Twórca Starfielda odpowiada na krytykę! Twierdzi, że „gracze są oderwani od realiów tworzenia gier

Starfield Fallout Boy

Już pod koniec listopada informowaliśmy, że Bethesda broni Starfielda na Steam i odpowiada na negatywne recenzje użytkowników. Okazuje się, że to nie koniec, ponieważ na krytykę postanowił odpowiedzieć Emil Pagliarulo, czyli dyrektor projektu. Przedstawiciel studia Bethesda stwierdził, że „gracze są oderwani od realiów tworzenia gier”.

Szef projektu staje w obronie Starfielda i przypomina, że gry tworzą ludzie

Pagliarulo opublikował serię wpisów na portalu społecznościowym X (wcześniej Twitter), w którym stwierdził, że to „zabawne” część graczy, która nie ma pojęcia o tworzeniu gier wideo, wypowiada się na wspomniany temat z „pełnym autorytetem”. Deweloper stwierdził, że sam może zgadywać, co jest potrzebne do produkcji ciastek, ale sam nie pracuje w fabryce, więc tak naprawdę wie niewiele o całym procesie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednocześnie Pagliarulo, że częściowo rozumie całą sytuację. Przedstawiciel studia Bethesda zaznacza, że konsumenci mają prawo narzekać na rzeczy, na które wydali pieniądze. Deweloper przyznaje również, że sam co roku wydaje „DUŻO” pieniędzy na gry wideo i czasami – z szacunku do kolegów z branży – powstrzymuje się przed „wykrzyczeniem czegoś w internecie”.

Pewnie, że możesz nie lubić elementów gry. Możesz całkowicie jej nienawidzić. Nie oszukuj się jednak, że wiesz, dlaczego jest taka, jaka jest (chyba że zostało to w jakiś sposób udokumentowane i zweryfikowane) lub jak to się stało, że coś jest, jakie jest (dobre lub złe).

– napisał Pagliarulo w jednym ze wpisów na portalu X.

Przedstawiciel studia Bethesda podkreśla, że jeśli ktoś nie pracował nad daną produkcją, to nie ma pojęcia, kto podejmował „określone decyzje” i wykonywał „określoną pracę”, a także nie wie, ile osób było dostępnych do wykonania tej pracy. Pagliarulo dodaje również, że ludzie nie zdają sobie sprawy z „wszelkich wyzwań czasowych” oraz tego, jak często deweloperzy muszą „pokonywać samą technologię”.

Kochaj gry, kupuj je, graj w nie i narzekaj do woli! Taka jest natura relacji między twórcami i graczami. Ale… wiedz, że gra, w którą grasz, jest w pewnym sensie cudem samym w sobie. Normalni ludzie zebrali się, by przez lata pracować w jednym celu – żeby zapewnić Ci zabawę i radość. Warto o tym pamiętać… i o nich!

– podsumował Pagliarulo.

Zobacz też: Najlepszy gry offline

Na koniec przypomnijmy, że gra Starfield dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox Series X|S. Wspomniane RPG od momentu premiery znajduje się również w bibliotece Xbox Game Pass. Zgodnie z zapowiedziami najnowsza produkcja studia Bethesda w 2024 roku ma otrzymać m.in. „nowe sposoby podróżowania”.

Źródło: Pure Xbox

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.