pełni skupia się na kompletowaniu drużyny oraz doskonaleniu wchodzących w jej skład herosów.

Rozgrywka nie jest jednak podzielona na pojedyncze potyczki, jak ma to miejsce w przypadku dzieła Riot Games. AFK Arena ma porządne, RPG-owe podwaliny, a nasi bohaterowie rozwijani są poprzez rozdysponowywanie im przedmiotów, podnoszenie ich poziomów oraz ich ulepszanie poprzez składanie w ofierze zbędnych kopii. Co jednak najważniejsze — nie musimy spędzać w grze wiele czasu i już nawet 5 minut dziennie wystarczy, aby robić znaczące postępy.

Zwiastun AFK Arena
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): Brak

Skąd pobrać AFK Arena

6. League of Legends: Wild Rift

League of Legends: Wild Rift
League of Legends: Wild Rift

Tym razem coś dla fanów gier MOBA. Mobilna odsłona League of Legends oferuje kilka trybów zabawy, w tym klasyczne starcia 5 na 5 graczy na zminiaturyzowanej mapie Summoner’s Rift oraz ARAM, czyli potyczkę 10 losowych postaci na „planszy” złożonej z jednej linii. Warto przy tym zaznaczyć, że rozgrywka jest znacznie krótsza, niż w „dużym” odpowiedniku League of Legends, a większość gier kończy się w przeciągu maksymalnie 15 minut.

Oprócz tego Wild Rift oferuje niemal wszystko to, co znajdziemy w komputerowej odsłonie Ligi Legend. Wielu grywalnych bohaterów, zróżnicowane przedmioty i runy pozwalające tworzyć unikatowe archetypy postaci oraz pięknie zaprojektowane skórki — twór Riot Games ma mnóstwo zawartości, zapewniając tym samym niemal nieskończone możliwości zabawy. Dla osób, które nie stronią od rywalizacji, a jednocześnie szukają gry multiplayer na telefon — pozycja obowiązkowa.

Zwiastun League of Legends: Wild Rift
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 6,8/10

Skąd pobrać League of Legends: Wild Rift

7. Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile
Call of Duty: Mobile

Tej serii raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Call of Duty: Mobile pozwoli nam wziąć udział w strzelaninach dla wielu graczy za pośrednictwem smartfona — trzeba przyznać, że mało które gry multiplayer na telefon są w stanie dostarczyć tylu emocji.

Sterowanie zostało dostosowane do urządzeń przenośnych i nie nastręcza wielu problemów. Nieustannie rozwijana produkcja oferuje mnóstwo zawartości oraz trybów zabawy, z pewnością nie ma więc powodów do narzekania na tym poletku. Sama rozgrywka z kolei jest niezwykle satysfakcjonująca, a dynamiczne wymiany ognia potrafią wyglądać równie imponująco, co na dużych ekranach.

Zwiastun Call of Duty: Mobile
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 7,3/10

Skąd pobrać Call of Duty: Mobile

8. Legends of Runeterra

Legends of Runeterra
Legends of Runeterra

Ponownie coś dla fanów karcianek. Osadzone w uniwersum „LoLa” Legends of Runeterra zapożycza to, co najlepsze od czołowych przedstawicieli gatunku i składa w niezwykle przystępną, niesamowicie grywalną całość, od której trudno się oderwać.

Czytelny interfejs, przepiękna oprawa graficzna, znane postacie oraz oszałamiające ilustracje — wszystko to sprawia, że przy Legends of Runetera równie dobrze można bawić się 10 minut albo pół dnia (o ile oczywiście pozwoli na to bateria smartfona). Tak czy siak, jeśli interesują nas najlepsze gry multiplayer na telefon, bez wątpienia powinniśmy się bliżej przyjrzeć opisywanej produkcji.

Zwiastun Legends of Runeterra
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 6,8/10

Skąd pobrać League of Legends: Wild Rift

9. Fortnite

Fortnite
Fortnite

Jedna z najlepszych darmowych gier multiplayer i jednocześnie czołowy przedstawiciel gatunku battle royale ma również swoją mobilną odsłonę, jednak na próżno szukać jej w Sklepie Play lub App Store. Aby pobrać Fornite na nasze urządzenie, musimy dokonać tego za pośrednictwem strony Epic Games.

Po zainstalowaniu tytułu okazuje się, że pod kątem rozgrywki nie różni się on niczym od swojego kuzyna na komputery i konsole. Jeśli swego czasu graliśmy w Fortnite na PC-ecie, PlayStation lub Xboksie — poczujemy się jak w domu.

Jeśli nie, to gra pomoże nam się zaaklimatyzować i wyjaśni swoje zasady, jednak musimy nastawić się na to, że łatwo nie będzie. Niemniej, mało które gry multiplayer na telefon oferują jednocześnie tak wymagająca, jak i satysfakcjonującą zabawę, co właśnie Fortnite.

Zwiastun Fortnite
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 4,2/10

10. Pokémon Go

Pokemon Go
Pokémon Go

Nasze zestawienie przedstawiające najlepsze gry multiplayer na telefon zamyka niezwykle popularna produkcja polegająca na łapaniu tytułowych kieszonkowych stworków. Pokémon Go, bo o tym tytule oczywiście mowa, pozwala nam na wiele interakcji z innymi graczami — od wspólnych walk w rajdach przeciw potężnym pokemonom, aż po przyjacielskie pojedynki między trenerami.

Obecnie w tworze Niantic możliwych jest do złapania kilkaset stworków, a kolejne trafiają do gry wraz z aktualizacjami. Pokémon Go jest także świetną okazją, aby zaznać nieco ruchu, jako że cała idea produkcji kręci się wokół eksploracji otoczenia i łapania napotykanych po drodze pokemonów.

Zwiastun Pokémon Go
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 5,5/10

Skąd pobrać Pokémon Go

Najlepsze gry multiplayer na telefon – podsumowanie

I tym akcentem zamykamy naszą listę prezentująca najlepsze gry multiplayer na telefon. Produkcje tego typu nie należą obecnie do rzadkości, a na rynku dostępne są tytuły z pełnej gamy gatunków, od strzelanek po MMORPG. W naszym rankingu coś dla siebie z pewnością znajdą zatem zarówno fani kooperacji i wspólnej zabawy ze znajomymi, jak i ci, w których tli się płomień rywalizacji.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na PC (2023)

A czy Wy gracie w jakieś wieloosobowe gry mobilne? Jeśli tak, to czy bawicie się wspólnie ze znajomymi, czy też traktujecie je jako okazję do poznania kogoś nowego? A może w ogóle nie baczycie na innych graczy i skupiacie się na tym, aby wykręcić jak najlepsze wyniki? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.