Dziewiąta generacja konsol jest z nami już od prawie trzech lat, a producenci konsol mimo początkowych problemów związanych z dostępnością i sprzętów zarabiają na nich bajońskie sumy. Nie oznacza to jednak, że cały zysk spływa do kieszeni Microsoftu czy Sony, korporacje te bowiem muszą korzystać z podzespołów produkowanych przez firmy trzecie.
Jedną z nich jest AMD, które odpowiada za dostarczanie układów SoC (ang. System on a chip – układ scalony montowany w konsolach). Okazuje się, że producent ten może mieć powody do zadowolenia, bo wysoka sprzedaż konsol PlayStation 5 gwarantuje mu naprawdę imponujące dochody.
Według raportu Sony odpowiada za aż 16% przychodów AMD w 2022 roku
Najnowszy raport finansowy za rok 2022 opublikowany przez AMD wskazuje, że Sony odpowiada aż za 16% procent przychodów producenta procesorów. Jest to wzrost w porównaniu do 2021 roku o dokładnie dwa punkty procentowe.
Analityk branżowy Sravan Kundojjala wskazuje, że po wykluczeniu wyników Xilinx (firma została w 2020 roku przejęta przez AMD) to Japońska korporacja odpowiada aż za 20% przychodów producenta procesorów, co czyni ją największym klientem w historii. Operując na konkretnych liczbach, to AMD sprzedało Sony chipy do konsol PlayStation 5 o łącznej wartości około 3,77 miliarda dolarów.
Znalazło to także przełożenie na wynikach sprzedaży konsoli PlayStation 5, która według ostatniego opublikowanego raportu sprzedała się w ponad 32,1 milionach egzemplarzy. Wynik ten znacząco wyprzedza osiągnięcia Microsoftu, który według niektórych danych miał wypuścić na rynek około 20,6 miliona sztuk konsol Xbox Series X|S, który również wykorzystuje podzespoły produkowane przez AMD.
Patrząc holistycznie to AMD, które poza układami SoCdo konsol produkuje m.in. procesory domowe oraz te, przeznaczone do kart graficznych zarobiło 6,8 miliarda dolarów z wpływów i 953 miliony dolarów z zysków, co jest naprawdę imponującym wynikiem.
Biorąc pod uwagę doniesienia, że w ostatnich kwartałach AMD odnotowało spadki w sprzedaży pojedynczych procesorów graficznych, to właśnie zaopatrywanie producentów konsol stanowiło lwią część przychodów amerykańskiej korporacji.
Przeczytaj też: Gry na PSP
AMD mimo naprawdę rewelacyjnych wyników spodziewa się, że zarobki z produkcji podzespołów do PS5 i Xbox Series X|S zaczną spadać, począwszy od 2023 roku. Wynika to z prognoz, według których sprzedaż konsol osiąga swój szczyt w trzecim roku od swojej premiery. Są to jednak tylko i wyłącznie przewidywania, które niekoniecznie mogą się ziścić, a szczyt zainteresowania może przypaść na inny okres, zwłaszcza jeśli weźmie się uwagę spore problemy z dostępnością konsol (zwłaszcza PS5) przy samej premierze.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.