Kolejny senator z USA oskarża Sony. Kevin Cramer chce przyjrzeć się umowom na ekskluzywność gier

Sony PlayStation

W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że amerykańska senatorka oskarżyła Sony o monopol w Japonii. Tym razem działaniom japońskiej korporacji zainteresował się senator z Północnej Dakoty, Kevin Cramer. Republikanin wystosował list do Kenichiro Yoshidy, w którym poprosił o przedstawienie konkretów, gdyż zdaniem polityka, Japończycy stosują „antykonkurencyjne praktyki”.

Senator Kevin Cramer oskarża Sony o „nieuczciwe praktyki”

I sent Sony Corporation a letter regarding its anti-competitive behavior and to request information on the company’s acquisition agreements. https://t.co/9hRkuw5JFF

— Sen. Kevin Cramer (@SenKevinCramer) April 13, 2023

I sent Sony Corporation a letter regarding its anti-competitive behavior and to request information on the company’s acquisition agreements. https://t.co/9hRkuw5JFF

— Sen. Kevin Cramer (@SenKevinCramer) April 13, 2023

W ostatnim czasie trwa batalia o przejęcie Activision Blizzard przez firmę Microsoft. W zeszłym tygodniu ponownie został złożony tzw. pozew graczy, do którego tym razem postanowiło włączyć się Sony. Japońska korporacja obawia się, że Amerykanie po przejęciu będą celowo pogarszać jakość Call of Duty na PS5. Cała ta sytuacja sprawiła, że zaczęli się do niej odnosić amerykańscy politycy.

Senator Kevin Cramer napisał list do prezesa Kenichiro Yoshidy powołując się na jego „antykonkurencyjną działalność” podkreślając, że obawia się, iż praktyki Sony mogą zagrozić rozwojowi gospodarczemu dla Północnej Daktoty. Cramer uważa, że ten region w USA „przewodzi narodowi w edukacji w zakresie informatyki i cyberbezpieczeństwa”, a „przygotowanie studentów do kariery w branży gier jest ważnym elementem tego wysiłku”. Oprócz tego polityk wyraził zaniepokojenie, iż japońska korporacja stara się ograniczyć konkurencję.

Republikański polityk odniósł się także do prób zablokowania przejęcia Activision Blizzard. Kevin Cramer wskazał, że jest to kolejne „antykonkurencyjne działanie” Sony, które jest jeszcze bardziej problematyczne, ponieważ „lobbing Sony wobec FTC i innych organów regulacyjnych rozpoczął się wkrótce po tym, jak Sony przejęło Bungie„. W liście Senator odniósł się również do zarzutów wobec faktu, iż japońska korporacja płaci wydawcom, aby nie udostępniali gier na Xboxy.

Coraz częściej wydaje się, że dominację Sony można przypisać praktykom wykluczającym, w tym płaceniu wydawcom gier, aby nie dystrybuowali gier na konkurencyjnych platformach.

Kevin Cramer

Republikanin Kevin Cramer kończy swój list, prosząc Yoshidę o niezredagowane kopie:

  • Wszystkich umów, które dają Sony wyłączne prawo do dystrybucji gry innej firmy,
  • Wszystkich umów pomiędzy Sony a wydawcami, które uniemożliwiają im wydawanie gier na inne systemy,
  • Wszystkich wewnętrznych dokumentów firmy „opisujących strategiczne przesłanki” decyzji Sony o nabyciu Bungie,
  • Wszelkiej korespondencji z rządem USA lub agencjami regulacyjnymi związanymi z konkurencją w dziedzinie gier wideo.

Zobacz też: Najlepsze karty graficzne

Na pewno nie jest to koniec całej sprawy. Pozostaje nam czekać na reakcję Sony oraz dalsze decyzje w tej sprawie.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.