Starfield mógł zostać exclusivem na PS5. To dlatego Microsoft kupił Bethesdę

Starfield PS5

Wczoraj byliśmy świadkami drugiego dnia procesu pomiędzy FTC a Microsoftem. Dzięki tej rozprawie mamy możliwość dowiadywania się o wielu zakulisowych kwestiach, które wpłynęły na ostatnie decyzje „Zielonych”. Jedną z nich jest powód wykupu Bethesdy, którym według Phila Spencera miała być potencjalna ekskluzywność Starfield na PS5.

Phil Spencer o powodach przejęcia Bethesdy przez Microsoft. PlayStation mogło zapłacić za ekskluzywność Starfield na PS5

Zwiastun Starfield

Jak wszyscy dobrze wiemy, Starfield zostanie wydany na PC i Xboxach Series X|S oraz trafi do biblioteki Xbox Game Pass. Szef Xboxa – Phil Spencer – ujawnił jednak wczoraj, że gra mogła zostać tytułem ekskluzywnym na PS5, co pchnęło Microsoft do decyzji o zakupie Bethesdy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Kiedy nabyliśmy ZeniMax, jednym z impulsów do tego było to, że Sony zawarło umowę na Deathloopa i Ghostwire… aby zapłacić Bethesdzie, by nie dostarczać tych gier na Xboxa. Tak więc, kiedy usłyszeliśmy, że Starfield potencjalnie również pominie Xboxa, (uznaliśmy, że) nie możemy być w sytuacji, w której jako konsola zajmująca trzecie miejsce pozostajemy w tyle pod względem własności treści, więc musieliśmy zabezpieczyć zawartość, aby pozostać rentownym w biznesie.

Phil Spencer

Przypomnijmy, że Microsoft kupił ZeniMax (firmę matkę Bethesdy) w 2020 roku za kwotę 7,5 miliarda dolarów. Po dokonaniu transakcji większość wydanych już gier spółki trafiła do Game Passa, a przyszłe premiery w postaci Redfall oraz Starfield zostały ograniczone do komputerów oraz Xboxa.

Kwestia limitowania platform dla produkcji Bethesdy przez „giganta z Redmond” budzi spore kontrowersje. Ostatnim takim przypadkiem jest gra w uniwersum Indiany Jones, która także pojawi się wyłącznie na PC i Xboxach Series X|S.

Podczas wczorajszej rozprawy Phil Spencer wypowiedział się również na temat ekskluzywności The Elder Scrolls VI. Szef Xboxa sugerował w 2021 roku, że tytuł ten nie będzie multiplatformowy, ale teraz przedstawił inny pogląd na całą sprawę.

Myślę, że byliśmy trochę niejaśni co do tego, na jakich platformach się pojawi, biorąc pod uwagę, jak jest daleko (od premiery). Trudno nam to teraz ustalić.

Phil Spencer

Od dawna Microsoft powtarza, że w przypadku Bethesdy sprawa ekskluzywności będzie rozpatrywana pod względem indywidualnych przykładów. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że posiadacze konsol PlayStation będą mogli się jeszcze cieszyć z przynajmniej wybranych tytułów amerykańskiego wydawcy oraz dewelopera.

Zobacz też: Najlepsze gry point and click

Jeżeli chodzi o samą rozprawę, to ta porwa jeszcze do 29 czerwca 2023 roku. Jej powodem są żądania FTC, które chce, aby sąd zablokował tymczasowo przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft do momentu 2 sierpnia, gdy to rozpocznie się finalne postępowanie sądowe dotyczące transakcji.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2329 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.