Sony rozpoczyna testy strumieniowania gier PS5 z chmury. Usługa ma trafić do oferty PS Plus Premium

PS5 logo

Już od dawna Sony umożliwia graczom strumieniowanie gier na komputery oraz urządzenia mobilne, co do działania wymaga użycia konsoli. Jasnym było też, że japońska korporacja pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby podobną opcję w przypadku samego PS5. Teraz natomiast oficjalnie ogłoszono start testów tej funkcji.

PS5 z usługą strumieniowania gier z chmury. Testy funkcji już ruszyły

PS5 + DualSense
PS5

Ogłoszenie na temat streamingu przyszło do nas wraz z informacją o czerwcowych grach w PS Plus Premium i Extra. Całość rozbija się o dodanie funkcji grania w chmurze na PS5, co ma być opcją dla subskrybentów właśnie najdroższego planu abonamentu Sony.

Działa to podobnie do „cloud gamingu” Xboxa, ale ma być znacznie bardziej rozwiniętym pomysłem. W tym przypadku platforma Microsoftu obsługuje bowiem wyłącznie niektóre tytuły, które trafiły do biblioteki Xbox Game Pass.

Sony ma natomiast zaoferować granie w chmurze nawet dla cyfrowych wersji gier na PS5, które są bezpośrednio własnością graczy. Poza tym naturalnie platforma umożliwiłaby taki model rozgrywki także dla tytułów z PS Plus oraz darmowych wersji próbnych. Oczywiście mowa tu o obsługiwanych produkcjach, a nie wszystkich dostępnych na konsoli.

Całość może być zasadniczo częścią dalszego rozwoju Project Q, czyli handhelda służącego właśnie do „cloud gamingu”. Do tej pory wiedzieliśmy jedynie, że urządzenie umożliwi przesyłanie strumieniowe przez WI-FI, wykorzystując do tego bezpośrednio konsolę, co zostało wyśmiane przez graczy jako koncept wysoce archaiczny.

Zobacz też: Gry dla jednego gracza

Kup PlayStation 5

Należy przyznać, że pomysł na ten typ chmury jest bardzo ambitny. Wyprzedziłby on bowiem technologicznie wspomnianą wyżej usługę Xboxa, a przecież Microsoft ma za sobą całą potężną infrastrukturę wymaganą do utrzymywania strumieniowania po swojej stronie.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.